Indie - Efekt Domina

TVN
22 kwietnia 2018
Efekt domina

Indie. Kalkuta. I Dalici, zwani niedotykalnymi… To nie przenośnia. W tym kraju wielowiekowa tradycja podzieliła ludzi na kasty. Dalici byli na samym dole obowiązującej od tysięcy lat hierarchi społecznej. Skazani na wykonywanie zawodów najgorszych, jak tam się mówi „nieczystych”. Trudno sobie wyobrazić wyrwanie się z kleszczy takiej stygmatyzacji. A jednak! Dominika Kulczyk dociera do Kalkuty, aby wesprzeć projekt pomocy dzieciom prostytutek i Dalitów.

Urmi Basu, niesamowita kobieta, która sama w życiu przeszła piekło, prowadzi organizację New Light. Pracuje właśnie z dziećmi prostytutek i m.in. Dalitów w dzielnicy Kalighat w Kalkucie. Dalici przez wieki cierpieli z powodu wykluczenia. Nie mogli wejść do świątyń, czerpać wody z publicznych źródeł, a ludzie z wyższych kast nie chcieli z nimi jeść z tego samego naczynia. Sądzili bowiem, że mogą zostać tym skażeni. Padali oni ofiarami przemocy, ponieważ uważano ich za gorszych. Choć praktyka niedotykalności została oficjalnie zakazana i indyjska konstytucja z 1950 roku zabrania dyskryminacji na podłożu kastowym, to Dalici nadal są grupą społeczną potrzebującą pomocy, która powoli podnosi się po wiekach życia w opresji. Dlatego tak ważne jest to, co robi dla nich Urmi Basu pomagając dzieciom pracowników krematorium.

Kalighat to również inny mroczny obraz rzeczywistości. W pobliżu świątyni bogini Kali, od której imienia pochodzi nazwa Kalighat, znajduje się jedna z kalkuckich dzielnic czerwonych latarni. Wiele z pracujących tu kobiet to ofiary handlu ludźmi, które zostały zwabione do Kalkuty obietnicami godziwej pracy. Często zmuszone są pracować dzień i noc, a ich dzieci pozostawione są same sobie i narażone na wszystkie niebezpieczeństwa tej mrocznej dzielnicy.

New Light daje tym dzieciom schronienie, ciepły posiłek oraz możliwość uczenia się i rozwijania zainteresowań w bezpiecznych warunkach. Tutaj w dzieciach powoli budzi się chęć realizacji własnych marzeń, bez względu na rzeczywistość, w jakiej przyszło im żyć.

Efekt Domina w niedzielę 22 kwietnia o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały