Download images
Mail nieczytelny?
Zobacz w przeglądarce.
Pobierz obrazki
Żółty Talerz: 7 mln posiłków dla potrzebujących dzieci
Program Żółty Talerz już niedługo obchodzić będzie swoje 4. urodziny. Inauguracja jednego ze sztandarowych programów Kulczyk Foundation miała miejsce w 2016 r. Od tego czasu aż 7 mln ciepłych posiłków trafiło do potrzebujących dzieci w całej Polsce.

- Chciałam zrobić wszystko, żeby w Polsce dzieci nie chodziły głodne. Kraj, który na to pozwala, nie może mówić o sobie, że jest krajem rozwiniętym - uważa Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation. - Wierzę, że Żółty Talerz wnosi trochę słońca w życie tych dzieci. Ten codzienny, ciepły posiłek sprawia, że czują się szczęśliwsze. A dzięki temu i ja jestem szczęśliwa - dodaje.

Źółty Talerz jest największym w Polsce prywatnym programem wsparcia systemu żywienia dzieci. Kończymy właśnie jego IV edycję - w jej ramach Kulczyk Foundation współpracowała z 340 placówkami edukacyjnymi i opiekuńczymi. Ponad 15 tys. dzieci otrzymało ok. 1,86 mln posiłków.

Tegoroczny Żóty Talerz był wyjątkowy, bo program prowadzony był w niezwykle trudnych warunkach. W I połowie 2020 r. wprowadzono w naszym kraju obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Dzieci nie chodziły do szkół i do placówek opiekuńczo-wychowawczych, przez co pojawiło się niebezpieczeństwo braku możliwości zapewnienia im często jedynego ciepłego posiłku w ciągu dnia. Pracownicy Kulczyk Foundation, naszego partnera - British Primary School of Wilanow oraz innych współpracujących podmiotów, a także wolontariusze stanęli jednak na wysokości zadania. W trudnych miesiącach największego zagrożenia koronawirusem jedzenie trafiało bezpośrednio do domów potrzebujących dzieci. Przekazaliśmy im ok. 4,5 tys. paczek żywnościowych, a w okresie od połowy kwietnia do końca czerwca - ponad 12 tys. zdrowych, ciepłych obiadów.

Żółty Talerz to również działania edukacyjne i informacyjne, współpraca z wieloma partnerami społecznymi i światem nauki. To także organizacja debat i szkoleń dotyczących zdrowego odżywiania. W ramach IV edycji programu zorganizowaliśmy m.in. 34 warsztaty edukacyjno-kulinarne dla dzieci.

Żółty Talerz nie zatrzymuje się. Pracujemy już nad kolejną edycją programu!Pobierz obrazki
Ponad 200 zgłoszeń w Konkursie Grantowym Kulczyk Foundation
Aż 216 wniosków wpłynęło do naszej fundacji w ramach 8. edycji Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation. Zostaną one rozpatrzone przez jury konkursowe, które ma na to czas do połowy września. Po tym terminie okaże się, kto otrzyma wsparcie na realizację projektów na rzecz kobiet. Na ten cel przeznaczymy łącznie 250 tys. zł.

To pierwsza edycja Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation realizowana na nowych zasadach. Wcześniej premiowaliśmy wyłącznie przedsięwzięcia infrastrukturalne. Teraz beneficjentkami lub podmiotami realizującymi zgłoszone projekty muszą być kobiety lub dziewczynki. Dzięki temu, Kulczyk Foundation wesprze przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć w życiu społecznym i politycznym. Celem premiowanych przez fundację działań ma być budowa rzeczywistości, w której bycie kobietą nie jest barierą w dostępie do zawodu, możliwości rozwoju i realizacji swoich pasji.

Nasz Konkurs Grantowy organizowany jest od 2015 r. W siedmiu rozstrzygniętych do tej pory edycjach jury konkursowe wyłoniło 30 laureatów, którzy otrzymali bezzwrotne wsparcie finansowe.

Pobierz obrazki
Jak nie dać się stereotypom?
Kolejny miesiąc akcji „Czułość i Wolność” za nami. To był czas na przyjrzenie się stereotypom i temu jak wpływają one na nasze życie. Poruszyliśmy także – jako że to czas wakacji, z których często przywozimy setki zdjęć – kwestię fotografowania dzieci i możliwych konsekwencji rozpowszechniania ich wizerunku.

