Bangladesz - Efekt Domina

TVN
15 kwietnia 2018
Efekt domina

Cox’s Bazar… Kiedyś największy ośrodek turystyczny Bangladeszu i najdłuższy na świecie pas nieprzerwanej plaży – ponad 120 km. Teraz – największy obóz świata. 880 tys. uchodźców znalazło tu schronienie przed ludobójstwem. Do Cox’s Bazar dotarła też Dominika Kulczyk, by wesprzeć szpital polowy dla kobiet i pokazać dramatyczne historie rodzin uciekających przed śmiercią.

Bangladesz, to kraj, który pod koniec 2017 roku stanął przed wielkim wyzwaniem. Musiał przyjąć około miliona Rohindżów, których nazywa się najbardziej prześladowaną mniejszością etniczną świata. Opuścili stan Rakhine w Mjanmie (dawnej Birmie) rozpaczliwie szukając pomocy. W świetle prawa Mjanmy nie są uznawani za obywateli i od wielu lat cierpią z powodu prześladowań. Mjanma nie wpuszcza do Rakhine niezależnych obserwatorów, ale zdjęcia satelitarne potwierdzają, że doszczętnie spalono tam wiele wiosek. Rohindżowie opuszczali swoje domy w pośpiechu ratując siebie i swoich bliskich. Są wymęczeni i przerażeni, gdy docierają do Cox’s Bazar.

Bangladesz otworzył dla bezbronnych uchodźców granicę i właśnie w Cox’s Bazar zorganizował największy obecnie obóz dla uchodźców na świecie. W tym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedzi lokalną organizację HOPE Foundation, która tworzy jeden z największych systemów pomocy medycznej dla uchodźców. W obozie fundacja prowadzi, wspierany teraz przez Kulczyk Foundation, szpital polowy dla kobiet oraz liczne punkty medyczne i przez całą dobę realizuje transport medyczny. Spośród kilkuset lokalnych pracowników, większość specjalizuje się w opiece nad kobietami w ciąży i dziećmi. Lekarze to zarówno miejscowi wolontariusze, jak i specjaliści z całego świata

Efekt Domina w niedzielę 15 kwietnia o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały