Papua - Nowa Gwinea - Efekt Domina

TVN
27 lutego 2018
Efekt domina

Zapierająca dech w piersiach przyroda i prastara kultura. Dominika Kulczyk z akcją pomocową Kulczyk Foundation dociera na Papuę-Nową Gwineę. Staje oko w oko z tubylcami, którzy przyznają, że aby obyczajom stało się za dość mordowali ludzi. Nawet dzieci! Jak przeciwstawić się czemuś tak przerażającemu, co jest kultywowane od wieków?! W tym kraju są już tacy, którzy powiedzieli nie torturom i zabijaniu w imię polowania na czarownice!

Papua-Nowa Gwinea jest jednym z najpóźniej zbadanych i odkrytych rejonów świata. Jako niepodległe państwo istnieje dopiero od 1975 roku. Malownicze tereny porośnięte wybujałą endemiczną roślinnością do dziś zamieszkane są przez setki tradycyjnych społeczności kultywujących odwieczne wierzenia i zwyczaje – niektóre ekstremalnie okrutne!

W górskim regionie w głębi kraju nikt nie wierzy, że śmierć może nastąpić z przyczyn naturalnych. Według tutejszych wierzeń wyłączną winę za nią ponoszą czarownicy i stosowane przez nich złe moce. Oskarżenia o czary rzucane są zwykle na najbardziej bezbronnych – kobiety i dzieci. Samosądy, tortury i potworne kary z karą śmierci włącznie to wszystko potrafi być codziennością Papui-Nowej Gwinei.

Coraz częściej oskarżenia czary dotyczą także lepiej sytuowanych członków społeczności. Padają ze strony znajomych, przyjaciół, sąsiadów a nawet najbliższych krewnych. Karę ponoszą nie tylko oskarżeni ale i ich rodziny. O zgrozo, dzięki temu oprawcy przejmują ich majątek. Dlatego zwyczaj ten nie tylko nie zanika, ale wręcz umacnia się i rozprzestrzenia na cały kraj. Bo tak naprawdę jest sposobem na szybkie bogacenie się.

Ponad dwadzieścia lat temu także Monika Paulus, którą poznajemy w filmie, została oskarżona przez własnego brata o zamordowanie ich ojca przy użyciu czarów. Udało jej się przeżyć, bo zdecydowała się porzucić wszystko i uciec w nieznane. Dziś ta nieustraszona kobieta o wielkim sercu naraża własne życie ratując ofiary samosądów stając twarzą w twarz z ich prześladowcami. Założona przez nią Sieć Obrońców Praw Człowieka w Simbu liczy już ponad 600 członków i dalej się rozrasta. Dominika Kulczyk w Papui-Nowej Gwinei wspiera ratowanie życia i zdrowia ludzi oskarżonych o czary a także edukację, która pomaga walczyć z tym przerażającym obyczajem.

Efekt Domina w niedzielę 4 marca o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały