Download images

 

 

Pobierz obrazki

Gwiazdka z One Day

W połowie grudnia wspólnie z Fundacją One Day wręczyliśmy blisko 700 świątecznych prezentów dzieciakom z domów dziecka. W rolę Mikołajów, obok zaproszonych gwiazd, wcielili się Dominika i Sebastian Kulczyk.

15 grudnia w auli Politechniki Warszawskiej dzieci z placówek z całej Polski wzięły udział w niezwykłym wydarzeniu. Udało nam się zgromadzić wszystkie prezenty z listy „Tabelki Marzeń” i zdobyć 42 tysiące złotych na zapewnienie dzieciom przyjazdu do Warszawy. Wszystko po to, żeby podopieczni domów dziecka mogli chociaż w ten jeden dzień poczuć się wyjątkowo. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy także zaprzyjaźnione gwiazdy: Barona, Tomasza Ciachorowskiego, Urszulę Dębską, Katarzynę Dziurską, Mateusza Gesslera, Edytę Herbuś, Mateusza Hładkiego, Patrycję Kazadi, Rafała Maślaka, Monikę Mazur, Karolinę Pilarczyk, Smolastego, czy Julię Wróblewską. Przygotowaliśmy też wiele atrakcji. 

Pomagamy spełniać marzenia dzieci z domów dziecka, aby wiedziały, że są ludzie, którzy o nich myślą i pamiętają. W 2020 roku będziemy wspierać zwłaszcza dorastającą młodzież opuszczającą placówki wychowawcze. Dostępna jest już specjalna aplikacja przygotowana wspólnie z młodymi naukowcami z Politechniki Warszawskiej, która wyposażona jest m.in. w kreator CV.  Dzięki niej można również przeglądać oferty pracy. Wkrótce za jej pośrednictwem będzie możliwość konsultowania się z psychologiem czy prawnikiem. A wszystko to po to, aby młodzi ludzie wkraczający w dorosłość uwierzyli w siebie i zawalczyli o swoją przyszłość.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Pszczoły zmieniają życie Zambijczyków

Środki przekazane przez naszą fundację pozwoliły kilkuset rolnikom z Zambii  hodować pszczoły w bezpiecznych i ekologicznych warunkach. Dzięki sprzedaży miodu, mogą oni wieść godne życie - bez głodu i niepewności jutra. Pszczelich domów powstałych dzięki Kulczyk Foundation jest ponad 1500. Zapewniają one źródło utrzymania dla 302 farmerów. Wśród nich jest 111 kobiet.

Community Markets for Conservation (COMACO) to działające w Zambii przedsiębiorstwo społeczne, którego celem jest jednoczesna dbałość o środowisko naturalne oraz zapewnianie bezpieczeństwa żywieniowego i finansowego mieszkańcom tamtejszych wsi. Kulczyk Foundation wspiera tę organizację od 2015 r. Pracownicy COMACO i współpracujący z nią farmerzy byli bohaterami jednego z odcinków 2. sezonu „Efektu Domina”, zatytułowanego „Nowa rola Zambii”.

Kulczyk Foundation wsparła COMACO w realizacji projektu budowy punktów ujęcia wody. Powstała dzięki temu zapora wodna oraz studnie z pompą ręczną, z których korzysta miejscowa ludność. Największy wpływ na sytuację ponad 300 rolników ma jednak produkcja miodu. Zgodnie z umową między pszczelarzami a COMACO, owady hodowane są ekologicznymi metodami. Takie są również sposoby zbierania oraz przetwarzania miodu (np. przy zbiorach nie używa się dymu, w procesie butelkowania nie stosuje się podgrzewania). Ule zawieszone są na drzewach, a to właśnie tam pszczoły zbierają pyłek, więc w interesie pszczelarzy leży dbałość o naturalne zalesienie terenów. Warto zaznaczyć, że aż 37% z nich to kobiety. Wcześniej pszczelarstwo nie było wśród nich popularne – bo wiązało się z koniecznością karkołomnej wspinaczki na drzewa oraz niebezpiecznych, nocnych wypraw do lasu.

255 z ponad 1500 uli zakupionych ze środków przekazanych przez Kulczyk Foundation trafiło do współpracującej z COMACO spółdzielni rolniczej plemienia Mpezeni w wiosce Chitaza. Nasza fundacja pomogła tamtejszym pszczelarzom w 2018 r. COMACO zapewniła im także wsparcie merytoryczne – pomoc wykwalifikowanych mentorów, doświadczonych bartników. W 2018 r. wspólnocie udało się wyprodukować 800 kg miodu. W ubiegłym roku było to już natomiast aż 2700 kg tego specjału. Ekologiczna hodowla pszczół zmieniła życie setek osób. Większość pszczelarzy współpracujących z COMACO nie jest już narażonych na głód i stać ich na wysłanie swoich dzieci oraz wnuków do szkoły.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Łączą nas wartości! Tworzymy społeczność nauczycieli

Trudno przecenić znaczenie pracy nauczycieli dla rozwoju naszych dzieci. To zawód bardzo trudny, a jednocześnie niezwykle istotny dla całego społeczeństwa. Jego przyszłość zależy od tego, jakie wartości będą przekazywane uczniom. Dlatego Kulczyk Foundation prowadzi na Facebooku grupę dla nauczycielek i nauczycieli, dzięki którym mamy szansę zmieniać na lepsze naszą polską edukację.

Grupa „Efekt Domina. Grupa dla nauczycielek i nauczycieli" ma nieco ponad rok. Zgromadziła entuzjastów edukacji z całej Polski a także nauczycieli polonijnych z różnych miejsc na świecie. Każdego dnia rośnie ich liczba. Mamy nadzieję, że tempo jej zwiększania się będzie wprost proporcjonalne do liczby wpisów, w których zamieszczamy informacje o ważnych wydarzeniach, inspirujących wystąpieniach, pokazujemy przykłady wykorzystania naszych scenariuszy lekcji, podpowiadamy nowe rozwiązania, dzielimy się wiedzą, ale też jej poszukujemy. W grupie można dzielić się doświadczeniami, pochwalić się, a przede wszystkim - wzajemnie się inspirować. Dzięki niej, wykorzystując naszą różnorodność, możemy się rozwijać. Chęć rozwoju jest motorem działania.

Nowością na naszej grupie jest kalendarz rozwojowy. Zaczynając od stycznia 2020 roku, na początku każdego miesiąca, będziemy publikować specjalnie przygotowane pliki z miejscem na wpisanie własnych planów i z inspirującymi hasłami. Będziemy też publikować posty z ciekawymi informacjami, wystąpieniami ekspertów, propozycjami ćwiczeń, nawiązujące do tych haseł. Hasła przewodnie na styczeń to: „Dobrze o sobie pomyśl", „Otwórz się na rozwój", „Odklej etykietki", „Poczuj swoją wdzięczność", „Odważ się". Kalendarz na styczeń można pobrać tutaj

Nasze działania mają służyć rozwojowi polskich dzieci i młodzieży, a dzięki temu - również całego społeczeństwa. Poprzez pracę nauczycieli, edukatorów, pedagogów i psychologów szkolnych możemy zagościć w szkołach. Mamy szansę zaprezentować ważne dla nas tematy i wartości. Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku: „Efekt Domina. Grupa dla Nauczycielek i Nauczycieli". Po co? Po rozwój, po wsparcie, po inspirację! Cel na styczeń to 1500 członków. Przekażcie nasze zaproszenie nauczycielkom i nauczycielom swoich dzieci oraz bliskim związanym z edukacją. W ten sposób wspólnie uruchomimy efekt domina.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Pierniki jak z bajki

Jak co roku zaprosiliśmy do współpracy Muzeum Piernika z Torunia. Pracownia Efektu Domina zmieniła się w bajkową przestrzeń, w której wypiekaliśmy pachnące pierniki.

W warsztatach, w dniach 16-19 grudnia, wzięło udział 400 dzieci – z placówek uczestniczących w programie Żółty Talerz oraz podopiecznych Fundacji One Day. Pieczenie pierników odbyło się w duchu tradycyjnych reguł towarzyszących historii piernikarstwa. Dzieci najpierw złożyły przysięgę by przystąpić do Cechu Piekarzy. Po tej procedurze poznały składniki tradycyjnego piernikowego ciasta i pochodzącą sprzed pięciuset lat recepturę jego przygotowania. Następnie, pod okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej, uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowali pierniki.

Warsztaty pieczenia pierników mają wymiar edukacyjny. Uczestnicy zajęć poznają, jak powstaje piernik, skąd wzięła się jego nazwa, skąd pochodzą przyprawy stosowane do wypieku i jak wyglądało dawne cukiernicze rzemiosło. Przede wszystkim był to jednak czas integrującej zabawy, która wprowadziła dzieci w klimat nadchodzących świąt.

 

 

 

 

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
office@kulczykfoundation.org.pl 
www.kulczykfoundation.org.pl

 

 

 

 

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.