Dominika Kulczyk Przyjacielem Szkoły 2017

Polska
10 października 2017
Edukacja

Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, została laureatką nagrody Przyjaciel Szkoły 2017. Tytuł nadawany jest przez Kapitułę Konkursu Nauczyciel Roku. – Nagrodę tę dedykuję wszystkim moim nauczycielom, od szkoły podstawowej, poprzez liceum aż do uniwersytetu. Dedykuję ją też moim najdroższym nauczycielom życia – mojej mamie i tacie – mówiła w trakcie ceremonii.

Gala finałowa odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem konkursu już od 16 lat, jest „Głos Nauczycielski”. – Bardzo wierzę w dzieci. Uważam, że to one są przyszłością świata – zwróciła się do obecnych na sali nauczycieli i wychowawców Dominika Kulczyk. – Dziękuję Państwu, że potraficie być dla dzieci często wszystkim, dźwigać tę radość i odpowiedzialność, że naprawdę kreujecie czyjeś życie.

– Programy edukacyjne Kulczyk Foundation są tworzone po to, aby pomóc polskiej szkole w wychowaniu dzieci na dobrych, odpowiedzialnych i wrażliwych ludzi – zaznacza laureatka. Kulczyk Foundation skupiła się na promowaniu empatii i kształtowaniu postaw prospołecznych. Problematyka poruszana w telewizyjnym cyklu „Efekt Domina” jest punktem wyjścia dla projektów edukacyjnych prowadzonych przez Fundację. Inspiracje do zajęć z dziećmi i młodzieżą, mają zachęcić do rozmowy z dziećmi na temat wartości uniwersalnych, wartości, które podzielamy niezależnie od kultury i miejsca zamieszkania.

– Chcemy, aby polskie dzieci zrozumiały, jak wielki dar otrzymały, że mają szkołę i swoich cudownych nauczycieli – mówiła w Zamku Królewskim prezes Kulczyk Foundation. – To jest program po to, aby dzieci otworzyły oczy na to, że ich rówieśnicy na drugim końcu świata, chociaż różni nas język, kolor skóry i strój, tak naprawdę chcą tego samego - miłości i szczęścia, zabawy, ale chcą też prawdy i wiedzy, by móc kreować swoje życie.

Takie podejście odzwierciedla nazwa programu edukacyjnego Fundacji. – „Wiem. Czuję… Pomagam!”. Wiem, bo warto zrozumieć innych, zrozumieć świat. Czuję, bo warto poczuć, że ludzie pozornie obcy mogą nam być bardzo bliscy. Pomagam, bo warto działać, jeśli ktoś potrzebuje pomocy – tłumaczy Dominika Kulczyk.

– Dziękuję, że naprawdę zmieniacie świat. I właśnie Wam dedykuję słowa Gabriela Garcii Marqueza: „Dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych jesteś całym światem” – mówiła do zebranych Dominika Kulczyk.

Kulczyk Foundation to międzynarodowa organizacja, która kształci i wspiera liderów zmiany społecznej. W Polsce realizuje m.in. program wsparcia systemu żywienia dzieci Żółty Talerz, a na świecie program pomocowy „Efekt Domina”. „Wiem. Czuję… Pomagam!” to obszerny program edukacyjny, ale także nazwa dorocznego Forum Eksperckiego poświęconego empatii w szkole. W tym roku Forum odbędzie się 20. listopada w Warszawie. Udział w nim jest bezpłatny. Za kilka dni na stronie wiemczujepomagam.pl rozpoczną się zapisy na Forum.

dodatkowe materiały