Powstanie pierwszy polski projekt ustawy dot. menstruacji. Przygotuje go Okresowa Koalicja

Wydarzenia

Okresowa Koalicja pojawiła się w Senacie na zaproszenie senatorki Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej senackiego zespołu „Zdrowie Polaków”, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz, wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz posłanki Joanny Frydrych, przewodniczącej sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.

Debata dotyczyła m.in. głośnej ostatnio kwestii urlopów menstruacyjnych, dostępności do podpasek i tamponów w polskich szkołach czy firmach oraz edukacji związanej ze zdrowiem menstruacyjnym.

Tworzymy treści edukacyjne w Internecie. Niektóre nasze filmiki mają ponad 1,5 miliona wyświetleń i to ogromny przywilej, że tyle osób chce się z nich uczyć. Ale Tik-Tok nie może być środkiem przekazywania wiedzy. To pokazuje jak ogromne jest zapotrzebowanie na podstawową wiedzę u młodych osób. Główną drogą jej przekazywania powinny być jednak systemowe zmiany – mówiła Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacji.

W dyskusji, oprócz przedstawicielek i przedstawicieli Senatu, udział wzięli także posłanki i posłowie (m.in. posłanki Monika Rosa czy Katarzyna Lubnauer), przedstawicielki samorządu, działaczki społeczne oraz członkinie Okresowej Koalicji.

– Codziennie, z każdego rejonu Polski, dostajemy prośby o Różowe Skrzyneczki, które zawierają darmowe tampony i podpaski. Dostajemy prośby od klasztorów, parafii, placówek katolickich. To wyraźnie pokazuje, że mamy wsparcie społeczeństwa. To społeczeństwo jest gotowe na podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. Ludzie chcą o tym rozmawiać – przekonywała Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki.

Podczas debaty w Senacie zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Przedstawiono także rozwiązania prawne i dobre praktyki dot. zdrowia i higieny menstruacyjnej stosowane na świecie, co stało się punktem wyjścia do poszukiwania optymalnych rozwiązań prawnych w kontekście naszego kraju.

Debaty w Sejmie i Senacie mamy za sobą. Trzeba się zająć edukacją, bo po prostu jej nie ma. Druga kwestia to kwestia dostępności. Uważam, że tę dostępność trzeba najpierw zapewnić w szkołach. To szkoła powinna otrzymywać pieniądze na zakup środków higieny menstruacyjnej. Te rozwiązania muszą być odgórne – podsumowywała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Jednym z wniosków płynących z debaty jest plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dot. menstruacji. Najprawdopodobniej proponowane zmiany w przepisach będą dotyczyć kwestii dostępności do środków menstruacyjnych w szkołach. Założenia projektu ma opracować Okresowa Koalicja.

To historyczny i przełomowy moment. Pierwszy raz w historii polski Parlament zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. To również ukoronowanie ponad rocznej, ciężkiej pracy wielu kobiet z Okresowej Koalicji. Zrobimy wszystko, żeby parlamentarzystki i parlamentarzyści poszli krok dalej i wzorem Szkocji, Francji, Anglii i Nowej Zelandii wprowadzili darmowy dostęp do środków menstruacyjnych. Zacznijmy od szkół i uczelni wyższych – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Debata z udziałem parlamentarzystów to pierwszy raz, gdy temat menstruacji pojawił się w Senacie. Wcześniej działaczki Okresowej Koalicji gościły na dwóch posiedzeniach sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.

Okresowa Koalicja to zrzeszenie najważniejszych organizacji i ekspertek zajmujących się tematem miesiączki. W skład Okresowej Koalicji wchodzą: Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska - miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn.

Aktualności

Milion złotych na projekty poświęcone Ukrainie. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie rozstrzygnęło Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!”

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Henryka Bochniarz, Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko, wybrało zwycięskie projekty w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Do 11 organizacji trafi prawie milion złotych na pomoc Kobietom i Dzieciom z Ukrainy. Siostrzeństwo zapowiada też uruchomienie kolejnej edycji Programu.

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie. Powstanie w nim Dom Siostrzeństwa

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, zdecydowała się kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. W domu noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa. Przyznawane będą w nim nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni. – Ten dom to własność całej ludzkości – mówi Dominika Kulczyk, parafrazując słowa Marii Skłodowskiej-Curie.

Dowiedz się więcej

Rusza rekrutacja do programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

Już we wrześniu 2022 roku rusza druga edycja wspólnego programu Kulczyk Foundation i Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. Tym razem zostanie nim objętych ponad 200 szkół z różnych regionów Polski, a uczennice tych szkół będą miały zapewniony darmowy dostęp do podpasek przez cały rok szkolny 2022/2023. 

Dowiedz się więcej