Download images

 

 

Pobierz obrazki

20 mln zł od Dominiki Kulczyk na walkę z koronawirusem

Prezeska Kulczyk Foundation, zadecydowała o przekazaniu 20 mln zł na walkę z epidemią wywołaną przez koronawirusa COVID-19. Środki trafiły do Fundacji Lekarze Lekarzom i zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.

Fundacja Lekarze Lekarzom została utworzona w maju 2011 r. decyzją Naczelnej Rady Lekarskiej. Środki finansowe przekazane przez Dominikę Kulczyk posłużyły jej do pozyskania:

  • sprzętu do diagnostyki genetycznej real time PCR umożliwiającej wykrywanie zakażenia koronawirusem,
  • ekwipunku ochronnego dla personelu medycznego: masek z filtrem N95 oraz kombinezonów ochronnych spełniających kryteria wirusologiczne,
  • środków antyseptycznych.


- Samorząd lekarski z uznaniem przyjmuje ten gest, jako wyraz solidarności w walce z globalnym zagrożeniem jakie stanowi epidemia koronawirusa. Da on realne wsparcie lekarzom stojącym na pierwszej linii frontu tej walki i umożliwi skuteczne niesienie pomocy, bowiem obecnie nie tylko heroizm lekarzy, ale także zaopatrzenie w odpowiednie środki daje szansę na skuteczną walkę z epidemią. To piękny i bardzo potrzebny gest, za który, w imieniu naszych pacjentów, bardzo dziękujemy - mówi prof. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Teraz bardziej niż kiedykolwiek los nam pokazuje, jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni. Jeśli będziemy dla siebie tak bardzo, jak potrafimy – wygramy! Zawsze! - mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

7. sezon „Efektu Domina" - wzruszające historie z całego świata

Za nami już sześć odcinków 7. sezonu serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk "Efekt Domina". Jak dotąd poznaliśmy wstrząsające, wzruszające, ale i piękne, dające nadzieję historie z Nepalu, Kambodży, Polski, Senegalu i Rumunii. W niedzielę, 19 kwietnia, na antenie TVN premiera ostatniego odcinka serii. Poznamy w nim sytuację dziewcząt zmuszanych do przedwczesnego zamążpójścia w Indiach.

Ten sezon serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk zanotował doskonały start. Premierowy odcinek serii, wyemitowany 8 marca, okazał się najchętniej oglądanym programem w porannym, niedzielnym paśmie (między 11:30 a 12:00) czterech największych stacji telewizyjnych. Aż 60 proc. widzów stanowiły kobiety. Drugi odcinek „Efektu Domina” wyemitowany 15 marca, zgromadził przed telewizorami blisko 800 tys. widzów, z czego większość z nich ponownie stanowiły kobiety.

Dotychczasowi bohaterowie tego sezonu „Efektu Domina", z którymi spotkała się i którym pomogła Dominika Kulczyk, to nepalskie kobiety cierpiące z powodu tradycji, kambodżańskie dzieci ze slumsów Pnom Penh, usamodzielniający się wychowankowie polskich domów dziecka, wyzyskiwani mali uczniowie nielegalnych szkół koranicznych w Senegalu oraz dyskryminowane romskie rodziny z bukareszteńskiego Ferentari. W ostatnim odcinku serii odwiedzimy Indie i poznamy działalność wspieranej przez Kulczyk Foundation organizacji Institute of Health Management Pachod, pomagającej dziewczynkom i młodym kobietom zmuszanym do wyjścia za mąż.

Zamknięciem sezonu będzie premiera filmu dokumentalnego Dominiki Kulczyk pt. „Wszystkie jej blizny”. Przedstawia on walkę Belli Galhos o wolność Timoru Wschodniego i prawa kobiet. To historia pełna cierpienia, ale i miłości. Życie Belli w idealny sposób obrazuje problemy z jakimi mierzył się i nadal mierzy jej ojczyzna. Premiera na antenie TVN już 26 kwietnia o godz. 11:30. 

Wszystkie dotychczasowe odcinki „Efektu Domina" oglądać można online w Player.pl.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Mądre bajki na trudne czasy

W tych trudnych czasach nie jest łatwo godzić obowiązki rodzica z pracą. Ważne jest, abyśmy wzajemnie się wspierali - dobrym słowem czy inspiracją. Dlatego zachęcamy rodziców i opiekunów do skorzystania z „Mądrych bajek z całego świata”, przygotowanych przez Kulczyk Foundation. Prócz nagrań - bajek czytanych przez artystów, udostępniliśmy też ćwiczenia i porady, które pomogą w rozmowie o emocjach i budowaniu relacji z najbliższymi.

Jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, emocjach czy wartościach? Warto znaleźć, a nawet zaplanować czas na spokojne podjęcie tematu uczuć i emocji i tego, jak możemy je wyrażać. Szczególnie teraz, kiedy jesteśmy razem w domu i dużo się dzieje nie tylko wokół nas, ale i w nas. 

Dobrym pretekstem może być wspólne czytanie czy słuchanie bajek i rozmowa o nich. Czytanie razem zbliża, a jednocześnie wycisza – tworzy się więc atmosfera sprzyjająca podjęciu nawet niełatwych tematów. Kulczyk Foundation proponuje skorzystanie z „Mądrych bajek z całego świata”. To 40 historii, które swoimi korzeniami tkwią głęboko w akcjach pomocowych naszej Fundacji, pokazywanych w serialu dokumentalnym „Efekt Domina”. To te same kraje i te same problemy, o których warto rozmawiać. Bajki pełne są też uczuć i emocji bohaterów, współprzeżywanych przez słuchających i czytających. Ich tematem jest m.in. współpraca z drugim człowiekiem (o skrzatach z Kolumbii), nieocenianie innych ludzi (historia Prana z Indii), niekrzywdzenie ich (o które upominała się bohaterka bajki z Suazi/eSwatini) czy docenianie tego, co się ma (o czym przekonują się Naima i Maisa z Bangladeszu). Nasze historie czytane są przez znanych artystów i sportowców, m.in. przez Jakuba Błaszczykowskiego, Magdalenę Cielecką, Agnieszkę Dygant, Krzysztofa Kowalewskiego, Szymona Majewskiego, Pawła Małaszyńskiego, Czesława Mozila, Łukasza Nowickiego, Maję Ostaszewską, Małgorzatę Sochę, Kamila Stocha, Magdalenę Stużyńską-Brauer i Wiktora Zborowskiego. 

Wszystkie bajki, które znaleźć można w serwisie SoundCloud, oznaczone są poruszanymi w nich zagadnieniami kluczowymi i udostępnione w formie utworów audio (czytanych przez znane osoby) i tekstów do samodzielnego czytania. Do każdego nagrania przygotowana jest również propozycja pytań do rozmowy z dzieckiem. Zachęcamy też do skorzystania z zadań, kolorowanek i łamigłówek przygotowanych do zabawy po wysłuchaniu bajki – znaleźć je można na stronie Kulczyk Foundation, w części „pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki”. 

Naszą akcję promujemy w mediach społecznościowych hasztagami #Zostańwdomu, #CzasNaRelacje i #CzytamyMądreBajki. Włączyło się już do niej wielu artystów, aktorów, sportowców, dziennikarzy, piosenkarek i piosenkarzy. Wszystkie bajki dostępne są w serwisie SoundCloud (link). Materiały dodatkowe znajdują się na naszej stronie (link). Życzymy wzmacniających rozmów i dobrego czasu razem!

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Żółty Talerz pomaga podczas #zostańwdomu

Program Żółty Talerz działa i pomaga również podczas #zostańwdomu! Ze względu na panujące zagrożenie epidemiczne, szkoły i świetlice w naszym kraju są zamknięte. Dla wielu dzieci były to jedyne miejsca, w których mogły liczyć na ciepły posiłek w ciągu dnia. Teraz straciły taką możliwość. Jednak Kulczyk Foundation o nich nie zapomina!

Za środki z programu Żółty Talerz kupujemy jedzenie, z którego nasi koordynatorzy, wychowawcy szkolni i pracownicy placówek przygotowują paczki żywnościowe. Dostarczane są one pod drzwi potrzebujących dzieci i ich rodzin - z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. W akcję udało nam się zaangażować też wielu wolontariuszy. 

Pamiętamy o tym, że pełnowartościowe posiłki budują odporność. W naszych paczkach oprócz podstawowych, najpotrzebniejszych produktów (mąka, ryż, makaron, mleko, czy olej), znajduje się więc także dużo owoców i warzyw. Czasy są niełatwe, ale chcemy, aby odrobina radości zagościła we wszystkich domach do których docieramy z pomocą. Dlatego do naszych świątecznych paczek, przekazywanych w tygodniu przed Wielkanocą, dołączamy również słodycze. 

Jak dotąd, w naszą akcję zaangażowało się 256 placówek z całej Polski, biorących udział w programie Żółty Talerz. Dziękujemy wszystkim ich pracownikom, nauczycielom, wychowawcom i wolontariuszom za zapał, odwagę i chęć niesienia pomocy!  

Dyrektorka programu Żółty Talerz, Wioleta Szafryna udzieliła wywiadu na jego dział „Wysokim Obcasom" - zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla ukraińskich studentów UAM przyznane

50 obywateli Ukrainy - studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zostało laureatami Stypendium im. dr. Jana Kulczyka. Każdy z nich otrzyma jednorazowo 3 tys. zł. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, w tym roku zmieniono sposób przyznawania wyróżnienia.

Stypendia im. dr. Jana Kulczyka przyznawane są nieprzerwanie już od ponad 20 lat studentom i doktorantom UAM. W ten sposób doceniane są bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz uniwersytetu. Swój początek tradycja ta ma w 1998 r., kiedy to Grażyna i Jan Kulczykowie przekazali darowiznę, która stworzyła fundusz stypendialny zarządzany przez Fundację UAM. Od 2014 r. o stypendia mogą ubiegać się również studiujący w Poznaniu obywatele Ukrainy. Kryteriami ich przyznawania jest sytuacja materialna studenta oraz jego wyniki w nauce. Łączna suma dotychczas przyznanych stypendiów to już ok. 600 tys. zł.

W tegorocznej edycji, ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, zmieniono procedurę przyznawania stypendiów. Kapituła obradowała zdalnie. Laureaci zostali przez nią wybrani w piątek, 3 kwietnia. Dotychczasową tradycją było przekazywanie stypendiów w trakcie uroczystości odbywającej się w uniwersyteckich murach. Zagrożenie koronawirusem zmusiło jednak organizatorów do przełożenia tego spotkania. Odbędzie się ono po odwołaniu wszelkich ograniczeń, a stypendia zostaną przekazane wyróżnionym studentom jak najszybciej, po ogłoszeniu listy laureatów.

 

 

 

 

Pobierz obrazki


Bądźmy dla siebie światłem, czułością i nadzieją.
Wesołych Świąt!

 

 

 

 

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
office@kulczykfoundation.org.pl 
www.kulczykfoundation.org.pl

 

 

 

 

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.