Pomagamy Ukrainie i ludziom, którzy cierpią przez wojnę

Ukraina / Polska
infrastruktura

Obejrzyj odcinek

Zobacz odcinek Efektu Domina w niedzielę o godz. 11:00 lub na Player.pl

Ponad 9 tys. ofiar, ponad 21 tys. rannych, ponad 2 mln osób, które musiały opuścić swój dom. To dotychczasowy bilans konfliktu na Ukrainie. Z wojny wracają ludzie, którzy nie mogą po takim koszmarze ułożyć sobie dalszego życia. Wdowy walczą o to, by przetrwać tragedię. Wszystkim potrzebna jest pomoc, na wielu poziomach. Kulczyk Foundation wspiera wspaniałe z tym inicjatywy – na Ukrainie oraz tu w Polsce.

W Kijowie powstało przedsiębiorstwo społeczne Pizza Veterano założone przez weteranów wojennych. Spełnia bardzo wiele zadań. Jest miejscem pracy, ale i powrotu do normalności, miejscem, gdzie ludzie po przejściach wojennych mogą znaleźć wsparcie i zrozumienie. Dodatkowo wspierają innych potrzebujących – wracających z frontu, żony i dzieci poległych żołnierzy. By działać lepiej i szybciej weterani z Pizza Veterano postanowili dojeżdżać z pizzą w miejsca, gdzie jest wielu potrzebujących. Do realizacji tej pięknej idei potrzebny jest tzw. food truck czyli mobilna pizzeria. Kulczyk Foundation pomogła spełnić to marzenie.

Trzeba także pamiętać, że wraz z narastającym konfliktem na wschodzie Ukrainy rosła grupa osób, które w obawie o życie i zdrowie swoich bliskich, postanowiła wyjechać. W Rybakach na terenie naszego kraju schronienie znalazło niemal 400 osób polskiego pochodzenia. Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny Caritas Archidiecezji Warmińskiej to dla nich pierwszy etap na nowej drodze. Tu otrzymali opiekę, pomoc prawną, ich dzieci znów mogą się uczyć.

Ale po takich przeżyciach niezwykle wolno odzyskuje się równowagę. Szczególnie trudno jest dzieciom, które są zupełnie bezbronne w starciu z takim problemem. Terapeutyczne działanie ma na nich zabawa. By im stworzyć warunki sprzyjające temu, Kulczyk Foundation sprawiło dzieciom wspaniały park zabaw. Tu znów zaczynają się śmiać!

tutaj działamy

W Kijowie wsparliśmy powstanie mobilnej kuchni (food truck).10 000 USD

Budujemy park zabaw dla dzieci w Ośrodku w Rybakach.44 000 zł

  im warto pomóc

  Case title
  Leonid Ostaltsev założyciel Pizza Veterano

  Leonid ma 28 lat i jest założycielem restauracji Pizza Veterano. To kijowska pizzeria, w której pracują weterani wojny w Donbasie. Sam Leonid na wojnę poszedł jako ochotnik. Po powrocie z frontu, po tym, co widzieli na wojnie weteranom trudno było im odnaleźć się w normalnym życiu. Leonid postanowił, że zrobi coś ze swoim życiem, a jednocześnie pomoże kolegom, którzy walczyli tak jak on. Pizza Veterano to prawdziwe przedsiębiorstwo społeczne. Daje miejsca pracy i pomaga weteranom w powrocie do normalnego życia.

  Case title
  Tetiana  Grubenyuk wolontariuszka

  Tetiana ma 33 lata. Od 2 lat niemal cały swój czas poświęca na wolontariat. Jest bardzo zaangażowana, jako wolontariuszka regularnie odwiedza weteranów w szpitalach, wożąc im między innymi pizzę właśnie z Pizza Veterano. Tetiana jeździła również z pomocą do strefy wojny – na front we wschodniej Ukrainie. Razem z grupą wolontariuszek zorganizowała także kilka projektów fotograficznych związanych z dramatem wojny w jej ojczyźnie. Szczególnie poruszający jest cykl o matkach, których synowie zostali ranni na wschodzie Ukrainy.

