Kenia - Efekt Domina

TVN
17 marca 2019
Efekt domina

Kenia. Stolica kraju Nairobi. Dzielnica Kibera. Jeden z największych slumsów na świecie. To miejsce, w którym mieszkańcy codziennie toczą bezwzględną walkę o przetrwanie. Większość rodzin żyje tu bez dostępu do wody i sanitariatów. Elektryczność jest luksusem. Po zmroku dzielnica staje się śmiertelnie niebezpieczna, szczególnie dla dziewczynek i kobiet. 

W tych warunkach wychował się Mike Wamaya. Od dziecka mierzył się z brutalną rzeczywistością związaną z życiem w slumsach Nairobi. Jednak wielka pasja do tańca pozwoliła mu z chłopaka pracującego jako mechanik samochodowy zostać zawodowym tancerzem. Dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy osiągnął coś, co wydawało się niemożliwe. Został jednym z najlepszych nauczycieli baletu na świecie.

Dzisiaj Mike Wamaya dzieli się swoimi umiejętnościami z dziećmi ze slumsów Nairobi. Powrócił tu, aby realizować Project Elimu. Jego głównym celem jest uczynienie z baletu narzędzia do walki o wolność dla dzieci Kibery. Wolność, by robić to, co się kocha i by na chwilę zapomnieć o brutalnej rzeczywistości, w której przyszło im żyć. 

W realizacji tej misji wspiera go Dominika Kulczyk, jedyny polski filantrop, który poprzez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie. W Kiberze założycielka rodzinnej organizacji pomocowej Kulczyk Foundation bierze udział w niezwykłym wydarzeniu – przedstawieniu baletowym w slumsach Nairobi. Na prowizorycznej scenie w centralnym miejscu slumsu, wystąpi ponad 100 małych tancerzy, którzy w tańcu tutejsze dzieci odnajdują radość życia, nabywają pewności siebie i widzą szansę na realizację swoich marzeń. Taniec sprawia, że czują się wolni. 

Ten emocjonujący spektakl łączący dziecięcą pasję do tańca i twórczą wolność ze sztuką baletową można zobaczyć w autorskim serialu dokumentalnym Dominiki Kulczyk „Efekt Dominia” w niedzielę 17 marca o godz. 11:00 w telewizji TVN. 

Efekt Domina w niedzielę o godz. 11:00 w TVN lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały