Dajemy szansę na edukację w Malezji

Malezja
wspieranie edukacji

Obejrzyj odcinek

Mówią o nich ludzie-ryby, ponieważ słyną z niezwykłych zdolności nurkowania i niemal nigdy nie schodzą na ląd. Życie ludu Badjao, zamieszkującego wybrzeża Borneo oraz pobliskie wyspy Filipin, zmienia się niestety drastycznie i nieodwracalnie. Dominika Kulczyk wraz z ekipą TVN zapozna widzów z 12-osobową rodziną Mahlinana i Sofiny, która żyje w tradycyjny sposób na łodzi, pokaże życie w slumsach, do których przenoszą się kolejni ostatni „morscy nomadzi”, nie mogący dłużej wieść tradycyjnego życia na wodzie.

Przedstawi także osoby zaangażowane w pomoc społeczności Badjao i tych, którym pomoc jest najbardziej potrzebna, jak dzieci ulicy, których rodzice nie są w stanie zapewnić im opieki i utrzymania. Około półmilionowa społeczność Badjao z roku na rok pozbawiana jest możliwości życia w tradycyjny sposób: spędzania życia na długich łodziach, w ścisłej harmonii z naturą i utrzymywania się z łowienia ryb. W miejscach, które zamieszkiwali od setek lat, obecnie rozwija się przemysł turystyczny i nowoczesne rybołówstwo.

W wyniku przemian politycznych wprowadzono ostre przepisy antyimigracyjne. Przedstawiciele ludu Badjao nie posiadają obywatelstwa żadnego kraju. Deportacja, czy uniemożliwienie im łowienia ryb, czyli jedynej formy zarobku, jaką znają - to dla nich prawdziwa tragedia. Brak przystosowania do życia w „normalnym świecie”, prowadzi ich niestety bardzo często prosto do slumsów, do głodu i życia na ulicy. Postępu cywilizacyjnego cofnąć się nie da, można natomiast pomóc ludziom Badjao lepiej przygotować się do nowej rzeczywistości. Drogą do tego jest edukacja, ale aby umożliwić ją ludziom, którzy nie mają do niej prawa, szkoły muszą spełniać specjalne przepisy.

Budowę mobilnych, pływających jednostek edukacyjnych (Floating MTU) sfinansuje Kulczyk Foundation. Wesprze ona także budowę nowego budynku szkoły na Kampung Halo i zabezpieczy pensje nauczycieli, w tym tych, którzy samodzielnie odwiedzają rodziny Badjao na ich łodziach-domach. Prowadzona przez Dominikę Kulczyk fundacja każdorazowo udziela pomocy poprzez starannie wybrane organizacje pozarządowe, które najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności i najefektywniej potrafią wykorzystać przekazane środki. Tym razem jest to malezyjska PKPKM (Persatuan Kebajikan Pendidikan Kanak-Kanak Miskin, ang. Society for Education of Unpriviliged Children). Głównym bohaterem odcinka będzie Jerry Abbas, nauczyciel organizacji PKPKM, który sam pochodzi z plemienia Badjao i jest niezwykle zaangażowany w edukację swoich rodaków.

tutaj działamy

Malezja

  im warto pomóc

  Case title
  Torben Vening Założyciel PKPKM

  Wraz z żoną założył organizację PKPKM. W pomoc bezpaństwowym dzieciom jest zaangażowany od 1991 roku. Wtedy miał miejsce pierwszy projekt głównie na plantacjach palmowych. Około 5 lat temu Torben i jego żona zobaczyli warunki, w których żyją dzieci Bajau, o wiele gorsze niż te dotyczące dzieci z plantacji. Zaczęli więc pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej – dzieciakom. Organizacja zaczęła od budowy prostych szkół na wyspie i w miejscach, w których mieli pozwolenie. Zapotrzebowanie na to było ogromne.