  Case title
  Rodzina Wasilewskich pochodzi z obwodu donieckiego, znalazła schronienie w Polsce

  Państwo Wasilewscy oraz ich dwie córeczki przybyli do Ośrodka Caritas w Rybakach w styczniu 2015 roku wraz z pierwszą grupą ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy osób polskiego pochodzenia. Mieszkali w Szachtarsku w obwodzie donieckim. Pani Hania uczyła języka ukraińskiego, a jej mąż pracował jako prawnik. Dzisiaj ich miasto jest w rękach prorosyjskich separatystów. Po pół roku w Rybakach Wasilewscy osiedli w Olsztynie. Pani Hania pracuje w Radiu Olsztyn, a pan Wadim jako rekruter w firmie budowlanej, a wolnych chwilach maluje.

  Case title
  Oksana Slotvynska z rodziną pochodząca z obwodu donieckiego

  Rodzina pani Oksany uczestniczy w programie adaptacyjnym dla osób polskiego pochodzenia ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy. Pani Oksana jest księgową, a jej mąż, pan Vladimir, emerytowanym policjantem. Slotvynscy po raz pierwszy uciekli do Polski w sierpniu 2015 roku, po tym, jak ich miejscowość Sartaná pod Mariupolem znalazła się pod dwudniowym ostrzałem. Po przybyciu do Polski chcieli się tu osiedlić, lecz musieli wracać na Ukrainę, by przedłużyć wizy. Obecnie uczą się języka polskiego i marzą o rozpoczęciu nowego życia w kraju swoich przodków.

  Case title
  Elina Galwa wdowa po Wiaczeslawie

  Elina straciła swojego ukochanego męża podczas wojny na wschodzie Ukrainy. Wiaczeslaw był doświadczonym żołnierzem, który przez wiele lat pracował jako instruktor szkolący innych wojskowych. O mężu, który poległ na froncie, Elina mówi, że był miłością jej życia, jej królewiczem na białym koniu. Po jego śmierci Elina została sama z dwójką synów, ale nie poddała się, choć nie jest jej łatwo. Działa jako wolontariuszka pomagając kobietom, które znalazły się w takiej samej jak ona sytuacji i straciły bliskich w Donbasie.

  Case title
  Bianka Zalewska dziennikarka Espreso TV

  Bianka jest polską dziennikarką, która współpracuje z ukraińską telewizją informacyjną Espreso TV i z polskim TVN. Mieszka w Kijowie. Na Ukrainę trafiła pracując w UEFA przy EURO 2012. Pracowała jako wydawca w telewizji sportowej, a gdy zaczął się Majdan postanowiła przejść na drugą stronę kamery. Obecnie Bianka jest korespondentką wojenną. W 2014 roku samochód, w którym wracała spod Ługańska został ostrzelany. Była w stanie krytycznym. Bianka została odznaczona Orderem Księżnej Olgi III Klasy.

  tak możesz pomóc

  Zostań darczyńcą

  Pomóżcie razem z nami! Kulczyk Foundation przekaże 100% zebranych środków na ten cel.

  A. Przelew tradycyjny: na nr konta Kulczyk Foundation: 
  92 1090 1362 0000 0001 2274 9213 z dopiskiem „Ukraina - ED”.

  B. Możesz także skorzystać z szybkich przelewów PayU – wszystkie opcje znajdują się poniżej:

  wpłacam
  10 zł
  wpłacam
  20 zł
  wpłacam
  50 zł
  wpłacam
  100 zł
  wpłacam
  dowolną kwotę
  x wpłacam
  10 zł

  Wpłacam 10 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na wskazany cel

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam
  20 zł

  Wpłacam 20 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na wskazany cel

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam
  50 zł

  Wpłacam 50 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na wskazany cel

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam
  100 zł

  Wpłacam 100 zł

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na wskazany cel

  Imię Nazwisko E-mail
  x wpłacam
  dowolną kwotę

  Wpłacam dowolną kwotę

  W celu przekazania darowizny podaj dane do płatności

  100% przekazanych środków przekażemy na wskazany cel

  Kwota Imię Nazwisko E-mail
  dodatkowe materiały