Ule w Zambii

Obejrzyj odcinek

Zambia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. 60% jej mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa, a niemal połowa jest ekstremalnie biedna. Ponad 85% jej mieszkańców to drobni, niewykształceni rolnicy, którzy wytwarzają zaledwie 15 procent dochodu narodowego.

Najczęściej nie mają żadnej wiedzy na temat prowadzenia upraw i nie są w stanie utrzymać się z roli. Dlatego wielu Zambijczyków zajmuje się kłusownictwem i wypałem węgla drzewnego. Z tego powodu wycięto setki hektarów dżungli i zabito tysiące dzikich zwierząt. W latach 70 i 80 w dolinie Luangwy z rąk kłusowników padło ponad 100 tysięcy słoni, co nieomal doprowadziło do całkowitego wyginięcia słoni afrykańskich w tym regionie.    

PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPÓŁPRACY KF  

- 200 uli w jednej z wiejskich wspólnot pomiędzy miastem Chipata a Parkiem Narodowym Lukusuzi.  Zgodnie z umową między pszczelarzami a COMACO pszczoły hodowane są ekologicznymi metodami; ekologiczne są również sposoby zbierania oraz przetwarzania miodu (n.p. przy zbiorach nie używa się dymu, w procesie butelkowania nie stosuje się podgrzewania). W związku z tym, że ule zawieszone są na drzewach i że to z drzew pszczoły zbierają pyłek, w interesie pszczelarzy leży dbałość o naturalne zalesienie terenów, dzięki czemu zależy im na ochronie zalesienia

- projekt wodny – budowa ujęcia wody, czyli studni z pompą ręczną dla miejscowej ludności.

O PARTNERZE

COMACO (Community Markets for Conservation) jest przedsiębiorstwem społecznym, którego dwa podstawowe cele to:

- zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego i finansowego Zambijczykom mieszkającym na wsi i borykającym się z poważnymi niedostatkami żywności;

- ochrona środowiska i zasobów naturalnych (ziemi, lasów, wód oraz populacji dzikich zwierząt) w dolinie rzeki Luangwa – rejonie bardzo bogatym w różne formy dzikiego życia (słonie, hipopotamy, lwy, leopardy, żyrafy, bawoły, etc.).

Comaco założne zostało przez amerykańskiego biologa Dale Lewisa, który przed laty prowadził badania do pracy doktorskiej w dolinie Luangwy. Był świadkiem wielkiej rzezi słoni, z którą nie mógł się pogodzić. Poznał wielu miejscowych rolników/kłusowników, pojął ich motywy i zrozumiał, że do zabijania zwierząt zmusza ich ubóstwo. Postanowił to zmienić. W 1998 roku wspólnie z członkami kilku plemion z doliny Luangwy stworzył Społeczne przedsiębiorstwo Comaco. Celem jego działalności nie jest zysk, lecz poprawa warunków życia członków spółdzielni i ochrona środowiska naturalnego. Dziś spółdzielnia Comaco skupia ponad 100 tysięcy drobnych rolników.

Comaco dąży do osiągnięcia tych celów dwutorowo:

 1. Szkoli i wspiera Zambijczyków z doliny Luangwy w zakładaniu i prowadzeniu przy użyciu odpowiednich metod małych przyjaznych środowisku upraw i pasiek. Wielu rolników COMACO zajmowało się wcześniej kłusownictwem, ale porzucili je na rzecz uprawy ziemi.
 2. Skupuje nadwyżki żywności wyprodukowane przez drobnych rolników zrzeszonych w małe grupy („spółdzielnie”, „kooperatywy”). Nadwyżki te przetwarzane są lokalnie w produkty marki It’s Wild! Środki ze sprzedaży It’s Wild! inwestowane są następnie w utrzymanie i dalszy rozwój małych gospodarstw i spółdzielni oraz motywowanie kolejnych mieszkańców Doliny Luangwy do prowadzenia przyjaznych środowisku metod upraw i porzucenie kłusownictwa.

tutaj działamy

Zambia

mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa60%

mieszkańców to drobni, niewykształceniu rolnicy15%

słoni zabili kłusownicy w dolinie Luwandy w latach 70. i 80.100 000

  im warto pomóc

  Case title
  Dale Lewis Założyciel i dyrektor przedsiębiorstwa społecznego COMACO (Community Markets for Conservation)

  Z wykształcenia jest zoologiem, którego wielką miłością są słonie. Mieszka w Zambii od 35 lat. Początkowo zajmował się prowadzeniem badań naukowych nad tutejszymi zwierzętami, ale doszedł do wniosku, że sama nauka nie wystarczy, by ocalić skarby zambijskiej przyrody. Dale odkrył, że do problemów ochrony zwierząt i walki z kłusownictwem nie można podchodzić w sposób konwencjonalny, bowiem kłusownictwo rodzi się z biedy i braku perspektyw. Dlatego założył COMACO – przedsiębiorstwo walczące z biedą przez oferowanie miejscowej ludności alternatywnych możliwości utrzymania, które nie prowadzą do degradacji środowiska. Dale mieszka w Chipacie, razem ze swoją żoną i piątką kotów.

  Case title
  Mary Tembo Specjalistka COMACO do spraw równości płci

  Przez wiele lat pracowała dla Ministerstwa Rolnictwa, potem w organizacji pozarządowej World Vision. Po przejściu na emeryturę nie mogła znaleźć dla siebie miejsca. Chciała pokazać młodszym, że kobieta może być długo aktywna zawodowo. Dołączyła do COMACO, gdzie zajmuje się aktywizacją kobiet oraz edukacją w zakresie planowania rodziny. Mary ma nadzieję, że poprzez swoją pracę dla COMACO sprawi, że kobiety będą miały większy wpływ na zambijską rzeczywistość.

  Case title
  Filius Jeré Autor audycji dla rolników COMACO Farm Talk Radio

  Przez wiele lat pracował jako prezenter radiowy i jego głos jest rozpoznawany w całej Zambii. Programu, który tworzy Filius, słucha ponad 800 tysięcy rolników ze wschodniej prowincji Zambii. Filius uważa, że radio jest narzędziem przemian społecznych, bowiem dociera do wielu wiosek i może sprawić, że ich mieszkańcy odejdą od kłusownictwa i znajdą bezpieczne dla środowiska źródła utrzymania.

  Case title
  Veronica Chapalapata Banda Liderka grupy rolników COMACO

  Veronica ma 52 lata. Odeszła od męża alkoholika i samodzielnie wychowuje dziesięcioro dzieci – w tym piątkę dzieci, które adoptowała po śmierci swojej siostry. Przed 2007 rokiem jej rodzina żyła w przerażających warunkach, bezustannie zmagając się z problemem ogromnego ubóstwa. Wszystko zmieniło się, gdy Veronica dołączyła do COMACO i nauczyła się nowych, bardziej efektywnych metod uprawy roli. Kobieta marzy o tym, by jej dzieci zdobyły wykształcenie.

  Case title
  Benadete Shawa

  Benadete ma 13 lat i jest w piątym miesiącu ciąży. Nie wiedziała, że współżycie seksualne może mieć konsekwencje takie jak ciąża. Zaszła w ciążę ze starszym chłopakiem, który jest wnukiem wodza jej wioski. Dziewczynka przerwała swoją edukację. Obecnie mieszka z dziadkami, którym pomaga w prowadzeniu domu.

  Case title
  Prudence Tembo

  Prudence ma 17 lat i jest mamą 3 miesięcznego dziecka. Kiedy zaszła w ciążę ojciec dziecka chciał się z nią ożenić, ale nie spodobało się to jego rodzinie. Prudence nie planowała tego, że będzie miała potomstwo. Tata dziecka stara się ją wspierać, ale nigdy jeszcze nie przyniósł jej jedzenia, bowiem jest ono za drogie. Dziewczyna zajmuje się domem, pracuje też w polu, nosząc swoje małe dziecko na plecach. Mieszka z mamą i babcią. Przerwała edukację zanim nauczyła się dobrze czytać i pisać. Prudence chciałaby zostać pielęgniarką.

  Case title
  Leah Mbewe

  Leah ma 19 lat. Jej córka ma 1,5 roku. Leah zakochała się w starszym od niej o kilka lat chłopaku. Zaszła w nieplanowaną ciążę. Nie cieszy ją posiadanie dziecka, ponieważ uważa, że jest jeszcze za młoda na macierzyństwo. Chciałaby wrócić do szkoły, ale jej dziecko jest jeszcze za małe, a rodziny nie stać na to, by mogła kontynuować swoją edukację.

  Case title
  Noah Mwale

  Noah jest byłym kłusownikiem, który dzięki COMACO przeszedł przemianę. Obecnie pracuje jako rolnik. Zajmował się kłusownictwem przez 10 lat. Zmusiła go do tego bieda. Przez kłusownictwo trafił do więzienia, skąd wydostał się dzięki kaucji wpłaconej przez jego rodzinę. Naoh ma trzy żony i jest ojcem dwanaściorga dzieci.

  Case title
  Lameck Manda

  Lameck jest aktywnym kłusownikiem od 1985 roku. Twierdzi, że do kłusownictwa pcha go konieczność utrzymania swojej rodziny. Jej ojcem ośmiorga dzieci. Lameck na polowania nigdy nie chodzi sam, tylko w zorganizowanej grupie, która poszukuje zwierzyny w buszu parku narodowego Lukusuzi. Kiedyś kłusując został postrzelony przez strażnika.

  Case title
  Smart Mutonga

  Smart ma 39 lat, kłusownictwem zajmuje się od 10. Wcześniej był rolnikiem, ale nie był w stanie utrzymać swojej rodziny z uprawy roli. Jest ojcem jedenaściorga dzieci. Będąc kłusownikiem, żyje w ciągłym strachu o swoje bezpieczeństwo. Chciałby zostać rolnikiem COMACO, bo czuje, że może to pomóc mu wyjść z biedy.

  tak możesz pomóc

  Zostań darczyńcą

  Nasz numer konta: 92 1090 1362 0000 0001 2274 9213.

  Kulczyk Foundation przeznacza 100% zebranych środków na cele statutowe

  wpłacam 10 zł
  wpłacam 20 zł
  wpłacam 75
  wpłacam 100 zł
  wpłacam dowolną kwotę
  x wpłacam 10 zł

  Wpłacam 10 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na przedsiębiorstwo społeczne w Zambii

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 20 zł

  Wpłacam 20 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na przedsiębiorstwo społeczne w Zambii

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 75

  Wpłacam 75 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  75 zł inwestujemy w zakup ula, który w Zambii trafia do rodziny

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 100 zł

  Wpłacam 100 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na naukę technik haftu w Sainte Luce

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam dowolną kwotę

  Wpłacam dowolną kwotę

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na przedsiębiorstwo społeczne w Zambii

  Kwota Imię Nazwisko E-mail
  dodatkowe materiały