Mądre bajki z całego świata

„Mądre bajki z całego świata” to kolejny projekt edukacyjny Kulczyk Foundation pod szyldem „Efektu Domina”. Fundacja prowadzona przez Dominikę Kulczyk działa w bardzo różnych miejscach świata wspierając dobre zmiany w społecznościach lokalnych. Dlatego powstał program telewizyjny „Efekt Domina” i dlatego w zeszłym roku do szkół trafiły scenariusze lekcji Edukacja Globalna – Efekt Domina. Bo chodzi o to by pomagać, ale i rozbudzać w ludziach chęć pomocy. Takie zadanie mają teraz „Mądre bajki z całego świata”, w których niesamowite opowieści stają się podstawą do dialogu z dzieckiem. Dialogu o wartościach, zrozumieniu dla innego człowieka, otwartości, czy wrażliwości. To propozycja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i rocznego przygotowania przedszkolnego.

bajki
Mądre bajki uczą wartości ważnych w życiu

Podstawą tego projektu jest 17 bajek z 9 krajów. Czytają je dzieci oraz towarzyszący im dorośli: Dominika Kulczyk, Piotr Fronczewski, Agnieszka Dygant, Małgorzata Socha, Tomasz Ossoliński, Szymon Majewski, Paweł Deląg i Beata Pawlikowska. W każdej z bajek dziecko doszuka się określonych wartości, o których może potem rozmawiać z nauczycielem. Bajki są w łatwym do ściągnięcia formacie mp3. W 2015 roku można je było kupić w formie osobnej płyty w kioskach.

Polska Filipiny Gruzja Irak Kambodża Madagaskar Nikaragua Togo Uganda

materiały dydaktyczne

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a także rodzic, poza samą płytą, ma dostęp do broszury, w której poza przykładowymi scenariuszami zajęć dla klas 1–3 szkoły podstawowej i oddziałów przedszkolnych, znajdzie treści nauczania według podstawy programowej realizowane w kartach pracy, wyczerpującą opinię metodyczną oraz oczywiście karty pracy związane z tematyką każdej z bajek.

pobierz
książeczkę

materiały multimedialne
lekcje
wierszyki i kolorowanki

Pedagodzy pracujący z dziećmi mają do dyspozycji książeczkę z kolorowankami i wierszykami napisanymi na podstawie bajek. Książeczkę można wykorzystać podczas zajęć przedszkolnych, szkolnych, świetlicowych, bibliotecznych lub dodatkowych. Dzieci na pewno chętnie zajmą się kolorowankami podczas słuchania bajek.

pobierz
książeczkę

partnerzy
Rzecznik Praw Dziecka

Dzieci mają w sobie wiele emocji, które nie zawsze potrafią nazwać. Inaczej postrzegają świat i prawidła nim rządzące. Im dziecko młodsze, tym trudniej mu nazwać uczucia i – w razie potrzeby – prosić o pomoc.

UAM

Bajki urzekają swoim magicznym klimatem, ale też zachęcają do namysłu nad życiem i ludzkim, niełatwym nieraz losem. Najmłodszym pomagają zrozumieć prawdy rządzące światem, odkryć i zrozumieć uniwersalne wartości, które pozostają niezmienne niezależnie od szerokości geograficznej. Ich wspólne czytanie (słuchanie) z dorosłym (opiekunem) może być doskonałą okazją do wspólnego odkrywania pięknych historii i wartościowych rozmów.

WSiP

WSiP, czyli doświadczenie i innowacyjność w edukacji. Od 70 lat na rynku z tradycyjną ofertą edukacyjną, a od kilku lat także z portfelem najnowocześniejszych i stale rozwijających się produktów elektronicznych.

Superbelfrzy

Superbelfrzy RP to sieciowa społeczność nauczycieli i osób związanych z edukacją, którzy w swych edukacyjnych aktywnościach używają technologii komputerowych i narzędzi mobilnych dzieląc się doświadczeniami na facebooku, blogach i wspólnie organizowanych akcjach.

FILIP KUNCEWICZ

Kompozytor, muzyk multiinstrumentalista, realizator dźwięku. Właściciel studia nagrań Audiorepublica.

Zaczytani.org
Zaczytani.org

działają na rzecz dzieci i ich podejścia do książek. Stworzyli ponad 200 bibliotek w szpitalach,hospicjach i domach dziecka, Ich projekty to: Wielka Zbiórka Książek, Zaczytane Ławki, Pokoje Terapeutyczne. Zaczytani.org to setki osób działających po to by wspólnie inspirować i  wyczarowywać uśmiechy na twarzach dzieci. Od początku działań prowadzi ich hasło : oddaj książkę- stwórz bibliotekę- zainspiruj innych.