Mądre Bajki z całego świata

Już od 22 maja w całej Polsce dostępna będzie kolejna, czwarta już edycja „Mądrych bajek z całego świata”. Tym razem na audiobooku dołączonym do książki będzie można usłyszeć, jak Jakub Błaszczykowski, Anna Starmach, Kamil Stoch, Magdalena Cielecka i Dominika Kulczyk czytają niezwykłe historie z całego świata, napisane pod okiem specjalistów w zakresie psychologii dziecięcej i edukacji najmłodszych. Bajki powstały specjalnie z myślą o emocjach i wrażliwości dzieci. Tak jak rok temu, całkowity dochód ze sprzedaży bajek przeznaczony zostanie na sfinansowanie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Sprawdź poprzednie edycje:
Edycja 1 Edycja 2 Edycja 3
audiobook

Książeczce towarzyszy płyta CD z nagraniami dziewięciu bajek oraz piosenką.

Utwory na płycie
 • 1. Polska
  Jak Piotruś pierwszą kostkę domina
  odnalazł

  czyta Dominika Kulczyk
 • 2. Filipiny
  Jak mały kanczyl odkrył,
  kim naprawdę jest

  czyta Jakub Błaszczykowski
 • 3. Bangladesz
  Jak Maisa z Naimą na jeden dzień
  życiem się zamieniły

  czyta Anna Starmach
 • 4. Suazi
  Jak król Sambulo zaczął
  szanować trzcinę

  czyta Katarzyna Zielińska
 • 5. Gwatemala
  Jak kolorowy Diego trafił
  na flagę Gwatemali

  czyta Filip Bobek
 • 6. Rwanda
  Jak stare drzewo czas zatrzymało,
  by coś powiedzieć ludziom

  czyta Magdalena Stużyńska-Brauer
 • 7. Papua-Nowa Gwinea
  Jak rajski ptak Mekere nauczył
  szacunku kamienie

  czyta Magdalena Cielecka
 • 8. Indie
  Jak chłopiec, który żył na ulicy,
  wzbił się wysoko w powietrze

  czyta Kamil Stoch
 • 9. Kolumbia
  Jak skrzaty zaczęły ze sobą
  współpracować

  czyta Maja Ostaszewska
 • 10. Polska
  Kołysanka dla Piotrusia
  śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

książeczka

– „Mądre bajki z całego świata” to coś więcej niż książka z audiobookiem. – mówi Dominika Kulczyk, pomysłodawczyni akcji i Prezes Fundacji Kulczyk Foundation, która jest głównym organizatorem akcji i wydawcą książki. – Te bajki naprawdę zmieniają świat. Z jednej strony dzięki nim udało się uruchomić nocne dyżury Telefonu Zaufania 116 111. Z drugiej strony te historie, zebrane ze wszystkich zakątków świata, napisane są tak, żeby nauczyć dzieci rozumieć emocje i uczucia innych, uwrażliwić na różnorodność, nauczyć otwartości i dialogu. Tylko inwestując w edukację dzieci, możemy na trwałe odmienić ten świat – mówi Dominika Kulczyk.

Bajki napisane i skonsultowane zostały z psychologiem i psychoterapeutą oraz pedagogami przedszkolnymi, wczesnoszkolnymi i rodzicami.
To opowieści związane z Papuą-Nową Gwineą, Suazi, Filipinami, Rwandą, Kolumbią, Indiami, Bangladeszem, Gwatemalą oraz Polską – krajami, które Dominika Kulczyk odwiedzała w 5. edycji serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Książeczka z aktywnościami, kolorowanką, mapą i naklejkami zachęca dzieci i rodziców nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim do rozmowy o wartościach, przeżywanych emocjach i postawach.

– Kształtowanie empatycznej postawy jest możliwe, gdy rozmawia się z dziećmi o tym, co czują inni. Właśnie dlatego „Mądre bajki z całego świata” przepełnione są emocjami, bo dla dzieci rozmowa o tym, co czują inne osoby, jest kluczem do oswojenia swoich własnych uczuć, budowania pozytywnych relacji z innymi oraz wzmacniania poczucia własnej wartości – mówi psychoterapeutka dzieci i młodzieży Kamila Becker, zaangażowana w projekt.

„Mądre bajki z całego świata” to nie tylko emocje. Bajki uwzględniają także elementy wiedzy o historii, kulturze czy przyrodzie danego kraju. Poza tym historie i przygotowane do nich aktywności w formie ćwiczeń, kolorowanek i zagadek wspomagać mają rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. Nie tylko zachęcają do dialogu o wartościach i uczą rozumienia drugiego człowieka, otwartości i empatii, ale jednocześnie pomagają w budowaniu większego poczucia własnej wartości oraz poczucia sprawczości.

„Otwartość, wrażliwość, gotowość do pomocy innym, poczucie odpowiedzialności za innych. To czyni z nas istoty społeczne. To również powoduje, że nie czujemy się sami na świecie. Rozmawiając z dzieckiem o znaczeniu empatii, o szacunku dla innych, sprawiamy, że zaczyna ono dorastać, mając szanse pozostać w życiu po prostu dobrym człowiekiem” – powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, który objął akcję Kulczyk Foundation Patronatem honorowym.

Dochód z akcji przekazany zostanie wspólnie z Fundacją Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Dzięki sprzedaży zeszłorocznej edycji „Mądrych bajek z całego świata” Fundacja mogła stworzyć nowy projekt pomagania dzieciom i młodzieży w godzinach nocnych (20.00 – 2.00), a jak wskazuje raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, co trzecie dziecko szuka pomocy właśnie wtedy.

