Ghana - Efekt Domina

TVN
3 marca 2019
Efekt domina

Ile warte jest ludzkie życie? W Ghanie zaledwie kilkadziesiąt dolarów, bo już za tyle można tam kupić dziecko. Tak tani niewolnicy nie byli jeszcze nigdy w historii. To sprawia, że problem współczesnego niewolnictwa dotyka dziś ponad 40 milionów ludzi na świecie. To więcej niż wszyscy mieszkańcy Polski. Najbardziej przerażające jest to, że wśród zniewolonych jest aż 10 milionów dzieci.

W premierowym odcinku szóstego sezonu „Efektu Domina” Dominika Kulczyk dociera nad jezioro Wolta w Ghanie, gdzie uczestniczy w akcjach ratowania małych niewolników, żyjących i pracujących w straszliwych warunkach przy połowie ryb. Niektóre dzieci są zmuszane do niewolniczej pracy, gdy mają zaledwie 4 lata. Prawie wszystkie pracują po kilkanaście godzin dziennie i są surowo karane za każde nieposłuszeństwo. Wiele z nich je tylko raz dziennie. Część niestety ginie.

Wsparcie przekazane przez Kulczyk Foundation oznacza dla PACODEP – miejscowej organizacji pozarządowej walczącej z niewolnictwem – więcej uratowanych dzieci oraz lepszą opiekę nad tymi, które udaje się uwolnić od ich „panów”. W prowadzonej przez PACODEP „Wiosce Życia” dzieci znajdują bezpieczny dom i szkołę. Odzyskują dzieciństwo i otrzymują szansę na lepszą przyszłość.  

George Achibra Senior, założyciel PACODEP i emerytowany nauczyciel, jak też George Achibra Junior, jego syn, wspólnie walczą o wolność najsłabszych. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Dominiki Kulczyk oraz partnerstwu Kulczyk Foundation udało im się uratować do tej pory ponad 20 dzieci-niewolników pracujących na jeziorze Wolta.

Efekt Domina w niedzielę o godz. 11:00 w TVN lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały