Sumba - Efekt Domina

TVN
10 marca 2019
Efekt domina

Sumba to indonezyjska wyspa, przez wieki odizolowana od reszty świata, która zachowała swoją unikalną kulturę, zwyczaje i wierzenia. Większość jej mieszkańców stanowią wyznawcy tradycyjnej animistycznej religii marapu, którzy wciąż żyją w takich samych domach, jak ich przodkowie, a w trudnych sytuacjach proszą o pomoc miejscowych szamanów. Sumbijczycy utrzymują się głównie z rolnictwa, a w życiu codziennym często w ogóle nie korzystają z pieniędzy. 

Sumba jest jedną z najbiedniejszych wysp Indonezji. Duży odsetek dzieci jest niedożywionych. Sumba to też miejsce, w którym odsetek zachorowań na malarię należy do najwyższych w Azji Południowo-Wschodniej. Są rejony na wyspie, gdzie z powodu malarii co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko. 

Malaria w dalszym ciągu pozostaje problemem na skalę globalną. W 2017 roku na świecie na malarię zachorowało 219 milionów osób. Co roku ponad 400 tysięcyludzi umiera z powodu tej choroby,z czego większość to dzieci poniżej 5 roku życia. Po dzień dzisiejszy na malarię nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki. Choroba zbiera śmiertelne żniwo przede wszystkim w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej połączony z obecnością najgroźniejszych gatunków komarów przenoszących malarię, powoduje, że na Sumbie choroba pozostaje poważnym problemem.

Dlatego tak ważne jest to co robi założona w 2001 roku Sumba Foundation, której głównym celem jest eliminacja malarii z wyspy. Organizacja osiąga na tym polu spektakularne sukcesy„Przez ostatnie 10 lat udało nam się w tych wioskach zredukować liczbę zachorowań na malarię o 93%.” – informuje dr Claus Bogh, który odpowiada za program walki z malarią, który zdecydowała się wesprzeć Dominika Kulczyk. 

Efekt Domina w niedzielę o godz. 11:00 w TVN lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

dodatkowe materiały