Pomagamy samotnym i osieroconym dzieciom

Etiopia
wspieranie edukacji

Obejrzyj odcinek

Obecnie na całym świecie żyje 700 milionów kobiet, które zostały wydane za mąż jako dzieci.  Małżeństwa dzieci to problem w krajach rozwijających się,  biednych w których co trzecia dziewczynka poniżej 18 roku życia jest zmuszana do małżeństwa.

Każdego roku na świecie wydawanych jest za mąż ponad 14 milionów dziewczynek, które nie ukończyły 18 roku życia, wiele z nich , wbrew własnej woli. W Etiopii 2 na 5 dziewczynek  ( 41 %) wydawanych jest za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Najwięcej takich małżeństw zawieranych jest na terenach wiejskich, często z o wiele starszymi mężczyznami. Niektóre dziewczynki są wydawane za mąż  w  wieku 7 lat. W Etiopii małżeństwa dzieci od 8 lat są nielegalne, jednak tradycja  oraz względy materialne wciąż biorą górę nad prawem.

Dziewczynki często uciekają ze swoich wiosek , aby uniknąć małżeństwa. Tym sposobem masowo trafiają na ulicę dużych miast. Tam czeka na nie wiele zagrożeń. Najczęściej są zabierane do domów obcych ludzi do pracy jako służące. Często są wykorzystywane i nie chodzą do szkoły.  Ciąża i poród to najczęstsze przyczyny śmierci dziewczynek w wieku 13 – 18 lat. Rocznie umiera na świecie 70 tysięcy takich małoletnich żon. Małżeństwa te zawierane są zwykle z pogwałceniem międzynarodowych praw i konwencji dotyczących praw kobiet i dzieci.

W momencie wydania za mąż szanse młodych dziewczyn na zdobycie edukacji i jakichkolwiek umiejętności zawodowych zostają gwałtownie ograniczone, a ich zdrowie narażone na komplikacje związane z wczesną ciążą i porodem, do których ich ciała często nie są jeszcze przygotowane. Problem ten dotyczy różnych krajów, kultur i religii. Jednym z motywów wydawania dziewczynek za mąż jest poszukiwanie sposobu na wyjście z biedy – za żonę zięć zapłacić musi rodzicom odpowiednią rekompensatę materialną, a jednocześnie dziewczyna przechodzi na utrzymanie męża, co odciąża finansowo jej rodziców. 

Projekt realizowany dla dzieci ulicy:

 • wybudowanie dwóch mobilnych bibliotek
 • wyposażenie w dodatkowy sprzęt budynku  learning centre, w którym podopieczni organizacji – wśród nich dzieci ulicy uzależnione od narkotyków – uczestniczą w warsztatach wyplatania mebli bambusowych, czyli uczą się zawodu

Dzieci trafiają na ulicę z różnych przyczyn: mogą zostać osierocone lub porzucone, mogą być wykorzystywane lub krzywdzone i dlatego uciekają, mogą czuć się zaniedbywane i niechciane przez swoje rodziny. Wiele dzieci porzuca swoje biedne domy na wsiach i przybywa do miast w poszukiwaniu pracy i jedzenia, bo rodzice nie są w stanie ich wykarmić. Są to dzieci w różnym wieku od kilkulatków aż po osiemnastolatków, którzy wchodząc w dorosłe życie już na wstępie pozbawieni są szans na normalne życie i pracę. 

Sytuacja dzieci ulicy w Afryce jest bardzo często beznadziejna, bywa nawet gorsza niż to, co do niej doprowadziło. Dzieci te nie tylko żyją bez niczyjej opieki, bez dostępu do edukacji i służby zdrowia, ale stają się również bardzo narażone na wszelkie formy przemocy, wykorzystywania i uzależnień. Znaczna część z nich wcześnie rozpoczyna współżycie seksualne. Jedzenie zdobywają grzebiąc w śmieciach, na wysypiskach czy żebrząc o resztki z restauracji. Część z nich, często pod przymusem, zaczyna się prostytuować, a w konsekwencji staje się bardzo narażone na choroby i infekcje przenoszone drogą płciową. Dzieci te próbują ulżyć swoim cierpieniom sięgając po narkotyki i alkohol. Na ulicach całego świata żyje prawdopodobnie około 10 milionów dzieci.

O PARTNERZE

Yenege Tesfa zrodziła się w 2001 z filozofii opartej na przekonaniu, że bezdomnie i osierocone dzieci  zasługują na lepsze życie. Organizacją kieruje Nigitsi, 30 - letnia kobieta z ogromną misją, która swoje pomaga na ulicach miasta Gonder prowadząc między innymi domy dla dziewcząt, które są sierotami, pochodzą z ubogich rodzin lub doświadczyły przemocy.

W 2004 roku Yenege Tesfa została zarejestrowana jako lokalna organizacja pozarządowa. Obecnie organizacja prowadzi  5 domów dla 80 dzieci i kilkanaście projektów, w tym:

 • schronisko dla dziewczyn które są sierotami, pochodzą z ubogich rodzin lub doświadczyły przemocy
 • opieka  dzienna: Centrum opieki dla dzieci samotnych matek, które mają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Centrum znajduje się przy schronisku. Dziećmi opiekują się 4 osoby; dzieci jest około 30. Wydaje się trzy posiłki dziennie. Obecnie pod jego opieką znajduje się 20 dzieci. Ich matki uczestniczą w prowadzonym przez organizację  programie mikrokredytowania.

Są to dzieci samotnych matek, które w tym czasie pracują. Dzięki organizacji mogą iść do pracy bo ma kto zająć się dziećmi. Dzieciaki cudowne, takie maleństwa przy tablicy razem powtarzają litery. Starsza grupa ma tez lekcje z nauczycielka, która przygotowuje ich do szkoły.

 • mobilna szkoła: Mobilna szkoła  porusza się na kółkach, ma wysuwane tablice  i kolorowe panele, które są wykorzystywane do nauczania dzieci ulicy i  spotkań z nimi, gdziekolwiek się znajdują. Szkoła ma na celu podnieść samoocenę dzieci ulicy i zapewnić im edukację. Szkoła działa w każdym tygodniu i dojeżdża do  trzech miejsc w Gondar.
 • Centrum Kształcenia - Learning centre dla dzieci, które mieszkają w domach organizacji, dla dzieci żyjących na ulicy. To kilka pomieszczeń, NGO prowadzi tam różne aktywności dla dzieci: wyrabiają tam m.in. biżuterię czy torebki, jest też pokój, gdzie się uczą, a także pokój gdzie grają czy śpiewają.

tutaj działamy

Etiopia

  im warto pomóc

  Case title
  Nigisti Gebreslassie Założycielka organizacji Yenege Tesfa (Hope for Tomorrow)

  To kobieta z wielką pasją i jeszcze większym sercem. Po przeprowadzce do Gonder z rodziną w 2001 roku nie mogła pogodzić się z losem miejscowych dzieciaków i postanowiła im pomagać w pełnym wymiarze godzin. W 2004 roku zarejestrowała organizację, a dziś prowadzi między innymi 6 domów dla ponad 80 dzieciaków i pomaga samotnie wychowującym kobietom w opiece nad ich najmłodszymi. Ponadto organizacja wspiera edukację dzieci ulicy poprzez wprowadzenie na ulice Gonder mobilnych szkół i bibliotek. W siedzibie NGO organizowane są także zajęcia z rzemiosła, śpiewu, nauki czytania i pisania.

  Case title
  Belaynshe Dimsa

  Ma 14 lat. W wieku trzynastu lat została wydana za mąż. Rodzice podjęli taką decyzję ze względu na bardzo trudną sytuację finansową oraz tradycję jaka obowiązuje w Etiopii. Belaynshe nie znała wcześniej swojego męża. Mimo sprzeciwu, do ślubu musiało dojść. Jej mąż to dużo starszy od niej mężczyzna, który bardzo źle traktował młodziutką Belaynesh. Dziewczyna była regularnie bita, gwałcona i upokarzana. Po kryjomu przed mężem brała tabletki antykoncepcyjne by nie zajść w ciąże. Była nieszczęśliwa i u kresu sił, ale na tyle odważna by zdecydować się na ten ostateczny krok. Uciekła od męża do stolicy Etiopii, Addis Abeby. Zaopiekowały się nią dziewczyny, które niegdyś znalazły się w takiej samej sytuacji jak ona. Teraz jest wreszcie wolna i bezpieczna. A na jej twarzy znów pojawił się uśmiech.

  Case title
  Abebu Tsegaye

  Ma 15 lat. Jako 12 latka została wydana za mąż. Bez jej wiedzy i wbrew jej woli. Abebu, jak większość młodziutkich żon, była upokarzana i bita niemal codziennie. W tym piekle wytrzymała trzy lata. Abebu zdecydowała się na odejście od męża. I choć w sądzie unieważniono jej małżeństwo, to w swojej wiosce jest już naznaczona do końca życia. Ze względów kulturowych, aby móc założyć rodzinę i wyjść ponownie za mąż musiałaby opuścić rodzinne miejsce i przeprowadzić się do miasta. Obecnie mieszka ze swoją rodziną i ciężko pracuje w polu, aby móc pozwolić sobie w przyszłości na edukację.

  Case title
  Sewnet Werkey

  Ma 12 lat. Mając 11 lat, rodzice chcieli wydać ją za mąż za dużo starszego od niej mężczyznę. Sewnet postanowiła uciec od rodziny. Zanim dotarła do Gonder musiała pokonać 80 km. Kiedy znalazła się na ulicy kompletnie się załamała. Nie znała w mieście nikogo i nie miała dokąd pójść. Do swojego domu przygarnęła ją Serkalem Amare. Młoda dziewczyna, która nie mogła pogodzić się z losem dziewczynki. Obecnie Sewnet mieszka z Serkalem i pomaga jej w obowiązkach domowych. Serkalem mówi, że kocha Sewnet jak swoje dziecko. W przyszłym roku dziewczynka rozpocznie naukę w szkole.

  Case title
  Senite Behonegn

  Ma 18 lat. Uciekła z domu przed małżeństwem. W mieście nie miała dokąd pójść więc znalazła pracę jako gospodyni domowa i zamieszkała u właścicieli domu. W domu swojego pracodawcy była źle traktowana. Kiedy została zgwałcona przez syna właścicieli i zaszła w ciążę, wyrzucono ją na bruk. Obecnie wraz ze swoją półtora roczną córeczką przychodzi do organizacji Yenege Tesfa , aby ta mogła zaopiekować się małą. W tym czasie Senite może iść do pracy i zarobić na utrzymanie siebie i dziecka.

  tak możesz pomóc

  Zostań darczyńcą

  Nasz numer konta: 92 1090 1362 0000 0001 2274 9213.

  Kulczyk Foundation przeznacza 100% zebranych środków na cele statutowe

  wpłacam 10 zł
  wpłacam 20 zł
  wpłacam 50 zł
  wpłacam 100 zł
  wpłacam dowolną kwotę
  x wpłacam 10 zł

  Wpłacam 10 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na samotne i osierocone dzieci

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 20 zł

  Wpłacam 20 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na samotne i osierocone dzieci

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 50 zł

  Wpłacam 50 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na samotne i osierocone dzieci

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 100 zł

  Wpłacam 100 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na samotne i osierocone dzieci

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam dowolną kwotę

  Wpłacam dowolną kwotę

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na samotne i osierocone dzieci

  Kwota Imię Nazwisko E-mail
  dodatkowe materiały