Domowy rozkład jazdy

Czułość i Wolność

Kiedy sytuacja jest wymagająca jak teraz, każdy z nas jeszcze bardziej stara się „ogarniać”, a liczba dodatkowych obowiązków, jaka spadła na każdego z nas, może przygniatać. Niełatwo jest zaplanować wszystko tak, aby zachować balans między domowymi obowiązkami a czasem dla siebie i najbliższych. Nie wszystko też da się po prostu zaplanować. Trudna sytuacja wymaga szczególnego dbania o siebie samego i - w miarę naszych możliwości - dbania o bliskich. Utrzymywanie równowagi, zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy odpoczynkiem, regeneracją sił, dbaniem o relacje rodzinne a codziennymi obowiązkami domowymi to nie lada wyzwanie. Co może w tym pomóc? Proponujemy skorzystanie z naszego domowego rozkładu jazdy – rodzaju planera rodzinnego, który pomoże utrzymać równowagę w czasie tej jazdy bez trzymanki, jaką chwilami mamy w domu.

Ustalenie priorytetowych zadań

Wiadomo, że nie zawsze zrealizujemy wszystko, co sobie zaplanujemy. Dlatego warto określić to, co dla Was jest najważniejsze w danym tygodniu. Zachęcamy Was do spojrzenia na każdy kolejny tydzień z czułością i zachowaniem dla siebie i domowników tego niezbędnego marginesu wolności. Może nie każde zadanie jest tak ważne w tej chwili, jak było wcześniej. Co jest naprawdę kluczowe w danym tygodniu? Zapiszcie to wyraźnie w planerze. W ten sposób łatwiej będzie Wam na bieżąco decydować, czy to, co macie w planach na dany dzień, należy wciskać w harmonogram, czy nie warto skupić się na tych najważniejszych zadaniach, a pozostały czas poświęcić na regenerację Waszej energii po całym dniu pracy.

Określenie wartości i ich realizacji

Pomocna w wyznaczaniu azymutu działań i decydowaniu na bieżąco o realizacji bądź rezygnacji z niektórych zadań jest świadomość wartości, jakimi się kierujecie. Wspólnie zastanówcie się, jakie macie rodzinne wartości i jak chcecie je w tym tygodniu realizować. Jeśli wśród nich znajdzie się na przykład „poczucie bezpieczeństwa”, może pomoże Wam o nie zadbać przejrzenie domowych dokumentów i upewnienie się, że ubezpieczenia są aktualne. A może ta wartość oznacza dla Was raczej zadbanie o zdrowie swoich bliskich, a Wasze poczucie bezpieczeństwa zwiększyłoby wypracowanie z Waszymi domownikami dającego Wam większą pewność sposobu mycia rąk i dezynfekcji zakupów? Przyjrzyjcie się swoim wartościom i ustalcie z domownikami choć jedną czynność, która pozwoli Wam je realizować w praktyce.

Pamiętanie o czułości

W planerze znajduje się „przypominajka” o czułości – aby każdego dnia pamiętać, o tym, by słowem bądź gestem okazać czułość najbliższym. Choć może się to wydawać oczywiste, gdy skupiamy się na realizacji konkretnych zadań ta chwila na przytulenie, przygotowanie ulubionej herbaty czy zauważenie szczegółów na prezentowanym Wam właśnie dziecięcym rysunku umyka.

Poczucie sprawczości

Kolejnym elementem naszego planera jest narzędzie, które pomoże zwrócić Wam uwagę na to, jak wiele robicie w domu. Obowiązki domowe, czas przeznaczony na pracę i naukę, a także czas wolny (dla siebie i dla rodziny) – to suma wielu zadań domowych. Czasem to tylko wykonanie telefonu, zrobienie przelewu za rachunek za prąd, ale to także zaplanowanie zakupów spożywczych tak, aby przygotować z nich posiłki dla całej rodziny. Wszystkie te czynności jednak zajmują czas i uwagę. Abyście poczuli i zobaczyli sami, że to, co przez Was zaplanowane jest i wykonane, możecie kolorować serduszka w kolumnach dotyczących konkretnych typów obowiązków i przyjemności domowych.

Wypełniając codzienne obowiązki nie zapominajcie o znalezieniu czasu na odpoczynek oraz o czasie spędzonym z najbliższymi. Budujmy równowagę w naszych relacjach.

Inne pomysły na wykorzystanie planera

  • Jeśli chcecie zobaczyć, kto czym najczęściej zajmuje się w domu, przydzielcie sobie w domu kolory – i tymi kolorami kolorujcie lub wpisujcie serduszka w kolumnach przy konkretnych typach obowiązków. Możecie też między sobą ustalić, że np. 1 serduszko to 15 minut spędzonych na danej czynności. Pod koniec tygodnia jasne będzie, kto na jakich czynnościach spędził najwięcej czasu.
  • Jak chcecie zwrócić większą uwagę na utrzymywanie bardziej odpowiadającej Wam równowagi między pracą, nauką i obowiązkami a odpoczynkiem i przyjemnościami, możecie nadać konkretny kolor poszczególnym kategoriom czynności. Np. czas dla rodziny i dla siebie mógłby być oznaczany i wpisywany do planu na żółto, praca czy nauka na zielono, a obowiązki domowe na niebiesko. To, co chcielibyście ograniczyć na czerwono. Po tygodniu notowania od razu zobaczycie, jak to się teraz w Waszym domu rozkłada i łatwiej będzie Wam zastanowić się, co moglibyście zmodyfikować, aby tydzień układał się bardziej harmonijnie.
  • Planer może Wam służyć do wpisywania podstawowych zaplanowanych spraw, ale też do odnotowywania pod wieczór tego, co się w danym dniu wydarzyło. Pomyślcie, jaka byłaby to pamiątka na przyszłość – Wasz rodzinny dziennik z czasów pandemii!
Pobierz domowy rozkład jazdy

Tekst i koncepcja planera opracowane zostały przez zespół Kulczyk Foundation: Annę Gajewską i Dorotę Kuszyńską.