Dzieci przyznały Dominice Kulczyk Order Uśmiechu

Warszawa
26 września 2018
Media

Dominika Kulczyk, założycielka rodzinnej fundacji Kulczyk Foundation i inicjatorka wielu działań pomocowych w Polsce i na świecie odebrała dzisiaj Order Uśmiechu. Otrzymała go za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci. To jedyne odznaczenie na świecie przyznawane wyłącznie na ich wniosek. Nadawane jest równo od 50 lat. Dominika Kulczyk jest 1025 osobą wyróżnioną w ten wyjątkowy sposób. 

„Pani Dominika jest Prezesem Kulczyk Foundation i dzięki niej w naszych placówkach już kolejny rok jest realizowany program Żółty Talerz. W ramach tego programu każdego dnia w ogniskach i świetlicach TPD otrzymujemy zdrowe, pyszne i kolorowe podwieczorki” – uzasadniali w swoim liście do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z całej Polski. To między innymi dzieci objęte przez Kulczyk Foundation wsparciem w ramach programu Żółty Talerz wystąpiły z wnioskiem o przyznanie tego wyróżnienia Dominice Kulczyk. „Jak nikt inny zasługuje na Order Uśmiechu”– podsumowały dzieci.

–Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym momencie, w 50. rocznicę ustanowienia Orderu Uśmiechu, trafia on do tak wielkiej przyjaciółki wszystkich dzieci, jaką bez wątpienia jest Dominika Kulczyk. Swoją działalnością na rzecz najmłodszych w Polsce i na całym świecie w pełni na niego zasłużyła –powiedział Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, który przewodniczył ceremonii w asyście dzieci i członków Kapituły. 

– Obiecuję nosić ten order z dumą i – oczywiście – promiennym uśmiechem. Każde dziecko na całym świecie uśmiecha się w tym samym języku, i – niestety – w tym samym też płacze. Dlatego obiecuję, że nie ustanę w wysiłkach, aby promienny, szczery, serdeczny uśmiech gościł na twarzy każdego dziecka – powiedziała Dominika Kulczyk.

Ceremonii wręczenia Orderu Uśmiechu Dominice Kulczyk towarzyszyło tradycyjnie pasowanie różą na Kawalera Orderu Uśmiechu i przyrzeczenie bycia pogodnym oraz przynoszenia radości dzieciom. Nagrodzona potwierdziła to zobowiązanie promiennym uśmiechem po wypiciu soku z wyciśniętych przez dzieci cytryn. 

Uroczystość odbyła się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Uświetnił ją koncert chóru dziecięcego i młodzieżowego Alla Polacca. 

Przyjaciółka wszystkich dzieci

Tworząc serial dokumentalny „Efekt Domina” i organizując akcje pomocowe na całym świecie Dominika Kulczyk niesie pomoc i walczy o prawa najsłabszych, przede wszystkim dzieci. Od 2013 r. stoi na czele fundacji, którą założyła wspólnie z rodzicami Grażyną Kulczyk i dr. Janem Kulczykiem. Od tego momentu Kulczyk Foundation zrealizowała już ponad 200 projektów pomocowych w 58 krajach świata – najwięcej w Polsce. Większość z nich koncentruje się na pomocy najmłodszym. 

W Polsce Kulczyk Foundation stworzyła największy prywatny system wsparcia żywienia dzieci – program Żółty Talerz. Jest on realizowany w sojuszu w Caritasem, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce. W wrześniu 2018 r. ruszyła III edycja programu, w ramach której w ciągu najbliższych 12 miesięcy 15 tys. dzieci otrzyma ponad 2,7 mln ciepłych i zdrowych posiłków w 310 stołówkach świetlicowych oraz szkolnych w całej Polsce. 

Kulczyk Foundation realizuje także, oparty na materiałach serialu dokumentalnego „Efekt Domina”, program edukacyjny, dzięki któremu 10 tysięcy polskich nauczycieli i wychowawców w ponad 3 tys. szkół w całym kraju może uczyć dzieci i młodzież empatii, posługując się multimedialnymi scenariuszami zajęć. 

 

Wspólnie z Fundacją Ludzki Gest Jakub Błaszczykowskiego Kulczyk Foundation wspiera funkcjonowanie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Na ich utrzymanie przeznaczone jest 100% dochodu ze sprzedaży wydawanej przez Kulczyk Foundation książeczki z audiobookiem „Mądre bajki z całego świata”. 

Jedyny taki order

Order Uśmiechu, wśród tysięcy medali i orderów na całym świecie, jest wyróżnieniem wyjątkowym. Wymyśliły go dokładnie 50 lat temu polskie dzieci, które też opracowały jego formę – wizerunek uśmiechniętego słoneczka. Może go otrzymać dorosły wyłącznie na wniosek dzieci jako dowód podziękowania i uznania za pomoc, życzliwość i serce okazywane najmłodszym. Od 1979 roku decyzją sekretarza generalnego ONZ Order Uśmiechu został umiędzynarodowiony i obecnie przyznawany jest już na całym świecie.  

Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: papieże Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama, Nelson Mandela, twórczyni Muminków Tove Jansson, królowa Szwecji Sylwia, pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, piosenkarka Majka Jeżowska, twórca Monaru i Markotu Marek Kotański, a także słynny hollywoodzki reżyser Steven Spielberg, autorka „Harry’ego Pottera” J.K. Rowling czy Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny życie 2500 żydowskich dzieci. 

dodatkowe materiały