Warsztaty Żółtego Talerza w rozkwicie!

Pracownia Efektu Domina
25 czerwca 2018
Wydarzenia

Na półmetku warsztatów dla Koordynatorów programu Żółty Talerz możemy powiedzieć z dumą: razem robimy świetną robotę. O tylu dowodach poświęcenia, oddania, bezinteresownej pomocy i zaangażowania dawno nie słyszeliśmy. Te spotkania są pełne wzruszających opowieści – o wolontariuszach, o karmieniu dzieci niepełnosprawnych, o pokonywaniu barier, czasem samej i samego siebie. O miłości do innych J

W Pracowni Efektu Domina odbywa się pierwsza seria warsztatów dla Koordynatorów Programu pod nazwą „Zdrowe odżywanie z programem Żółty Talerz”. Jej celem jest podsumowanie II edycji Programu oraz wzbogacenie wiedzy i umiejętności Koordynatorów.

Warsztaty składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Tę pierwszą wypełnia wykład o zdrowym odżywianiu dzieci i młodzieży przygotowany i prowadzony przez dr Annę Harton oraz dr Joannę Myszkowską-Ryciak, ekspertki z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Panie ekspertki dzielą się swoją wiedzą nt. norm w żywieniu zbiorowym, bilansowaniu posiłków, właściwych racji pokarmowych dla dzieci i młodzieży oraz o zdrowym odżywianiu wg Światowej Organizacji Zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczania cukru i soli w potrawach. 

W części drugiej warsztatów Koordynatorzy …gotują. Tak, pod czujnym okiem kucharzy-praktyków Koordynatorzy gotują. Zajęcia są koedukacyjne, gotują obok siebie panie i panowie, księża, zakonnice, osoby w każdym wieku. Wszyscy w ochronnych fartuszkach Żółtego Talerza. Jak łatwo się domyślić jest przy tym sporo zabawy. Podstawą menu jest „Lista produktów Żółtego Talerza” – gwarancja, że posiłki są zdrowe, bogate w wartości odżywcze, a dzięki kreatywności gotujących – smaczne i atrakcyjne dla oczu. No więc powstały: nadziewane warzywami pączki z mąki gryczanej, kulki mocy z kaszy jaglanej, nowe warianty surówek, sałat (np. z surowego kalafiora) oraz zup, pełnych kolorowych, apetycznych jarzyn. Pysznie i zdrowo. 

A w kuchni, jak to w kuchni – wiele rozmów, oczywiście najwięcej o dzieciach, jedzeniu, pomaganiu. „A jak zachęcacie dzieci do jedzenia warzyw?” „A co można jeszcze zrobić z mąki ryżowej?” „A jak załatwiacie sprawy w zarządzie?”. Nieoceniona okazała się być wymiana doświadczeń i praktyk. Dzięki temu Koordynatorzy wrócą do swoich placówek mądrzejsi o dokonania swoich koleżanek i kolegów.

Kolejne warsztaty zaraz po wakacjach. Bądźmy w kontakcie!

 

dodatkowe materiały