Milion złotych na projekty poświęcone Ukrainie. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie rozstrzygnęło Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!”

Wydarzenia

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. W ostatnich tygodniach Siostrzeństwo skupiło się na ocenie projektów, które ubiegały się o dofinansowanie z Pierwszej Edycji Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Najlepsze z nich mogły liczyć na granty w wysokości od 50 do 100 tysięcy złotych.

Otrzymałyśmy 450 wypełnionych wniosków. To dla nas dowód jak wielkie są potrzeby związane z pomocą Dziewczynom z Ukrainy. Wybrałyśmy najlepsze z projektów, kierując się ich wysoką jakością. Duże zainteresowanie motywuje nas do dalszej zbiórki i uruchomienia kolejnej edycji Programu. Wprawiłyśmy w ruch mechanizm, który na stałe zmieni życie ludzi, którzy uciekli przed wojną – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Siostrzeństwo zdecydowało się przyznać granty 11 organizacjom niosącym pomoc Ukrainkom i ich rodzinom.

Najwięcej punktów w głosowaniu zdobył projekt „Pierwszej Ukraińskiej Szkoły w Polsce” zgłoszony przez Fundację Niezniszczalna Ukraina. Organizacja otrzyma 100 tysięcy złotych dofinansowania na jego realizację. Na taką samą kwotę może liczyć Fundacja Educational Center Children of Ukraine, której projekt „Ukraińskie lato w Warszawie” zajął drugie miejsce w głosowaniu. Na podium z dofinansowaniem w wysokości 100 tysięcy złotych znalazł się też Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie i planowane w ramach grantu „Wsparcie dla pacjentów i ich opiekunów”.

Pełną listę nagrodzonych projektów publikujemy na stronie www.czescdziewczyny.pl

Projekty, które zdobyły dofinansowanie, spełniają niemal wszystkie kryteria brane przez nas pod uwagę. To co je łączy, to długofalowość - trwałość infrastruktury społecznej, którą chcemy stworzyć, przyznając im granty. Organizacje, które zgłosiły zwycięskie projekty, rozsiane są po całej Polsce - od Suwałk, przez Hrubieszów, po Bielsko-Białą. Każde z tych miejsc dostanie od nas realne wsparcie skierowane w stronę Dziewczyn z Ukrainy – ocenia Myroslava Keryk, Prezeska Fundacji „Nasz Wybór”.

Łączna wysokość grantów przyznanych w Pierwszej Edycji Programu to ponad 950 000 zł. W puli grantowej było prawie 1,5 miliona złotych, ale Siostrzeństwo zdecydowało, że dofinansowanie dostanie 11 najlepszych projektów, kierując się ich wysoką jakością. Środki, które pozostały w Funduszu zostaną przeznaczone na kolejną edycję Programu Grantowego. Jego uruchomienie jest już w planach.

Program Grantowy zasilają środki zebrane na Funduszu Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. Milion złotych na Fundusz przeznaczyła Dominika Kulczyk, Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation. Pieniądze na długofalową pomoc Kobietom z Ukrainy zbierane są na kontach Fundacji oraz za pośrednictwem portalu Patronite: www.patronite.pl/czescdziewczyny.

Najważniejsze kryteria brane pod uwagę przy przyznawaniu grantów to:

• Wsparcie relacji rodzinnych.

• Wsparcie psychologiczne.

• Wsparcie adaptacji społecznej w nowej rzeczywistości.

• Tworzenie nowych miejsc pracy.

• Aktywizacja kobiet i osób starszych.

• Wsparcie kanałów pomocy humanitarnej.

• Wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych.

• Wsparcie inicjatyw kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym.

• Aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich.

• Trwałość proponowanej infrastruktury społecznej.

Pierwsza Edycja Programu Grantowego ,,Cześć Dziewczyny!” powstała jako odpowiedź na potrzeby Kobiet i Dzieci, które zmuszone były uciekać z objętej wojną Ukrainy. Granty mają trafiać do inicjatyw społecznych, które posłużą poprawie ich sytuacji. Celem Programu jest wsparcie lokalnych projektów, które pomogą im stworzyć w Polsce drugi Dom.

Aktualności

Prawie 1000 kobiet i dzieci na warsztatach w naszym Centrum „Cześć Dziewczyny!”

Blisko 1000 osób wzięło udział w warsztatach organizowanych w powołanym przez nas Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Część spotkań współorganizuje z nami Dom Ukraiński.

Dowiedz się więcej

Ponad 220 szkół w drugiej edycji programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

Wystartowała druga edycja programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”, realizowanego przez Kulczyk Foundation i markę Rossmann. Tym razem programem objętych zostanie ponad 220 szkół z całej Polski. Dzięki nam uczennice będą miały zapewniony darmowy dostęp do podpasek przez cały rok szkolny 2022/2023.

Dowiedz się więcej

Sfinansowaliśmy kolonie w podwarszawskich Markach dla dzieci z Ukrainy

Zakończyło się „Ukraińskie Lato w Warszawie” czyli letnie kolonie dla dzieci z Ukrainy. Zorganizowała je Fundacja Educational Center Children of Ukraine. Fundacja zapewnia edukację dzieciom, które z powodu wojny zostały zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny. Kolonie zostały sfinansowane z Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”.

Dowiedz się więcej