  Case title
  Jerry Abbas Nauczyciel

  Jeden z nauczycieli organizacji PKPKM. Ma żonę i 6 dzieci. Od 3 lat współpracuje z organizacją i naucza dzieci Bajau. W Sempornie uczy w 4 szkołach, a także w szkole na Kampung Halo, Palengbang i Labuan Haji. Jego główną rolą jest nadzorowanie nauczycieli trenowanie nowo przybyłych. W 2012 było zaledwie 200 uczniów w szkołach PKPKM, do tego roku liczba ich wzrosła aż do 1800.

  Case title
  Sofina Morska cyganka

  Wraz z rodziną mieszka na łodzi. Nie wyobraża sobie życia na lądzie. Nigdy nie schodzi na ląd. Boi schodzić się na ląd z powodu swoich wierzeń jak i z powodu braku dokumentów.
  Na swojej łodzi wykonuje wszystkie czynności, pierze, gotuje, zajmuje się dziećmi. Ich pożywieniem głównie są ryby, a jeśli wyłowią ich dużo to płyną sprzedać na targu rybnym, nigdy jednak nie schodzi na ląd. Zazwyczaj pływają sami, ale czasem płyną też w większej grupie. Ich łódź ma już 10 lat i potrzebuje naprawy. Jednak ze względu na brak pieniędzy nie jest ona możliwa. Arbaiya i jej rodzina marzy o nowej, bezpiecznej łodzi.

  Case title
  Malinhan Morski cygan

  Mąż Arbaiya. Pływać nauczył się kiedy miał rok. Ojciec nauczył go łowić, najpierw za pomocą haka, a potem nurkując na duże głębokości. Z rybami nie jest już tak łatwo jak w dawnych czasach. Teraz Malinhan musi podwoić swój czas połowu, a czasem kiedy nie uda mu się nic złowić, cała rodzina idzie głodna spać.

  Case title
  Biboy Uczeń szkoły PKPKM

  Ma 12 lat. Mieszka ze swoją 20 osobową rodziną w domku na palach. Do szkoły PKPKM wraz ze swoim rodzeństwem chodzi od 3 lat. Uwielbia uczęszczać do szkoły. Może się w niej nauczyć czytać i pisać, a także pobawić z innymi dziećmi. W domu pomaga mamie przy robieniu posiłków. Lubi też łowić ryby z ojcem.

  Nahara Jainari Synowa głowy rodziny Dindama

  Wraz z mężem, i swoimi dziećmi mieszka w domu na palach wspólnie z rodzicami męża i jego rodzeństwem. Jej mąż łowi ryby. W rodzinie tylko trzy osoby nurkują i zapewniają w ten sposób wyżywienie dla wszystkich. Jej teść nie może już nurkować ze względów zdrowotnych. Nahara Jainari Nne pracuje ponieważ nie umie pisać ani czytać. Poza tym nie posiada żadnych dokumentów. Cały czas żyją w strachu, że przyjdzie po nich policja. Pewnego dnia jej mąż został aresztowany przez policję i zamknięty na 4 miesiące w więzieniu, a potem został deportowany na Filipiny.

  tak możesz pomóc

  Zostań darczyńcą

  Nasz numer konta: 92 1090 1362 0000 0001 2274 9213.

  Kulczyk Foundation przeznacza 100% zebranych środków na cele statutowe

  wpłacam 10 zł
  wpłacam 20 zł
  wpłacam 50 zł
  wpłacam
  100 zł
  wpłacam dowolną kwotę
  x wpłacam 10 zł

  Wpłacam 10 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na edukację w Malezji

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 20 zł

  Wpłacam 20 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na edukację w Malezji

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam 50 zł

  Wpłacam 50 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na edukację w Malezji

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam
  100 zł

  Wpłacam 100 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na edukację w Malezji

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam dowolną kwotę

  Wpłacam dowolną kwotę

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na edukację w Malezji

  Kwota Imię Nazwisko E-mail
  dodatkowe materiały
  www