Europa Środkowa i Wschodnia – nowy głos w międzynarodowej filantropii?

Thomson Reuters Foundation
10 września 2019
Media

„Czy wzrost prywatnej zamożności w Europie Środkowej i Wschodniej rozpocznie nową epokę w sferze dobroczynności i filantropii?” – zastanawia się Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, w felietonie zamieszczonym na stronie internetowej Thomson Reuters Foundation. 

W tekście tym wskazuje na zmiany w sytuacji sektora dobroczynności i filantropii w regionie, mające związek z wydarzeniami politycznymi (m.in. Brexitem) i ekonomicznymi (wzrostem relatywnej zamożności obywateli państw Europy Środkowej i Wschodniej). Artykuł podejmuje również zagadnienia związane ze wzrostem znaczenia środków masowego przekazu dla organizacji prowadzących działalność pomocową. „Bez mediów i gromadzenia informacji, nie będziemy dalej w stanie prowadzić międzynarodowej dyskusji o niesieniu pomocy i kontynuować procesu ewolucji zinstytucjonalizowanej dobroczynności w regionie. Dlatego właśnie w 2014 roku rozpoczęłam współpracę z polską prywatną stacją telewizyjną TVN, tworząc serię filmów dokumentalnych podejmujących tematykę kryzysów humanitarnych i ekonomicznych na całym świecie. Media krajowe i ich zagraniczni korespondencji mają do wykonania ważną pracę polegającą na pokazywania światowych problemów, podczas gdy region wzmacnia swoją rolę w globalnym rozwoju” – czytamy w artykule. 

Thomson Reuters Foundation jest organizacją dobroczynną o światowym zasięgu z siedzibą w Londynie, będącą częścią międzynarodowego koncernu medialnego. Zajmuje się ona m.in. wspieraniem niezależnych mediów, praw kobiet, działań antykorupcyjnych, czy zapewnianiem potrzebującym pomocy prawnej.

Tekst Dominiki Kulczyk na stronie Thomson Reuters Foundation można przeczytać tutaj. Zachęcamy do lektury!

 

dodatkowe materiały