Download images

 

 

Pobierz obrazki

Ruszył nowy sezon „Efektu Domina"

W niedzielę 8 marca, w Dzień Kobiet, telewizja TVN pokazała pierwszy odcinek nowej serii serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk „Efekt Domina", zatytułowany „Tabu". Prezeska Kulczyk Foundation pokazała w nim dramat kobiet zamieszkujących wiejskie tereny zachodniego Nepalu. W niektórych regionach tego górskiego państwa praktykuje się okrutny obyczaj religijny, który nakazuje dyskryminację kobiet w trakcie menstruacji.

W programie pokazano chhaupadi - tradycję, która nakazuje rygorystycznie przestrzegać zakazy i nakazy bezwzględnie regulujące życie nepalskich kobiet w trakcie menstruacji. Miesiączka jest tam niczym klątwa, a kobiety mające okres stają się „nieczyste”. Każdego miesiąca zostają na kilka dni wykluczone ze swojej społeczności oraz życia rodzinnego. Kobiety i dziewczynki muszą wówczas opuścić dom i spać w wiklinowym koszu w komórce z kozami albo w położonych na odludziu chatkach. Tam nierzadko narażone są na napaść, gwałt, a nawet śmierć z powodu wyziębienia. Zdarzają się też, że atakują je dzikie zwierzęta.

Pomoc cierpiącym Nepalkom niesie organizacja Days for Girls Nepal, wspierana przez Kulczyk Foundation. Prowadzi ona szkolenia zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. W ich trakcie chłopcy uzyskują niezbędną wiedzę dotyczącą procesów zachodzących w ciele podczas dojrzewania, a dziewczynki uczą się, jak dbać o swoje zdrowie.

„Tabu" jest pierwszym z sześciu odcinków siódmej serii serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk. Kolejny poświęcony będzie sytuacji dzieci w slumsach stolicy Kambodży i pomagającej im organizacji Tiny Toones. Zapraszamy do oglądania - w niedzielę, 15 marca o godz. 11:30 na antenie TVN.

Pierwszy odcinek 7. sezonu "Efektu Domina" obejrzeć można online, w na platformie Player TVN.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Dwa światy na ulicach polskich miast

Reportaże Dominiki Kulczyk, podobnie jak twórczość tureckiego artysty Uğura Gallenkuşa, uwrażliwiają nas na cierpienie i niesprawiedliwość. Pokazują, jak bardzo nasza codzienność może być odmienna od sytuacji ludzi mieszkających w innych krajach. Kontrast między rzeczywistością krajów rozwiniętych a sytuacją osób mieszkających w państwach, w których panują ubóstwo, głód i wojna to także tematyka dzieł Gallenkuşa. Siedem kolaży fotograficznych jego autorstwa pojawiło się na ścianach budynków w pięciu polskich miastach. Murale te promują najnowszy sezon programu Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”.

Jeszcze niedawno Uğur Gallenkuş był zwykłym mieszkańcem Stambułu. W 2015 r., głęboko poruszony tragedią mieszkańców Syrii, postanowił zrobić coś, co zwróci uwagę świata na dramatyczną sytuację w tym kraju. Tak zaczął tworzyć i publikować w internecie kolaże, polegające na zestawieniu obrazów kojarzonych ze światem Zachodu z kadrami z regionów, gdzie ludzie walczą o przetrwanie. Kontrast, który powstaje w ten sposób, skłania do refleksji i przypomina oglądającym o globalnej niesprawiedliwości. Poruszająca wymowa tych prac sprawiła, że w ciągu ostatnich 5 lat Gallenkuş stał się uznanym twórcą digital art. Jego kolaże są bardzo popularne w mediach społecznościowych. „Przemyślany i ostry komentarz”, „obrazy otwierające oczy”, „świat kontrastów”, „obrazy jak nóż” – to tylko kilka z setek tysięcy reakcji internautów i światowych mediów na dzieła Gallenkuşa.

Od marca dzieła tego tureckiego artysty goszczą na polskich ulicach. Jego sztuka pojawiła się na ścianach budynków w pięciu miastach w nietypowej formie – jako murale promujące nowy sezon serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk. – Twórczość Uğura Gallenkuşa szokuje, zmusza do myślenia i refleksji. W swoich kolażach zderza dwa światy: bogaty, konsumpcyjny zachód z biedą, głodem i ubóstwem na terenach, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Zwraca uwagę świata na globalne nierówności i niesprawiedliwość – mówi Prezeska Kulczyk Foundation.