Stereotypy – wszyscy je znamy. Sięgamy po nie wobec innych, ale i sami stajemy się ich ofiarami. Ale czy da się ich uniknąć, skoro tak właśnie pracuje nasz, jak się okazuje leniwy, mózg? O tym skąd się biorą stereotypy i co może być pomocne w unikaniu wpadnięcia w ich pułapkę, przeczytajcie w artykule dr. Sylwii Bedyńskiej „Stereotypy. Mini podręcznik świadomego użytkownika”.

O tym, że zmiany, jakie wiążą się z niepoddawaniem się stereotypom, wymagają także umiejętności odpuszczenia" swoich wyobrażeń na temat tego, jak coś powinno wyglądać, przeczytacie w rozmowie z Magdą Korczyńską, autorką bloga jakwychowywacdziewczynki.pl.

Czy długie włosy i różowy plecaczek dla przedszkolaka są jakimś problemem? Oto, jak wychowuje swojego synka do równouprawnienia Natalia Waloch – przeczytajcie tekst „Długie włosy Stacha".

Obraz obecności stereotypów płci w życiu społecznym i zawodowym, przejawy seksizmu, a także to, jak syndrom oszusta może ograniczać rozwój, przedstawiamy natomiast w artykule „Mrówka cheerleaderka na robocie".

O tzw. syndromie oszustki dowiecie się z wywiadu „Uwierzyć wbrew sobie". To poczucie, że zaraz ktoś odkryje, że nie jesteśmy na właściwym miejscu, że okaże się, że nie jesteśmy odpowiednio kompetentne. Skąd się bierze? I co można z nim zrobić?

Czy wyrwanie się ze stereotypu może się udać? Może! O ciekawym przykładzie przeczytacie w artykule „Siłaczki". Przez lata koła gospodyń wiejskich były zapleczem cateringowym dla wójta, który organizował biesiady. Teraz to miejsce budowania liderstwa wśród kobiet. Co więc może nam pomóc w uwolnieniu ciała i myśli od stereotypu? Dlaczego warto i ćwiczyć odwagę, charyzmę i błyskotliwość oraz jak to robić? O tym pisze Dorota Warakomska w tekście „Charyzma to dar? Nic bardziej mylnego".

Na uwagę, nie tylko podczas wakacji, zasługuje również wywiad z Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Czasem czułość rodzica, który chce się podzielić zdjęciem swojej pociechy ze światem, może naruszać wolność i podmiotowość samego dziecka.

Wszystkie publikowane w ramach akcji prowadzonej z „Wysokimi Obcasami” i „Gazetą Wyborczą” artykuły, wywiady i dodatki wspierające przejście od refleksji do działania dostępne są na stronie Kulczyk Foundation (również w wersji anglojęzycznej) oraz w zakładce „Czułość i Wolność” w serwisie Wyborcza.pl.

Pobierz obrazki
Wspierajmy dzieci w czasach koronawirusa - spotkanie live
Po trudnych miesiącach izolacji wywołanej niebezpieczeństwem ze strony koronawirusa, zapowiadany jest powrót dzieci do szkół. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna, liczba zakażeń COVID-19 w naszym kraju wciąż rośnie. Nie wiadomo więc na pewno, czy i kiedy sytuacja wróci do przedpandemicznej normy. Jak w czasie niepewności wspierać nasze dzieci? O tym podczas środowego spotkania w ramach kampanii społecznej „Czułość i wolność".

12 sierpnia o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie live „Lockdown oczami dziecka - czyli rozmowa o tym, jak wspierać dzieci narażone na stres wynikający z izolacji rówieśniczej". Podyskutujemy o tym, jak pomóc najmłodszym przepracować lęki związane z powrotem do szkoły lub oswoić z sytuacją, w której ten powrót jednak nie nastąpi.

Rozmówczyniami będą: Dorota Zawadzka - psycholog rozwojowy, doradca rodzinny, trener umiejętności społecznych oraz dr Aleksandra Piotrowska - doktor psychologii, pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego UW, konsultant dla rodziców i nauczycieli. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Mijakoska-Siemion.

Streaming dostępny będzie na profilu facebookowym Kulczyk Foundation.

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
media@kulczykfoundation.org.pl
www.kulczykfoundation.org.pl

Michał Grobelny
Dział Komunikacji Kulczyk Foundation
tel. 730 004 099
m.grobelny@kulczykfoundation.org.pl

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.