Malawi - Efekt Domina

TVN, 11:00
21 lutego 2016
Efekt domina

Jeszcze w 2008 roku umierało tu 10 osób w ciągu godziny. 24 godziny na dobę. Z powodu AIDS odchodziły setki, tysiące mieszkańców Malawi osieracając swoje dzieci. Dlatego takie znaczenie ma walka o to, by te maluchy przeżyły. Przeżyły, dorosły, zdobyły zawód i zrozumiały, że można uniknąć zakażenia. Międzynarodowa organizacja Kulczyk Foundation kierowana przez Dominikę Kulczyk właśnie w Malawi pomaga zadbać o warunki życia najmłodszych.

Malawi należy do pierwszej, niechlubnej dziesiątki państw z najwyższą umieralnością z powodu AIDS. W tym niewielkim kraju ludzie często nawet nie wiedzą, że są zarażeni. I nieświadomie przekazują wirusa innym. W ten sposób Malawi ma swój udział w przerażającej statystyce. Każdego dnia na świecie ponad 7 tysięcy osób zakaża się wirusem HIV, z około 5 tysięcy, również codziennie, umiera z powodu chorób związanych z AIDS.

W Malawi umierają rodzice, a zostają bezbronne dzieci. Noszące bardzo często w swoim organizmie śmiertelną chorobę. Na szczęście państwo zaczyna coraz szerzej dbać o właściwą diagnostykę i bezpłatne leczenie. Powoli zmienia się świadomość mieszkańców, ale potwornej ceny, jaką zapłaciło poprzednie pokolenie nie da się już niczym zadośćuczynić.

W filmie poznamy Johna Samsona, szesnastolatka, który stracił oboje rodziców, gdy miał zaledwie 5 lat. Zmarli na AIDS. John przez wiele lat był bezdomny, zmagał się z HIV. Sam walczył o leki. Ze wszystkich sił chciał żyć. Normalnie!

Dziś jest uczniem szkoły dla sierot prowadzonej przez Jacaranda Foundation, którą kierują wspaniali ludzie – małżeństwo Mary i Luc. W tej szkole spełniają się marzenia dzieci, a koszmar wspomnień pozostaje za murem. To również tu Kulczyk Foundation sfinansowała remont budynku pod piekarnię dla szkoły zawodowej prowadzonej w ramach bezpłatnego systemu edukacji przez Jacaranda Foundation. Spotkanie Dominiki Kulczyk z uczniami było wzruszającym wydarzeniem!

dodatkowe materiały