Miejsca, w których oglądać można murale, to: Warszawa – ul. Tamka 36, ul. Jaworzyńska 9 (okolice Metra Politechnika), ul. Bracka 25; Wrocław – ul. Podwale 7; Kraków – ul. Zwierzyniecka 22; Łódź – ul. Piotrkowska 114, Gdańsk – ul. Dekerta 2. Ich ekspozycja potrwa od 8 do 31 marca (6 lokalizacji) oraz od 22 marca do 14 kwietnia (Warszawa, ul. Jaworzyńska 9).

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Kulczyk Foundation wspiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym w Kenii

Smile Bank Project – to nowe przedsięwzięcie kenijskiej organizacji Project Elimu, wspieranej przez Kulczyk Foundation. Jego celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym i skutkami braku edukacji seksualnej. Fundacja kierowana przez Dominikę Kulczyk finansuje 70 proc. kosztów realizacji tego projektu.

Powszechne ubóstwo w slumsach stolicy Kenii - Nairobi sprawia, że żyjące tam młode kobiety nie mogą sobie pozwolić na zakup artykułów higienicznych niezbędnych w trakcie menstruacji. Wiele z nich opuszcza wtedy lekcje, aby uniknąć publicznego upokorzenia. Powszechny brak edukacji seksualnej sprawia też, że poza szkolnymi murami kenijskie dziewczęta są narażone na wczesną ciążę, niechciane małżeństwo, czy zakażenie wirusem HIV. Mogą też być wykorzystane seksualnie przez mężczyzn, którzy obiecują im pieniądze na środki higieniczne w zamian za seks.

Project Elimu („elimu” w języku suahili oznacza „edukację”) to organizacja działająca w Kiberze – jednej z najuboższych dzielnic Nairobi. Dotychczas zajmowała się ona przede wszystkim pozaszkolną edukacją artystyczną. Organizacja powstała w 2017 r. Założył ją nauczyciel baletu, Mike Wamaya. Celem Project Elimu jest umożliwianie dzieciom ze slumsów Nairobi kontaktu ze sztuką, poprzez naukę tańca. Wamaya tworzy dla nich prawdziwą odskocznię od dramatycznych warunków życia. Wsparcie Kulczyk Foundation dla jego organizacji rozpoczęło się w 2019 r. Ufundowane zostały wówczas m.in. stypendia edukacyjne dla 120 dzieci, fundacja przekazała także Project Elimu środki na rozwój programu zajęć artystycznych i infrastruktury. Mali podopieczni tej organizacji byli także bohaterami jednego z odcinków serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”.

Project Elimu, poprzez realizację programu Smile Bank Project, zapewnia uczennicom w wieku od 11 do 18 lat podpaski, worki na śmieci i pojemniki sanitarne. Prowadzi również zajęcia z edukacji seksualnej. W zamian dziewczęta zobowiązane są do pracy socjalnej w swoich szkołach lub na rzecz lokalnych społeczności, w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Zaangażowanie ich najbliższego otoczenia, czyli nauczycieli, rodziców i lokalnych liderów, przyczynia się do realnej zmiany w życiu nastolatek, pozytywnie wpływając na stan ich zdrowia, bezpieczeństwo i samopoczucie.

Celem Smile Bank Project jest poprawa frekwencji szkolnej, zwiększenie samooceny, kreatywności, odpowiedzialności społecznej czy umiejętności rozwiązywania problemów młodych Kenijek. Wsparcie Kulczyk Foundation pokrywa 70 proc. kosztów realizacji programu. Pozostałe środki zostały przekazane przez indywidualnych darczyńców Project Elimu, którzy sfinansowali przede wszystkim zakup środków higienicznych. Wsparcie dla kobiet i dziewcząt, zwłaszcza związane z ubóstwem menstruacyjnym, opieką okołoporodową, edukacją seksualną czy zdrowiem reprodukcyjnym, to jedna z głównych sfer działalności Kulczyk Foundation. Do tej pory organizacja zrealizowała 68 takich projektów pomocowych na całym świecie. Pomoc Kulczyk Foundation trafiła do kobiet i dziewcząt m.in. w Bangladeszu, Indiach, Kenii, Kolumbii, Nepalu czy Rumunii.

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Usamodzielnieni 2020

Warsztatami w Sanoku rozpoczął się drugi rok działań w ramach projektu Usamodzielnieni, który Kulczyk Foundation prowadzi wspólnie z Fundacją One Day. Dedykowany jest on młodzieży przebywającej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i domach dziecka, która wkrótce będzie mierzyć się z wejściem w dorosłe życie.

Udział w warsztatach wzięła młodzież z Domu Dziecka im. ks. Z. Gorazdowskiego z Krosna, z Katolickiej Placówki Wychowawczej Nasz Dom z Miejsca Piastowego i 3. Domu Dziecka im. św. Józefa z Sanoka.

Warsztaty uczą, jak budować wiarę w siebie i nie bać się dorosłości. Udział w nich daje szansę na spojrzenie z innej perspektywy na otaczającą nas rzeczywistość, odnalezienie niedostrzeganych wcześniej zalet swoich i innych, zidentyfikowanie własnych mocnych stron i przekucie ich w możliwość pozyskania pracy. Pomagają w tym choćby popularne karty do gry Dixit. Dzięki nim w prosty, przyjazny sposób można przełamać bariery i własne ograniczenia. Każdy uczestnik warsztatów opowiadając o rysunku z karty, jednocześnie mówi o sobie tyle, na ile jest gotowy. A forma zabawy umożliwia otwarcie grupy na ciekawość, uruchamia kreatywność i zaangażowanie w pracę. Przez ćwiczenia próbujemy pokazać też, że każdy ma również złe cechy, których nie lubi i nad którymi musi popracować. Wskazanie pozytywnych aspektów własnych wad wzmacnia poczucie wartości i pozytywne nastawienie. W Sanoku pracowaliśmy nad zasadami pisania CV, wspólnie „przeszliśmy” przez trudy rozmów kwalifikacyjnych i uczyliśmy się jak skutecznie szukać pracy.

Podczas naszych spotkań każdy może zrobić test Gallupa. To jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych. Poprzez wykazanie wrodzonych talentów bardzo pomaga w rozwoju zawodowym i realizacji celów. Nasi podopieczni na podstawie testu i indywidualnej rozmowy z coachem mogą wybrać kurs zawodowy czy zajęcia pomagające w wyborze szkoły. 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

„W Królestwie Uczuć”

Dzieciństwo to czas, w którym można pomóc dziecku wykształcić dobre nawyki emocjonalne. Powinno ono nauczyć się przede wszystkim rozpoznawania i bezpiecznego wyrażania swoich emocji, odczytywania ich u innych, a także rozmawiania o nich. Od najmłodszych lat należy rozwijać kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci, gdyż będą one z nich korzystać na wszystkich etapach życia. W jednym z warszawskich przedszkoli realizowane są zajęcia na ten temat, na bazie materiałów przygotowanych przez Kulczyk Foundation.

Dzieci z Przedszkola nr 240 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie biorą udział w cyklu zajęć pt. „W Królestwie Uczuć”, który wchodzi w skład programu edukacyjnego przygotowanego przez Kulczyk Foundation na rok szkolny 2019/2020. Przedszkolaki towarzyszą bohaterom „Królestwa Uczuć”, przeżywają wraz z nimi różne sytuacje, a także doświadczają różnorodnych emocji. Uczą się rozpoznawania i nazywania swoich stanów emocjonalnych, rozmawiania o nich, dzielą się swoimi doświadczeniami i dzięki temu już od najmłodszych lat budują swoją samoświadomość, która jest fundamentem dobrego życia z samym sobą i innymi ludźmi.

Kompetencje społeczno-emocjonalne nie są wrodzone. Ich rozwijanie wiąże się ze zdobywaniem kolejnych doświadczeń. Proces ten rozpoczyna się od narodzenia i w znacznej mierze zależy od rodziców i bliskich dziecka. Dom rodzinny jest pierwszym i najważniejszym środowiskiem, w którym dziecko się rozwija. To ważne, aby właśnie tu dziecko uzyskało podstawową wiedzę. Dlatego w uzupełniających scenariusze wskazówkach dla rodziców wyjaśniamy, dlaczego warto poruszyć z dzieckiem dany temat, opisujemy konkretne emocje i podpowiadamy, o czym można z dziećmi porozmawiać po zajęciach przedszkolnych realizowanych w ramach wspomnianego projektu.

Zapraszamy do zapoznania się z proponowanym dla przedszkoli cyklem zajęć „W Królestwie Uczuć” (link) i zainteresowania nim nauczycieli Waszych dzieci. Jeśli przedszkole, w którym uczy się Wasze dziecko będzie zainteresowane realizacją programu, zapraszamy do kontaktu. Na stronie internetowej Kulczyk Foundation znajdują się również materiały edukacyjne dla innych grup wiekowych (link). 

 

 

 

 

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
office@kulczykfoundation.org.pl 
www.kulczykfoundation.org.pl

 

 

 

 

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.