Dominika Kulczyk wspomina w Krakowie przesłanie swojego Taty

Kraków
1 lipca 2016
Wydarzenia

– Wyjątkowe momenty tak jak ten wieczór, wspólne chwile, które przeżywa się razem, takie miejsca jak Muzeum Żydów, to są miejsca, które są kompasami moralności – podkreślała Dominika Kulczyk. Wraz ze swoimi dziećmi gościła na Pierwszym Dorocznym Koncercie Pamięci Jana Kulczyka, który zorganizowano w Synagodze Tempel w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Piątkowy wieczór uświetnił występ sławnego izraelskiego zespołu Diwan Saz.

– Dominika to bardzo odważna dama. Stara się zmieniać świat tam, gdzie on tego potrzebuje – zaznaczył w swym wystąpieniu Tad Taube, przewodniczący Fundacji Centrum Taubego. Przed koncertem właśnie on oraz Dyrektor Wykonawcza Fundacji Shana Penn wręczyli Nagrody im. Ireny Sendlerowej. Otrzymały je w tym roku: prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska, która miała nieoceniony wkład w nauczanie i publikacje z zakresu studiów literatury żydowskiej i jidysz oraz Maria Piechotka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która w 1944 roku rozpoczęła swoją pracę nad utrwaleniem szczegółów architektonicznych zniszczonych budynków, ze szczególnym uwzględnieniem synagog drewnianych. Rok wcześniej, już pośmiertnie, tę samą nagrodę otrzymał Jan Kulczyk.

– To są miejsca, które uczą, sytuacje, które uczą, że do prawdy, do szczęścia, do miłości nie można dojść na skróty. Potrzebna jest tolerancja, szacunek, jak i przebaczenie. To są słowa mojego Taty. Jestem wzruszona i bardzo wdzięczna – dziękowała za koncert Dominika Kulczyk. W swym wystąpieniu nawiązała do Muzeum Historii Żydów Polskich, którego wiernym mecenasem był jej zmarły Ojciec.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem Taube Philanthropies. Wszystkie informacje o Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie można znaleźć na stronie http://www.jewishfestival.pl

dodatkowe materiały