Nagrodę Kulczyk Foundation otrzymali twórcy „Obcego nieba”

Kraków
8 maja 2016
Wydarzenia
„Obce niebo” – wstrząsający film o walce o własne dziecko i terrorze państwa wobec człowieka, któremu to państwo każe żyć w imię bezdusznych zasad. Twórcy tego obrazu odebrali w sobotę z rąk Dominiki Kulczyk czek na 300 tys. zł – Nagrodę Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w ramach 9. NETIA OFF CAMERA w Krakowie. – Jesteście ambasadorami wolności – podkreśliła fundatorka.
To pierwszy rok, w którym przyznawana jest Nagroda Kulczyk Foundation dla reżysera i producenta najlepszego polskiego filmu. Podczas sobotniej gali Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego odebrali ją Dariusz Gajewski, reżyser i producent oraz producent Jakub Kosma. – Sporo tu było mowy o niezależności. W takich czasach żyjemy, że jest o nią niesłychanie trudno. I pewnie o tym zrobiliśmy ten film – powiedział odbierając nagrodę Dariusz Gajewski.
– Sztuka to wolność. Sztuka to prawda. Bez wolności, prawdy i niepokornego myślenia nie ma dobrej sztuki, nie ma dobrego filmu. „Dom zły” Smarzowskiego mówi prawdę o człowieku, „Przesłuchanie” z Krystyną Jandą mówi prawdę o terrorze. Ci ludzie mieli odwagę! Drodzy artyści, drodzy twórcy kina niezależnego inspirujcie się ich odwagą. Jesteście bogami masowej wyobraźni, budzicie świadomość, zmieniacie rzeczywistość, kreujecie historię i oglądają Was miliony. W tym ponad 200 tysięcy tych, którzy dziś mówili głośno: jesteśmy i będziemy w Europie, jesteśmy częścią świata. Wy i wasze niepokorne, prawdziwe, offowe filmy jesteście najlepszymi ambasadorami sztuki i wolności – mówiła w swym wystąpieniu Dominika Kulczyk.
Film „Obce niebo” opowiada o polskich emigrantach w Szwecji. Na skutek nieporozumień i kłamstw dochodzi do sytuacji, w której władze chcą odebrać i dziecko, by posłać je do adopcji. Rozpoczyna się dramatyczna walka o to o rodzinę.
dodatkowe materiały