Dominika Kulczyk oraz CNN International odkrywają przed światem przerażającą prawdę o niewolnictwie dzieci w Ghanie

Świat
28 lutego 2019
Media

W piątek, 1 marca, o godz. 20:00 telewizja CNN International pokaże film dokumentalny „Troubled Waters”, poruszający problem handlu dziećmi w Ghanie. To pierwszy z serii reportaży realizowanych przez Dominikę Kulczyk i Kulczyk Foundation, we współpracy z najpopularniejszą na świecie amerykańską stacją informacyjną.

Handel ludźmi, przymusowa praca dzieci czy aranżowane małżeństwa – to bezlitosne twarze współczesnego niewolnictwa. Wobec obojętności dużej części świata z roku na rok skala tego okrutnego zjawiska rośnie. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat niemal 90 milionów osób na całym świecie doświadczyło różnych form niewolnictwa 1. W tej chwili pozbawionych wolności jest ponad 40 milionów ludzi 2. Najbardziej szokuje to, że co czwarty współczesny niewolnik to dziecko.

Przerażające oblicze współczesnego niewolnictwa

Świat żyje wieloma problemami, od globalnego ocieplenia po ruchy polityczne zagrażające demokracji. Kanały informacyjne wypełnione są katastroficznymi wizjami. Byłam jednak świadkiem rzeczy, które są daleko bardziej przerażające, mimo iż trudno znaleźć informacje na ich temat na pierwszych stronach gazet. Bo uderzają bezpośrednio w samo serce ludzkości – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

Pomagając potrzebującym w różnych zakątkach świata, doświadczyłam wiele, ale nic nie poruszyło mną tak, jak los tysięcy dzieci nad jeziorem Wolta w Ghanie. To miejsce, w którym nawet czterolatki sprzedawane są handlarzom przez własnych rodziców, a potem zmuszane do niewolniczej pracy przy połowach. Pracują po kilkanaście godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Jadają resztki, śpią na ziemi. Za każdy przejaw nieposłuszeństwa grozi im surowa kara. Niektóre z nich toną podczas rozplątywania rybackich sieci – dodaje Dominika Kulczyk.

Bezprecedensowy materiał

Dominika Kulczyk i Kulczyk Foundation mają imponujące osiągnięcia w działalności na rzecz obrony praw człowieka na całym świecie, a my w CNN i w ramach naszego Freedom Project podzielamy tę pasję – mówi Leif Coorlim, reżyser filmu „Troubled Waters”, redaktor naczelny CNN Freedom Project.

Niewolnictwo dzieci w Ghanie to historia, którą poruszaliśmy, ale dopiero praca z Dominiką i Kulczyk Foundation pozwoliła nam pokazać ten problem głębiej niż kiedykolwiek przedtem. Uzyskaliśmy bezprecedensowy materiał o sprzedanych w niewolę dzieciach oraz ich „panach”. Rozmawialiśmy z matkami, które sprzedały własne dzieci. Mogliśmy też zobaczyć z bliska poświęcenie osób z pozbawionej wsparcia finansowego organizacji, działającej nie dla zysku, a robiącej wszystko, aby uratować oddane w niewolę dzieci – podkreśla.

Świat musi się dowiedzieć

Pierwszy wspólny reportaż Dominiki Kulczyk i CNN zatytułowany „Troubled Waters” (tł. „Wzburzone wody”), poświęcony jest walce ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie. Dokument zawiera unikalną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, jak również wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko. Szacuje się, że w rejonie jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych na świecie, do takiej pracy zmusza się nawet ponad 20 tysięcy dzieci1.

– Nie da się w pełni oddać tego, co znaczy widzieć zrujnowaną, nieszczelną łódź wypełnioną małymi dziećmi, pracującymi niestrudzenie dla człowieka, którego nazywają „panem”, a który przez 24 godziny nie dawał im jeść. I nigdy nie zapomnę tej chwili, gdy zaledwie kilka dni później, w Village of Life, schronisku dla ofiar handlu ludźmi prowadzonym przez PACODEP, zaczęło się ich nowe życie. Wszystkie uratowane dzieci są tu bezpieczne, podjęły naukę. Radość napełnia moje serce, gdy widzę, że dzięki prostemu aktowi uwagi i troski zmienić można życie tak wielu dzieci – mówi Dominika Kulczyk, podkreślając, że świat musi się dowiedzieć o dramacie dzieci znad jeziora Wolta, by zjednoczyć się w ich obronie.

Walkę ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie prowadzi miejscowa organizacja pozarządowa PACODEP (Partners in Community Development Programme). Dominika Kulczyk była bezpośrednio zaangażowana w jej działania, prowadzące do odbierania dzieci z rąk oprawców. Ich efektem było przywrócenie wolności oraz zapewnienie schronienia kilkunastu dzieciom. Ponadto, Kulczyk Foundation wspiera system opieki nad uratowanymi dziećmi.

