Powstanie pierwszy polski projekt ustawy dot. menstruacji. Przygotuje go Okresowa Koalicja

Wydarzenia

Okresowa Koalicja pojawiła się w Senacie na zaproszenie senatorki Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej senackiego zespołu „Zdrowie Polaków”, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz, wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz posłanki Joanny Frydrych, przewodniczącej sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.

Debata dotyczyła m.in. głośnej ostatnio kwestii urlopów menstruacyjnych, dostępności do podpasek i tamponów w polskich szkołach czy firmach oraz edukacji związanej ze zdrowiem menstruacyjnym.

Tworzymy treści edukacyjne w Internecie. Niektóre nasze filmiki mają ponad 1,5 miliona wyświetleń i to ogromny przywilej, że tyle osób chce się z nich uczyć. Ale Tik-Tok nie może być środkiem przekazywania wiedzy. To pokazuje jak ogromne jest zapotrzebowanie na podstawową wiedzę u młodych osób. Główną drogą jej przekazywania powinny być jednak systemowe zmiany – mówiła Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacji.

W dyskusji, oprócz przedstawicielek i przedstawicieli Senatu, udział wzięli także posłanki i posłowie (m.in. posłanki Monika Rosa czy Katarzyna Lubnauer), przedstawicielki samorządu, działaczki społeczne oraz członkinie Okresowej Koalicji.

– Codziennie, z każdego rejonu Polski, dostajemy prośby o Różowe Skrzyneczki, które zawierają darmowe tampony i podpaski. Dostajemy prośby od klasztorów, parafii, placówek katolickich. To wyraźnie pokazuje, że mamy wsparcie społeczeństwa. To społeczeństwo jest gotowe na podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. Ludzie chcą o tym rozmawiać – przekonywała Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki.

Podczas debaty w Senacie zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Przedstawiono także rozwiązania prawne i dobre praktyki dot. zdrowia i higieny menstruacyjnej stosowane na świecie, co stało się punktem wyjścia do poszukiwania optymalnych rozwiązań prawnych w kontekście naszego kraju.

Debaty w Sejmie i Senacie mamy za sobą. Trzeba się zająć edukacją, bo po prostu jej nie ma. Druga kwestia to kwestia dostępności. Uważam, że tę dostępność trzeba najpierw zapewnić w szkołach. To szkoła powinna otrzymywać pieniądze na zakup środków higieny menstruacyjnej. Te rozwiązania muszą być odgórne – podsumowywała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Jednym z wniosków płynących z debaty jest plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dot. menstruacji. Najprawdopodobniej proponowane zmiany w przepisach będą dotyczyć kwestii dostępności do środków menstruacyjnych w szkołach. Założenia projektu ma opracować Okresowa Koalicja.

To historyczny i przełomowy moment. Pierwszy raz w historii polski Parlament zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. To również ukoronowanie ponad rocznej, ciężkiej pracy wielu kobiet z Okresowej Koalicji. Zrobimy wszystko, żeby parlamentarzystki i parlamentarzyści poszli krok dalej i wzorem Szkocji, Francji, Anglii i Nowej Zelandii wprowadzili darmowy dostęp do środków menstruacyjnych. Zacznijmy od szkół i uczelni wyższych – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Debata z udziałem parlamentarzystów to pierwszy raz, gdy temat menstruacji pojawił się w Senacie. Wcześniej działaczki Okresowej Koalicji gościły na dwóch posiedzeniach sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.

Okresowa Koalicja to zrzeszenie najważniejszych organizacji i ekspertek zajmujących się tematem miesiączki. W skład Okresowej Koalicji wchodzą: Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska - miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn.

Aktualności

Trwa rekrutacja do VII edycji programu Żółty Talerz. To największy pozarządowy system wsparcia żywienia dzieci

Kulczyk Foundation prowadzi rekrutację do VII edycji programu Żółty Talerz. W ostatniej edycji Żółtego Talerza uczestniczyło ponad 15 000 dzieci. Codziennie gościliśmy w ponad 300 placówkach w całej Polsce. Kolejna odsłona programu rozpocznie się 1 września 2022 roku i potrwa do 31 sierpnia 2023 roku. Rekrutacja zakończy się 19 sierpnia. 

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk: Ciągle się uczę siostrzeństwa

Z kobietami można tworzyć jedność. Po prostu wcześniej tego nie doświadczyłam. Nie wychowałam się otoczona kobietami, mam tego duży głód. Czuję, że tak czuje wiele z nas. Kiedyś kobiety były splecione w codziennych rytuałach jak warkocz, razem piekły chleb, wyszywały, plotły wianki. To zawsze w nas było, tylko o tym zapomniałyśmy. To jest dowód na to, że mamy pomiędzy sobą magiczną nić. Cieszmy się tym.

Dowiedz się więcej

Milion złotych na projekty poświęcone Ukrainie. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie rozstrzygnęło Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!”

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Henryka Bochniarz, Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko, wybrało zwycięskie projekty w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Do 11 organizacji trafi prawie milion złotych na pomoc Kobietom i Dzieciom z Ukrainy. Siostrzeństwo zapowiada też uruchomienie kolejnej edycji Programu.

Dowiedz się więcej