Lesotho - Efekt Domina

TVN
24 marca 2019
Efekt domina

Lesotho to niewielki kraj otoczony granicami Republiki Południowej Afryki. Przez przyjezdnych nazywany jest „podniebnym królestwem,” gdyż całe leży na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Niestety dla zdecydowanej większości mieszkańców to nie jest raj. Szczgólnie dla dzieci.

Ponad połowa populacji Lesotho żyje poniżej granicy ubóstwa. Brak pracy i perspektyw zmusza wielu do szukania źródła utrzymania w zamożniejszej RPA, co często wiąże się z porzuceniem swych rodzin. Co więcej, Lesotho ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik zakażeń HIV. Szacuje się, że wirusem zainfekowany jest co czwarty dorosły mieszkaniec kraju. Masowa emigracja i epidemia HIV/AIDS przekładają się na wysoką liczbę osieroconych dzieci, które zamiast uczęszczać do szkoły zmuszone są pracować na swoje utrzymanie.

Dominika Kulczyk na miejscu wspiera organizację SOS Children’s Villages Lesotho, która niesiepomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom, zapewniając im schronienie i opiekę. W Quthing jedyna polska filantropka, która przez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie spotka podopiecznych Programu Umacniania Rodziny. W ramach tego wspieranego przez Kulczyk Foundation programu, organizacja pomaga rodzinom opiekującym się dziećmi osieroconymi albo zagrożonymi porzuceniem.

„Dzieci cierpią najbardziej. Ich rozwój emocjonalny, społeczny, psychiczny, edukacja, ich zdrowie - to wszystko jest bardzo zaburzone. Dlatego staramy się objąć opieką jak najwięcej dzieci i zmienić ich życie.” – wyjaśnia Mathe Moshebi, pracownik terenowy SOS Children’s Villages Lesotho. 

Efekt Domina w niedzielę o godz. 11:00 w TVN lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały