Gwatemala - Efekt Domina

TVN
29 kwietnia 2018
Efekt domina

Znamy z historii opowieści o potężnej kulturze Majów? Co się z nimi dzieje teraz. Pokazuje to Dominika Kulczyk w kolejnym odcinku „Efektu Domina”. To opowieść o wszechpotężnych niegdyś społeczności, która teraz walczy z ubóstwem i niedożywienie. Szefowa Kulczyk Foundation pomaga w magicznym miejscu zwanym Casa Guatemala!

Gwatemala to gęsta dżungla i barwna mieszkanka kulturowa obfitująca w tradycje i rytuały kultywowane od tysięcy lat. Niestety, wraz z podbojem tych ziem przez Europejczyków, rozpoczęła się dyskryminacja rdzennej ludności i ich kultury. Trwa do dzisiaj. Większość potomków cywilizacji Majów – jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacji starożytnych – żyje poniżej granicy ubóstwa, a ich dzieci są chronicznie niedożywione i mają ograniczony dostęp do edukacji.

Dominika Kulczyk dociera w Gwatemali do wyjątkowego miejsca położonego w dżungli departamentu Izabal - Casa Guatemala. Spotyka tam Heather Graham, Kanadyjkę, która wiele lat temu przyjechała tutaj na trzymiesięczny wolontariat, a postanowiła zostać na całe życie. To szkoła z internatem położona nad rzeką Dulce. Mali Majowie Kekczi (Q'eqchi'), którzy urodzili się w wioskach otoczonych dżunglą, mogą tu chodzić do szkoły i jednocześnie kultywować rdzenne tradycje. W Casa Guatemala poza językiem kekczi uczą się ich również hiszpańskiego i angielskiego.

Majowie są niezwykle przywiązani do ziemi. Uprawa roślin jest dla większości głównym źródłem utrzymania. Kulczyk Foundation wspiera więc rozwój farmy prowadzonej przez organizację i finansuje dodatkowe lekcje z rolnictwa organizowane w szkole. Zdobytymi umiejętnościami dzieci często dzielą się ze swoimi rodzicami, dzięki czemu korzystają na tym całe rodziny.

To film o tym, czy można znaleźć szczęście i bezpieczeństwo w samym sercu dżungli. Na to pytanie opowiada Filomena, osiemnastoletnia wychowanka Casa Guatemala, jej ojciec Pedro, który przez całe życie pracował na roli oraz jej mama Rosario, która zna tylko język kekczi. Czy można być wiernym tradycji i jedocześnie nie być skazanym na życie w biedzie? Obejrzyjcie „Efekt Domina”…

Efekt Domina w niedzielę 29 kwietnia o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały