Filipiny - Efekt Domina

TVN
17 marca 2018
Efekt domina

Jak to jest żyć na śmietniku? Na Filipinach odpowiedź na to pytanie znają tysiące ludzi. Dominiak Kulczyk dociera na gigantyczne śmietnisko Filipin, które stało się domem i pracą tak wielu dzieci. Tam wspiera niesamowitą inicjatywę – dziecięcy klub piłkarski a w tym dziewczęcą drużynę futbolową!

Setki śmieciarek przejeżdżających jedna za drugą na pobliskie wysypisko. Straszliwy odór gnijących śmieci. I dziesiątki dzieci, które z samochodów ciężarowych ściągają śmiecie, bo potem posegregować je i sprzedać.  Oto inna strona Manili, trzynastomilionowej aglomeracji położonej w jednym z najpiękniejszych krajów Azji, na Filipinach. Rajskie plaże i lazurowa woda kontrastują z rzeczywistością, w której obecnie egzystuje co czwarty mieszkaniec tego miejsca. W niepokojąco szybko rozrastających się dzielnicach biedy żyje się za mniej niż dolara dziennie, bez dostępu do lekarza czy edukacji. Jedna z nich - Payatas to miejsce szczególne. To tu dzieci liczą na zysk parząc na łańcuch śmieciarek i to tu dotarli niesamowici ludzie, którzy chcą, by najmłodsi nie spędzili reszty życia jako śmieciarze.

Osiem lat temu do Payatas trafił Roy Moore, Brytyjczyk, pasjonujący się piłką nożną. Postanowił, że poprzez sport zmieni życie dzieci pracujących na wysypisku. Pomoc rodzicom w utrzymaniu rodziny jest tu częstym powodem odejścia uczniów ze szkoły. Trudno nowiem myśleć o przyszłości, kiedy codziennym dylematem jest to, jak zdobyć pożywienie.  

Roy rozbudził wśród dzieci w Payatas pasję do piłki nożnej i nauki. Na pierwszy, zorganizowany przez niego, trening przyszło kilkaset bosonogich dzieciaków. Zaczął uczyć je gry w piłkę, jednocześnie motywując do tego, by poszły do szkoły. Dziś już po raz drugi przygotowuje filipińską drużynę do udziału w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Dzieci Ulicy. W Moskwie dziewczynki z Payatas wystąpią jako Team Philippines. Roy pokazał im, że sport może być sposobem na wyjście ze slumsów. Dzięki piłce nożnej mogą podróżować do innych krajów, spać w hotelach, zobaczyć inny świat. Część z nich dostała już stypendia na studia. I takie marzenie ma szesnastoletnia Regine, główna bohaterka odcinka. Ma też świadomość, że powołanie do Team Philippines może całkowicie odmienić jej życie.

Niegdyś mały projekt to dziś sprawnie działająca fundacja. Fairplay for All jest inicjatywą edukacyjną, przedsiębiorstwem społecznym i programem dożywiania dzieci z ubogich rodzin. No i grupą piłkarskich talentów, które chcą zmienić własne życie. To im pomaga Dominika Kulczyk i Kulczyk Foudnation.

Efekt Domina w niedzielę 18 marca o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały