Download images

 

 

Pobierz obrazki

„Efekt Domina" już od 8 marca

Już 8 marca premiera pierwszego odcinka nowej serii serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk - „Efektu Domina”. Poznamy trudną sytuację kobiet w Nepalu i Indiach, dowiemy się, jak pomóc wyzyskiwanym uczniom szkół koranicznych z Senegalu i dyskryminowanym Romom z Rumunii. Zobaczymy też kambodżańskie dzieci odzyskujące wiarę w lepszą przyszłość dzięki nauce tańca. Kamery TVN odwiedzą również wychowanków domów dziecka z Polski, którzy stawiają pierwsze kroki w dorosłość. Premiera sezonu połączona będzie z ekspozycją dzieł tureckiego artysty Uğura Gallenkuşa. Murale z wykonanymi przez niego kolażami fotograficznymi pojawią się na ścianach budynków największych polskich miast.

Wspólnie z TVN docieramy do prześladowanych, zapomnianych i wykorzystywanych na całym świecie. Dominika Kulczyk oddaje im głos, pokazując, w jaki sposób można nieść im pomoc oraz mądrze wspierać organizacje dobroczynne działające w innych krajach.

Początek siódmej serii „Efektu Domina” to wyprawa do Nepalu, gdzie miesiączkujące kobiety pozbawione są jakichkolwiek praw. Odwiedzimy także Kambodżę. Tam, w slumsach Phnom Penh, dzieci odzyskują nadzieję na lepszą przyszłość, ucząc się tańca i rapu. Tematem kolejnego odcinka będzie działalność fundacji One Day, pomagającej usamodzielniającym się wychowankom domów dziecka. Dominika Kulczyk trafi też do Senegalu, aby na ulicach miasta Saint-Louis ratować zmuszanych do żebrania uczniów nielegalnych szkół koranicznych. Odcinek zrealizowany w Rumunii pokaże natomiast trudną sytuację romskiej społeczności zamieszkującej najbiedniejszą dzielnicę Bukaresztu - Ferentari. Siódmy sezon „Efektu Domina” rozpocznie i zakończy się tematyką sytuacji kobiet i dziewczynek. Ostatni odcinek serii poświęcony będzie zakładniczkom tradycji - dziewczynkom przedwcześnie wydawanym za mąż w Indiach.

Serial dokumentalny Dominiki Kulczyk zwraca uwagę na problemy współczesnego świata - panujące w nim nierówności i niesprawiedliwość. Podobnie jest z dziełami Uğura Gallenkuşa - jego kolaże pokazują kontrasty i różnice w położeniu ludzi na bogatym Zachodzie i tych żyjących w krajach Trzeciego Świata. Zestawia on ze sobą zdjęcia o podobnej kompozycji, ale ukazujące kompletnie odmienne sytuacje i mające zupełnie inne znaczenie. Każdy kolaż w szokujący i dający do myślenia sposób łączy ze sobą strach i szczęście, konsumpcjonizm oraz przerażającą biedę, czy zabawę i przemoc. Dzieła Gallenkuşa będą jednym z elementów kampanii promującej „Efekt Domina”. Trafią - jako murale - na ściany domów w siedmiu lokalizacjach, znajdujących się w pięciu największych miastach naszego kraju: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Gdańsku.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

#MyFreedomDay

Zachęcamy do wzięcia udziału w globalnej kampanii #MyFreedomDay organizowanej w ramach CNN Freedom Project. Celem tej międzynarodowej akcji jest zwiększenie świadomości na temat współczesnego niewolnictwa. Jej finał odbędzie się 11 marca.

Inicjatorem akcji #MyFreedomDay jest CNN. Po raz pierwszy została ona przeprowadzona w 2011 r. W jej ramach dzieci z różnych krajów organizują wydarzenia w swoich szkołach mające pokazać znaczenie wolności w ich życiu i zwrócić uwagę na problem współczesnego niewolnictwa. Z roku na rok w #MyFreedomDay bierze udział coraz więcej organizacji, placówek i indywidualnych osób. Część z nich wystąpiło nawet na antenie CNN. W zeszłym roku dziennikarze tej stacji relacjonowali wydarzenia będące częścią kampanii, odbywające się w szkołach na całym świecie m.in. w Hong Kongu, Kenii, Korei Południowej, Libanie oraz Wielkiej Brytanii. Odwiedzili również Polskę. Transmisja z udziałem polskich uczniów wspierających akcję #MyFreedomDay była emitowana przez CNN International do 475 milionów widzów w ponad 200 krajach świata. 

W ramach akcji #MyFreedomDay zachęcamy do refleksji i zadania sobie pytania: „Czym dla mnie jest wolność?". Zapraszamy uczniów do podzielenia się swoimi odpowiedziami w mediach społecznościowych poprzez komentarze, zdjęcia lub materiały wideo oznaczone hashtagiem #MyFreedomDay. Kluczowe w tym działaniu jest uświadomienie zarówno dzieciom, jak i ich nauczycielom, że niewolnictwo ciągle istnieje, także u nas, w Europie, w XXI wieku. Obecnie liczbę ofiar tego procederu szacuje się na 40 mln osób. Co najmniej 10 mln z nich to małoletni. Walka z tą formą przestępczości to nie tylko akcje uwalniania zniewolonych osób, ale i działania profilaktyczne. Są one realizowane na co dzień, m.in. przez nauczycieli.

Mamy świadomość, że temat współczesnego niewolnictwa dotyczy nas wszystkich. Również w tym roku Kulczyk Foundation przygotuje dla szkół kampanię informacyjną na ten temat. Materiały zostaną zamieszczona na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Zapraszamy do uczestnictwa w akcji i powiadomienia o niej nauczycieli Państwa dzieci. Więcej na temat akcji #MyFreedomDay tutaj.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Projekt Usamodzielnieni

12 spotkań oraz 54 zrealizowane kursy i szkolenia zawodowe w 23 placówkach - oto efekty prowadzonego w 2019 r. wspólnie z Fundacją One Day projektu USAMODZIELNIENI. Wzięło w nim udział 214 młodych uczestników - wychowanków domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Program szkoleniowy kierowany jest do osób od 16 roku życia, którzy stojąc przed koniecznością usamodzielnienia, bardzo często napotykają bariery i ograniczenia. W zeszłym roku szkoliliśmy podopiecznych placówek z: Włocławka, Brzezi, Lubienia Kujawskiego, Oświęcimia, Kętów, Lublina, Tczewa, Narkowy, Oborników Śląskich, Zawiercia, Kutna, Otorowa, Szamotuł, Lipnicy, Żar, Szprotawy, Zamościa, Zwierzyńca, Nowej Sarzyny, Warszawy, Równego i Pęcher. W trakcie warsztatów uczyliśmy, jak pisać CV, skutecznie poszukiwać pracę, czy zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wspieraliśmy również w zdobywaniu doświadczenia zawodowego, dając możliwość uczestniczenia w kursach, szkoleniach i zajęciach doszkalających.

Przed nami 12 spotkań w 2020 roku. Zapraszamy do współpracy - prosimy o kontakt, gdybyście mieli Państwo zaprzyjaźnione domy dziecka, które chciałyby skorzystać z naszego wsparcia.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Byli niewolnicy przekuwają złe doświadczenia w siłę

„Jedynie słuchając ocalałych, ich rodzin i społeczności możemy zrozumieć, co napędza niewolnictwo, i co jest potrzebne do jego zakończenia” - piszą Dominika Kulczyk prezeska Kulczyk Foundation i Nick Grono, prezes Freedom Fund w felietonie zamieszczonym na stronie Thomson Reuters Foundation.

Podejmują w nim problem współczesnego niewolnictwa, stanowiącego jeden z najbardziej bulwersujących przejawów łamania praw człowieka na świecie. Kulczyk Foundation i Freedom Fund zapewniają wsparcie organizacjom, które dysponując ograniczonymi zasobami działają w regionach dotkniętych tym problemem. „Rosnący w siłę globalny ruch przeciw niewolnictwu poczynił wielkie kroki w kierunku położenia kresu ekstremalnej eksploatacji kobiet i dziewcząt. Jednak zdecydowanie zbyt rzadko uwzględniano perspektywy zniewolonych" - piszą Kulczyk i Grono.

Jedną z organizacji wspieranych przez Kulczyk Foundation jest 3 Angels Nepal (3AN), która zwalcza handel ludźmi w Nepalu i Indiach. Jej wolontariusze pomagają ocalałym zrozumieć ich prawa i walczyć o nie. Współpracując i uwzględniając głos tych, którzy ocaleli, starają się położyć kres wyzyskowi i zapewnić pokrzywdzonych, że istnieje dla nich lepsze jutro.

Thomson Reuters Foundation jest organizacją dobroczynną o światowym zasięgu z siedzibą w Londynie, będącą częścią międzynarodowego koncernu medialnego. Zajmuje się m.in. wspieraniem niezależnych mediów, praw kobiet, działań antykorupcyjnych, czy zapewnianiem potrzebującym pomocy prawnej.

Tekst Dominiki Kulczyk i Nicka Grono na stronie Thomson Reuters Foundation można przeczytać tutaj. Zachęcamy do lektury.

 

 

 

 

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
office@kulczykfoundation.org.pl 
www.kulczykfoundation.org.pl

 

 

 

 

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.