Dominika Kulczyk o przemocy wobec kobiet

Kraków
7 maja 2017
Wydarzenia
W tym roku nagroda Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA w Krakowie otrzymali reżyser Wojciech Smarzowski oraz producenci „Wołynia”, głośnego filmu o przemocy i głębokich podziałach między ludźmi. Wręczając nagrodę Dominika Kulczyk wystosowała poruszający apel dotyczący właśnie przemocy. – Jeśli po moich słowach choć jedna kobieta nie da się pobić, upokorzyć, zdominować, to będzie to wielki tryumf – komentuje swoje słowa.
– Film to sztuka. Sztuka to kreatywność. Kreatywność to wolność. Wolność, odwaga, prawda. W filmie i w życiu. W życiu politycznym, ekonomicznym, obyczajowym. Bądźmy odważni, żeby być prawdziwi, żeby być sobą. Szanujmy się. Bo czy musimy żyć stereotypowo, jak dwa spolaryzowane, walczące ze sobą światy? Nie! ja Dominika Kulczyk mówię nie! Jeśli nie ja, nie ty, nie ona, to kto? Jeśli nie dzisiaj to kiedy? Wierzę, że jest to możliwe i wierzę, że trzeba coś z tym zrobić. Żeby chłopcy mieli odwagę słuchać a dziewczynki mówić. Żeby chłopcy nie bali się kompromisów a dziewczynki własnych decyzji. Żeby chłopcy nie bali się być wrażliwi a dziewczynki silne. Dziękuję wszystkim kobietom feministkom, polskim kobietom. Dziękuje wszystkim mężczyznom, feministom. Dziękuję, że maszerują po szacunek. Dziękuję za ich odwagę, wolność i prawdę. Bo sztuka, kultura, film muszą być off, muszą być wolne. Nikt nie odbierze nam naszej wolności, prawdziwej wolności! Prawda? – mówiła podczas sobotniej uroczystości Dominika Kulczyk.
Nagroda Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysięcy zł od zeszłego roku wręczana jest reżyserowi i producentowi niezależnego kina. Kulczyk Foundation to międzynarodowa organizacja pomocowa, która organizuje akcje wsparcia w tych miejscach na świecie, w których sytuacja jest najbardziej dramatyczna.
dodatkowe materiały