Najlepszy prezent na Dzień Dziecka? Ty i twoja obecność

Czas na relacje
Grafika: Marta Frej
Grafika: Marta Frej

„Rodzinny kosmos” – gra planszowa dla całej rodziny

Oddajemy w wasze ręce mapę wszechświata relacji i zapraszamy do gry. Znajdziecie w niej konkretne propozycje wspólnych lub indywidualnych aktywności, które pomogą wam z czułością rozpocząć rozmowę na ważne tematy, na które często nie mamy czasu w pędzącym świecie. Na wsłuchanie się w to, co dla dzieci i dla was ważne. Chcecie zaprzyjaźnić się ze złością, zapoznać z empatią albo spojrzeć w oczy radości? Proste, ciekawe ćwiczenia, które pomogą dzieciom (ale i dorosłym) poznać świat emocji i wartości, którymi kierujemy się w życiu.

Zapraszamy was w podróż po kosmosie Waszych relacji i emocji.

Gra dołączona jest do dzisiejszego wydania „Gazety Wyborczej”. Możecie ją również samodzielnie wydrukować (do pobrania tutaj). 

Oddaj dziecku głos – pomysł na wspólne popołudnie

Wielu rodziców zachodzi w głowę, jak sprawić dziecku przyjemność z okazji jego święta. Na długiej liście pomysłów znajdziemy pewnie: wymarzoną zabawkę, przeróżne smakołyki, wyjście do ZOO i szereg innych atrakcji. A może tak podejść do tematu inaczej? Oddajmy dziecku głos. Niech to ono zdecyduje, jak chciałoby spędzić z nami ten czas. To okazja, żeby ten dzień było rzeczywiście świętem waszego dziecka. Może zaskoczy was jakimś pomysłem? Może okaże się, że - prócz miłych dodatków, jakimi na pewno będą prezenty – wasze dziecko po prostu potrzebuje pobyć z wami (a nie obok was), pójść na spacer do lasu, a może obejrzeć z wami ulubiony film. To, że będzie mogło na to popołudnie ustalić samodzielnie zasady, wybrać miejsce i czas, tylko przyczyni się do tego, że będzie miało poczucie, że mu ufacie i że to, czego ono potrzebuje jest dla was naprawdę ważne.

Rozmowa i jeszcze raz rozmowa – 20 wskazówek od dzieci

Wróćcie myślami do czasów waszego dzieciństwa. Jakie mieliście relacje z rodzicami, czy z wami rozmawiano, czy czuliście się wysłuchani. Przypomnijcie sobie wszystkie odbyte i nieodbyte rozmowy. Jakie one były? Czy czegoś wam zabrakło? A teraz pomyślcie, co w związku z tym chcielibyście dać swoim dzieciom. Czas poświęcony na rozmowę to inwestycja, która zaowocuje poczuciem bliskości, zaufaniem, otwartość, ale też przekonaniem waszego dziecka, że jest osobą ważną, wyjątkową i wartościową dla najważniejszych dla niej ludzi – dla was, rodziców i opiekunów. Dlaczego znalezienie czasu na rozmowę z dzieckiem jest tak ważne i kiedy jest na nią dobry moment przeczytacie w artykule prof. Kingi Kuszak pt. „Nie spiesz się - porozmawiaj”.

Rozmawiajcie ze swoim dzieckiem tak często jak to możliwe. Pytajcie o marzenia, potrzeby, o ważne sprawy. Słuchajcie uważnie, towarzyszcie dziecku w opowiadanej historii. Niech czuje się kochane, słyszane, rozumiane. Dzielcie się z nim także swoimi doświadczeniami, historiami z dzieciństwa, ważnymi momentami w życiu. Niech to będą rozmowy, które budują poczucie własnej wartości, dodają zapału, wiary w siebie.

Przygotowaliśmy dla was listę 20 wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, rozmawiając z dzieckiem.

Wasze rytuały

Rytuały porządkują nasze życie i nadają mu szczególny sens. Tych rytuałów jest i może być wiele. W każdym dniu można znaleźć czas na świąteczną chwilę, której elementem będzie ważny dla nas rytuał spotykania się i prowadzenia rozmowy. Oczywiście wygospodarowanie czasu, znalezienie siły, zapału, wymaga nakładu energii, ale warto spróbować. Takie stałe wydarzenie, szczególnie jeśli zaplanowane wspólnie z dzieckiem, daje poczucie, że mamy na co czekać. Może wspólny posiłek, niedzielny spacer, wspólny seans filmowy raz w miesiącu, wieczorna rozmowa...? Lista zależy od was!

Autor:

Anna Woźniak

Autor:

Marta Tomaszewska

Pedagożka, inicjatorka i koordynatorka projektów edukacyjnych i społecznych, dyrektorka Działu Edukacji Kulczyk Foundation. Od lat działa w obszarze edukacji, tworząc projekty, których celem jest wzmacnianie potencjału dzieci i młodzieży, a także ważnych dla dzieci dorosłych - rodziców, opiekunów, a także nauczycielek i nauczycieli. Doświadczenie w przygotowaniu i koordynacji zajęć dla dzieci zdobywała podczas licznych wolontariatów w czasie studiów w Akademii Pedagogiki Specjalnej, a także pracując w Fundacji Uniwersytet Dzieci, w której przez kilka lat kierowała pracami zespołu. Zwolenniczka twierdzenia, że nie ma głupich pytań oraz "że kto chce, szuka sposobu". Takich sposobów na innowacyjne i najlepiej odpowiadające na potrzeby uczestników projektów rozwiązania szuka nieustannie od 15 lat. Prywatnie mama niezależnej 3-latki. Uwielbia odkrywać świat na nowo jej oczami. Wierzy, że zaufanie i uczciwość są podstawą każdej relacji.