Projekt „Efektu Domina” nagrodzony na Chicago International Television Festival!

Chicago
26 marca 2018
Efekt domina

Film dokumentalny Dominiki Kulczyk - „Wszystkie jej blizny” został nagrodzony na 54. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Projekt „Efektu Domina” otrzymał Sliver Plaque Award.

„Wszystkie jej blizny” to film przedstawiający walkę Belli Galhos o wolność Timoru Wschodniego i prawa kobiet. To historia pełna cierpienia ale i miłości. Jej życie w idealny sposób obrazuje problemy z jakimi mierzył i mierzy się nadal Timor Wschodni. W 1975 roku, 9 dni po uzyskaniu niezależności od Portugalii, został zaatakowany przez Indonezję. Brutalna, trwająca 24 lata okupacja totalnie zniszczyła kraj, a co czwarty Timorczyk stracił życie. Świat odwracał wzrok, podczas gdy Timorczycy byli brutalnie mordowani, umierali z głodu ukrywając się przed okupantem w górach, a timorskie kobiety masowo poddawano przymusowej sterylizacji. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dociera do Belli Galhos, która doświadczyła wszystkich cierpień związanych z okupacją. Ale nigdy się nie poddała i jako nastoletnia dziewczyna zaczęła walczyć o wolność swojego kraju. I udało jej się to. Dziś walczy o to, by w jej ojczyźnie żyło się lepiej, szczególnie tym najmniej uprzywilejowanym, czyli kobietom i dzieciom. Bella odważyła się głośno mówić o przemocy w swojej rodzinie. Czerpiąc z własnego doświadczenia pomaga timorskim kobietom zrozumieć, że nie muszą poddawać się agresji w swoich domach. W rodzinnym miasteczku swojej matki, Maubisse, prowadzi inicjatywę społeczną i szkołę Leublora Green School. Uczy lokalną ludność ekologicznego rolnictwa, przez co daje szansę na wyjście z ubóstwa.

Projekt „Efektu Domina” wyprodukowany w 2017 roku przez TVN na zlecenie Kulczyk Foundation "Wszystkie jej blizny" został wyreżyserowany przezMarka Kłosowicza.

dodatkowe materiały