Reportaże, które zmieniają rzeczywistość

Film „Troubled Waters”, którego emisja na antenie CNN International rozpoczyna się 1 marca, inauguruje cykl reportaży realizowanych przez Dominikę Kulczyk ze stacją CNN w ramach serii CNN Freedom Project Special Series. Składają się na nią filmy dokumentalne, które są przykładem dziennikarstwa aktywnie wpływającego na opisywaną rzeczywistość (tzw. impact journalism). Ich istotą jest odsłanianie prawdy w oparciu o relacje bezpośrednich świadków wydarzeń, połączone z osobistym zaangażowaniem reportera w poszukiwanie skutecznego sposobu rozwiązania opisywanych problemów społecznych. W kolejnych odsłonach cyklu, Dominika Kulczyk wraz z ekipą CNN, zapozna widzów z pracą innych organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem.

Cykl jest pierwszą globalną produkcją tej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która została zrealizowana z udziałem reporterki z Polski i Europy Środkowej. Jest to efekt wieloletniej pracy Dominiki Kulczyk w zakresie odsłaniania przed szeroką publicznością problemów lokalnych społeczności w krajach rozwijających się. W naszym kraju międzynarodową działalność Kulczyk Foundation ukazuje emitowany od 2014 r. w stacji TVN serial dokumentalny „Efekt Domina”. W niedzielę, 3 marca, o godzinie 11:00 startuje nowy, 6. sezon serii. Pierwszy odcinek, podobnie jak współprodukcja Dominiki Kulczyk z CNN, poświęcony jest również sytuacji dzieci nad jeziorem Wolta.

Dzisiaj (28.02.2019) w Londynie odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Troubled Waters” z udziałem Dominiki Kulczyk oraz m.in. wiceprezesa i dyrektora zarządzającego CNN International Tony’ego Maddoxa, a także korespondentki CNN International, zdobywczyni nagrody Peabody, Nimy Elbagir. Natomiast światowa premiera „Troubled Waters” będzie mieć miejsce 1 marca br. na antenie CNN International, o godzinie 20:00.

Dominika Kulczyk
Jedyny polski filantrop, który poprzez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie. Międzynarodowy działacz humanitarny, globalny inwestor odpowiedzialny społecznie, właściciel grupy firm działających w oparciu o najwyższe standardy etyczne. Twórca cyklu filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, reporter oraz Kawaler Orderu Uśmiechu.

Ukończyła sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się także na Uniwersytecie w Szanghaju, Uniwersytecie Pekińskim oraz w Rockefeller Foundation i w Bertelsmann Foundation, gdzie zdobywała wiedzę z zakresu strategicznej filantropii. Jest inicjatorką i prezesem Kulczyk Foundation, w której propaguje ideę pomagania najbardziej potrzebującym, poprzez wspieranie transparentnych i skutecznych projektów rozwojowych w Polsce i na świecie.

Kulczyk Foundation
Działająca od 2013 r. w Polsce i na świecie rodzinna organizacja pomocowa, która we współpracy z lokalnymi partnerami edukuje oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów ludzi, trwale zmieniając świat. Jej fundatorami byli Grażyna Kulczyk, dr Jan Kulczyk oraz Dominika Kulczyk. Fundacja powstała z inicjatywy Dominiki Kulczyk. I to właśnie ona od początku kieruje pracami Kulczyk Foundation.

Fundacja zrealizowała ponad 200 projektów pomocowych w 62 krajach na świecie, udzielając wsparcia 600 tys. potrzebującym. Tylko w kraju, z autorskiego programu fundacji Żółty Talerz, polegającego na zapewnieniu bezpłatnych, ciepłych i zdrowych posiłków w szkołach i świetlicach, korzysta ponad 18 tys. dzieci. Żółty Talerz to największy prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce. Kulczyk Foundation to także działalność edukacyjna, w ramach której zrealizowano 40 filmów dokumentalnych z serii „Efekt Domina”.

CNN
Cable News Network (CNN) to najpopularniejsza na świecie amerykańska stacja informacyjna, należąca do Turner Broadcasting System, oddziału AT&T's WarnerMedia. Została założona w 1980 roku przez Teda Turnera i Reese Schonfelda jako pierwszy, całodobowy kanał informacyjny na świecie. Obecnie skupia ponad dwadzieścia różnych kanałów telewizyjnych.

Poza USA programy CNN nadawane są za pośrednictwem kanału CNN International, który jest najszerzej rozpowszechnionym kanałem informacyjnym świata, docierającym do ponad 475 milionów gospodarstw domowych w ponad 200 krajach. CNN International ściśle współpracuje przy realizacji programów z amerykańskimi i międzynarodowymi biurami informacyjnymi sieci macierzystej CNN. W odróżnieniu jednak do amerykańskiego serwisu CNN, nadawanego głównie ze studiów CNN w Nowym Jorku i Atlancie, CNN International jest nadawana na różnych platformach telewizyjnych na całym świecie, głównie ze studiów spoza USA: z Londynu, Bombaju, Hong Kongu i Abu Zabi. Dyrektorem zarządzającym CNN International jest Tony Maddox.

W przypadku dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu z Kulczyk Foundation pod mailem: media@kulczykfoundation.org.pl lub telefonicznie: 667 407 207.

Zdjęcia - źródło: Materiały prasowe Kulczyk Foundation.

dodatkowe materiały