– Bezpieczeństwo dzieci nie może być uzależnione od systemu. Nie mamy prawa, siedząc za biurkiem, biurokratycznie decydować, w jakich godzinach i na których kontynentach pomoc dzieciom jest potrzebna, a gdzie nie – powiedziała Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation.

– Trzeba pomóc każdemu dziecku, które oczekuje od nas, dorosłych, wsparcia i pomocy. Także w nocy, kiedy przemoc i zło są łatwiejsze do ukrycia – dodaje Jakub Błaszczykowski, który nie tylko czyta jedną z bajek. Jego Fundacja Ludzki Gest rok temu włączyła się do akcji i zainicjowała stworzenie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania.

Oprócz Jakuba Błaszczykowskiego bajki przeczytali także Filip Bobek, Magdalena Cielecka, Dominika Kulczyk, Maja Ostaszewska, Anna Starmach, Kamil Stoch, Magdalena Stużyńska-Brauer, Katarzyna Zielińska. Piosenkę śpiewa Ewa Konstancja Bułhak.

Wydawcą „Mądrych bajek z całego świata” jest Kulczyk Foundation. Współwydawcą bajek jest Agora S.A. Partnerem akcji jest Fundacja Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. Patronat merytoryczny objął Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Patronat medialny objęła „Gazeta Wyborcza”. Partnerami przedsięwzięcia są także: „VIVA!”, „Mamo to ja”, „Przedszkolak”, „twoje dziecko” oraz portal mamotoja.pl.

kup
książeczkę

Cena: 9,99 zł (w tym 5% VAT)
Do kupienia w całej Polsce w najlepszych salonach prasowych sieci: EMPIK, Garmond, Inmedio, Kolporter, Relay, RUCH oraz za pośrednictwem www.empik.com oraz www.kulturalnysklep.pl
Okres sprzedaży: 22 maja - 11 sierpnia 2018 r.

współpraca
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę świadczy bezpłatną pomoc telefoniczną dla dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia, opieki i ochrony oraz rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sprawie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności. Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla dzieci i młodzieży zapewnia dzwoniącym możliwość dzielenia się troskami, rozmawiania o sprawach dla siebie ważnych oraz wsparcia w trudnych sytuacjach.

www www.116111.pl

partnerzy
Viva

VIVA! Najlepszy magazyn o gwiazdach. Ten luksusowy dwutygodnik nie tylko na bieżąco śledzi, co dzieje się w świecie polityki, kultury i showbiznesu, lecz zagląda również za kulisy wszystkich wydarzeń. Pisząc o artystach, politykach, ludziach sukcesu, opowiada także o ich życiu prywatnym, namiętnościach, pasjach i życiowych doświadczeniach.

Mamo To Ja

Najpopularniejszy magazyn dla rodziców w Polsce. Podobne doświadczenia, te same pytania, identyczne problemy i dylematy tworzą niezwykle silne porozumienie pomiędzy czytelniczkami "Mamo, to ja"- młodymi mamami, a innymi młodymi mamami – redaktorkami tego pisma. Merytorycznie wysoki poziom tekstów, szybka reakcja na potrzeby czytelniczek (nowe rubryki i tematy) oraz współpraca ze znakomitymi specjalistami m.in. z Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, Akademii Medycznej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego sprawiają, że rodzice darzą miesięcznik „Mamo, to ja" ogromnym zaufaniem.

Przedszkolak

Jedyne pismo na polskim rynku dla rodziców starszych dzieci Jedyne pismo na polskim rynku skierowane do rodziców dzieci starszych. W dwumiesięczniku tym rodzice znajdują odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące maluchów w wieku od 3 do 6 lat. Porady dotyczą m.in. wyboru przedszkola, diety starszaka, dodatkowych zajęć, na które warto zapisać malca, sposobów na przełamanie nieśmiałości…

Twoje Dziecko

Jedyny miesięcznik dla rodziców polecany przez Instytut Matki i Dziecka To wiarygodny partner, z którym współpracują wybitni specjaliści, instytucje i organizacje. Umiejętnie łączy nowoczesność z doświadczeniem i polską tradycją. śledzi najnowsze osiągnięcia medycyny, psychologii i dietetyki, pomagając debiutującym rodzicom lepiej rozumieć i wychowywać dziecko. Przekazuje poglądy wyważone, sprawdzone, niezależne od chwilowych mód.

mamotoja.pl

Serwis dla mam oczekujących lub planujących dziecko oraz dla rodziców maluchów do 6 roku życia. Mamotoja.pl (dawniej: babyonline.pl) bazuje na eksperckich treściach - oferuje użytkownikom bogatą i różnorodną bazę materiałów dla rodziców. Aż dwudziestu trzech ekspertów - lekarzy i specjalistów, m.in. z Instytutu Matki i Dziecka - czuwa nad jakością i wiarygodnością publikowanych porad. Uzupełnieniem artykułów są atrakcyjne galerie zdjęciowe oraz materiały multimedialne. Ponadto użytkownicy mogą skorzystać z praktycznych, spersonalizowanych narzędzi. Wśród nich m.in. specjalny kalendarz ciąży, szczegółowe kalendarze rozwoju dziecka wraz z newsletterami, kalendarz dni płodnych, kalkulator ciąży i terminu porodu, baza imion i wiele innych.

galeria

dodatkowe materiały