Rwanda - Efekt Domina

TVN
8 kwietnia 2018
Efekt domina

Rwanda. Tutaj ludzie nigdy nie zapomną, że był taki czas, gdy życie ludzkie znaczyło tyle co jeden strzał czy uderzenie maczetą. To kraj z ludobójstwem w tle. Kraj, w którym nadal żyją tacy, których traktuje się jak zbędnych, gorszych. Dominika Kulczyk właśnie tu pomaga głuchoniemym dzieciom. Niektóre z nich, dzięki aparatom słuchowym, po raz pierwszy słyszą głos swoich rodziców!

W Rwandzie 24 lata temu w ciągu 100 dni zginęło milion ludzi. Hutu mordowali Tutsi. Media całego świata pękały od doniesień o tym koszmarze. A teraz? Jeśli spojrzymy do suchych opisów, to w Rwandzie dzieje się dobrze, jest tu stabilnie. Przeprowadzone przez rząd Paula Kagamego reformy sprowokowały wzrost gospodarczy, zaczęło się też lepiej dziać w edukacji. To statystyki. Dominika Kulczyk i Kulczyk Foundation zobaczyli, jak jest naprawdę. W rodzinach, w których żyją niepełnosprawne dzieci. O których wielu mówi, jak o zepsutych rzeczach, które powinny trafić na śmietnik.

Te dzieci mogą tylko pomarzyć o darmowej edukacji. Państwo ich nie chce w szkołach. Ale są tacy jak Louis – nauczyciel z powołania. Postanowił coś zmienić i w 2013 roku założył własną szkołę dla dzieci głuchych i niedosłyszących. To miejsce, gdzie nie tylko uczą się języka migowego i zwykłej szkolnej wiedzy, ale też innych przydatnych w życiu umiejętności. Dostają szansę, by żyć tak jak sobie wymarzą. Ale przede wszystkim dostają szansę by mieć marzenia.

W tym odcinku poznajemy historie nowych uczniów szkoły Louisa – Erica i Kevine. Ta dwójka żegna rodziców i po raz pierwszy przekracza próg szkoły z internatem. Są początkowo zdezorientowani, bo w takiej sytuacji nie byli nigdy wcześniej. Biorą udział w lekcjach języka migowego. Równolegle w podobnych zajęciach uczestniczą rodzice, którzy nie mogą uwierzyć w to, że za chwilę będą mogli porozumieć się ze swoim głuchym dzieckiem!

Dominika Kulczyk właśnie w tej szkole jest świadkiem wzruszających scen. Dzieci, dzięki aparatom słuchowym, poznają nigdy dotąd niesłyszane głosy swoich rodziców, po raz pierwszy wypowiadają słowa „mama” i „tata”! Bariera zostaje pokonana, coś co było niemożliwe, staje się możliwe. Kulczyk Foundation w tym uczestniczy finansując zasilane baterią słoneczną aparaty słuchowe dla prawie setki dzieci oraz naukę języka migowego dla prawie setki rodziców.

Efekt Domina w niedzielę 8 kwietnia o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały