Bez empatii nie wychowamy dzieci na dobrych ludzi

Centrum Olimpijskie
15 listopada 2016
Edukacja

– Świat to my. Jesteśmy jego częścią i mamy wspólne problemy. Trzeba rozmawiać z dziećmi o innych ludziach, o ich potrzebach. Wtedy ci „obcy” staną się bliscy. Ludzie muszą czuć się za siebie współodpowiedzialni – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. To właśnie Kulczyk Foundation w warszawskim Centrum Olimpijskim zorganizowała wyjątkowe Forum Eksperckie pod patronatem UNICEF Polska i Rzecznika Praw Dziecka. Wyjątkowe, bo w całości poświęcone empatii.

Forum Eksperckie dla nauczycieli i wychowawców „Wiem. Czuję… Pomagam! Empatia w szkole”, które w tym roku zainaugurowało swą  działalność, to ważna część strategii edukacyjnej Kulczyk Foundation. – Rozmawiamy z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi o znaczeniu empatii w rozwoju dziecka, a za chwilę pedagodzy otrzymają przygotowane przez ekspertów inspiracje do zajęć z dziećmi i młodzieżą o tej samej nazwie – „Wiem. Czuję... Pomagam!”. To 16 scenariuszy lekcji o empatii, znaczeniu edukacji, problemach globalnych. 8 dla uczniów w wieku 9-12 lat i 8 dla uczniów w wieku 13-16 lat. Trwają już zapisy. Bezpłatnie będziemy wysyłać scenariusze do wszystkich tych nauczycieli i wychowawców, którzy zadeklarują taką chęć – tłumaczy Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

Specjalnymi gośćmi Forum Eksperckiego byli:  Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska oraz Jan Englert, Dyrektor Artystyczny Teatru Narodowego, który mówił o znaczeniu dialogu jako podstawie porozumienia między ludźmi. Program Forum zamknęło spotkanie z Nigisti Gebreslassie Abreha, założycielką organizacji Yenege Tesfa (Hope for Tomorrow) - Breaking the Cycle. Organizacja ta prowadzi w Etiopii między innymi 6 domów dla ponad 80 dzieci, w tym schronisko dla dziewcząt, które są sierotami, pochodzą z ubogich rodzin lub doświadczyły przemocy.

Wszystkie szczegóły dotyczące konferencji znajdują się na stronie www.wiemczujepomagam.pl. Kulczyk Foundation prowadzi też zapisy na bezpłatne scenariusze zajęć „Wiem. Czuję... Pomagam!”. Do zeszytów ze scenariuszami dołączona jest płyta z materiałami multimedialnymi. Scenariusze można zamówić w następujący sposób:

  1. Proszę wejść na stronę www.wiemczujepomagam.pl i wypełnić formularz zamówienia.
  2. Teraz pozostaje już tylko oczekiwać na bezpłatną przesyłkę!
dodatkowe materiały