Dominika Kulczyk: Dlaczego warto inwestować w polski film

6 maja 2016
Wydarzenia

W tym roku po raz pierwszy nagroda w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych podczas 9. Netia OFF CAMERA w Krakowie będzie Nagrodą Kulczyk Foundation, organizacji społecznej, którą mam zaszczyt kierować. Większość polskich filmów porusza trudne problemy społeczne i pod tym względem mają one dla mnie charakter społecznej inwestycji. A nasza Fundacja zajmuje się właśnie tym, by wraz ze świadczoną pomocą budować zmianę społeczną.

Filmy, zwłaszcza te najbardziej poruszające, w realny sposób zmieniają świadomość setek tysięcy ludzi. A to już jest pierwszy, niezwykle ważny krok do pozytywnej zmiany. Bo jeśli inaczej się myśli, to też inaczej się działa. Polskie społeczeństwo ma przed sobą ogromne wyzwanie. Jest nim próba wyjścia z impasu nie najmocniejszych niestety więzi międzyludzkich oraz niskiego współczynnika wzajemnego zaufania. Mówi się tu o kryzysie społeczeństwa obywatelskiego, atomizacji, pogłębiających się podziałach, ale tak naprawdę chodzi o to, abyśmy znaleźli coś co nas łączy, jednoczy.

Film to wspólne dzieło wielu artystów, ale przede wszystkim dzieło reżysera i przedsięwzięcie producenta.  Im zawdzięczamy to, że film ma szansę poruszyć ludzką świadomość. Dlatego naszą nagrodę w wysokości 300 tysięcy zł przekazujemy właśnie reżyserowi i producentowi niezależnego kina. Niezależnego znaczy takiego, które powinniśmy traktować podmiotowo, na różne sposoby inwestując w jego rozwój. Bo najważniejszy jest człowiek. Ten który zapoczątkował zmianę społeczną, i ten który będzie korzystał z jej owoców.

dodatkowe materiały