Milion złotych na projekty poświęcone Ukrainie. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie rozstrzygnęło Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!”

Wydarzenia

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. W ostatnich tygodniach Siostrzeństwo skupiło się na ocenie projektów, które ubiegały się o dofinansowanie z Pierwszej Edycji Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Najlepsze z nich mogły liczyć na granty w wysokości od 50 do 100 tysięcy złotych.

Otrzymałyśmy 450 wypełnionych wniosków. To dla nas dowód jak wielkie są potrzeby związane z pomocą Dziewczynom z Ukrainy. Wybrałyśmy najlepsze z projektów, kierując się ich wysoką jakością. Duże zainteresowanie motywuje nas do dalszej zbiórki i uruchomienia kolejnej edycji Programu. Wprawiłyśmy w ruch mechanizm, który na stałe zmieni życie ludzi, którzy uciekli przed wojną – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Siostrzeństwo zdecydowało się przyznać granty 11 organizacjom niosącym pomoc Ukrainkom i ich rodzinom.

Najwięcej punktów w głosowaniu zdobył projekt „Pierwszej Ukraińskiej Szkoły w Polsce” zgłoszony przez Fundację Niezniszczalna Ukraina. Organizacja otrzyma 100 tysięcy złotych dofinansowania na jego realizację. Na taką samą kwotę może liczyć Fundacja Educational Center Children of Ukraine, której projekt „Ukraińskie lato w Warszawie” zajął drugie miejsce w głosowaniu. Na podium z dofinansowaniem w wysokości 100 tysięcy złotych znalazł się też Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie i planowane w ramach grantu „Wsparcie dla pacjentów i ich opiekunów”.

Pełną listę nagrodzonych projektów publikujemy na stronie www.czescdziewczyny.pl

Projekty, które zdobyły dofinansowanie, spełniają niemal wszystkie kryteria brane przez nas pod uwagę. To co je łączy, to długofalowość - trwałość infrastruktury społecznej, którą chcemy stworzyć, przyznając im granty. Organizacje, które zgłosiły zwycięskie projekty, rozsiane są po całej Polsce - od Suwałk, przez Hrubieszów, po Bielsko-Białą. Każde z tych miejsc dostanie od nas realne wsparcie skierowane w stronę Dziewczyn z Ukrainy – ocenia Myroslava Keryk, Prezeska Fundacji „Nasz Wybór”.

Łączna wysokość grantów przyznanych w Pierwszej Edycji Programu to ponad 950 000 zł. W puli grantowej było prawie 1,5 miliona złotych, ale Siostrzeństwo zdecydowało, że dofinansowanie dostanie 11 najlepszych projektów, kierując się ich wysoką jakością. Środki, które pozostały w Funduszu zostaną przeznaczone na kolejną edycję Programu Grantowego. Jego uruchomienie jest już w planach.

Program Grantowy zasilają środki zebrane na Funduszu Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. Milion złotych na Fundusz przeznaczyła Dominika Kulczyk, Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation. Pieniądze na długofalową pomoc Kobietom z Ukrainy zbierane są na kontach Fundacji oraz za pośrednictwem portalu Patronite: www.patronite.pl/czescdziewczyny.

Najważniejsze kryteria brane pod uwagę przy przyznawaniu grantów to:

• Wsparcie relacji rodzinnych.

• Wsparcie psychologiczne.

• Wsparcie adaptacji społecznej w nowej rzeczywistości.

• Tworzenie nowych miejsc pracy.

• Aktywizacja kobiet i osób starszych.

• Wsparcie kanałów pomocy humanitarnej.

• Wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych.

• Wsparcie inicjatyw kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym.

• Aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich.

• Trwałość proponowanej infrastruktury społecznej.

Pierwsza Edycja Programu Grantowego ,,Cześć Dziewczyny!” powstała jako odpowiedź na potrzeby Kobiet i Dzieci, które zmuszone były uciekać z objętej wojną Ukrainy. Granty mają trafiać do inicjatyw społecznych, które posłużą poprawie ich sytuacji. Celem Programu jest wsparcie lokalnych projektów, które pomogą im stworzyć w Polsce drugi Dom.

Aktualności

Trwa rekrutacja do VII edycji programu Żółty Talerz. To największy pozarządowy system wsparcia żywienia dzieci

Kulczyk Foundation prowadzi rekrutację do VII edycji programu Żółty Talerz. W ostatniej edycji Żółtego Talerza uczestniczyło ponad 15 000 dzieci. Codziennie gościliśmy w ponad 300 placówkach w całej Polsce. Kolejna odsłona programu rozpocznie się 1 września 2022 roku i potrwa do 31 sierpnia 2023 roku. Rekrutacja zakończy się 19 sierpnia. 

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk: Ciągle się uczę siostrzeństwa

Z kobietami można tworzyć jedność. Po prostu wcześniej tego nie doświadczyłam. Nie wychowałam się otoczona kobietami, mam tego duży głód. Czuję, że tak czuje wiele z nas. Kiedyś kobiety były splecione w codziennych rytuałach jak warkocz, razem piekły chleb, wyszywały, plotły wianki. To zawsze w nas było, tylko o tym zapomniałyśmy. To jest dowód na to, że mamy pomiędzy sobą magiczną nić. Cieszmy się tym.

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie. Powstanie w nim Dom Siostrzeństwa

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, zdecydowała się kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. W domu noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa. Przyznawane będą w nim nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni. – Ten dom to własność całej ludzkości – mówi Dominika Kulczyk, parafrazując słowa Marii Skłodowskiej-Curie.

Dowiedz się więcej