Pomogliśmy otworzyć niezwykłe przedsiębiorstwo społeczne - restaurację „Wspólny Stół”

Poznań
mikro-przedsiębiorczość

Restauracja „Wspólny Stół”, która powstała w Poznaniu przy Rynku Śródeckim 6 to nowe, innowacyjne przedsiębiorstwo społeczne, które prowadzą dwa stowarzyszenia związane z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka. „Wspólny Stół” to restauracja, która łączy miłość do jedzenia z miłością do ludzi, to innowacyjna spółdzielnia socjalna, która łączy różne środowiska wokół idei slow food oraz włączenia społecznego.

Inspiracją dla pomagania poprzez prowadzenie restauracji była restauracja “Fifteen”, którą w Londynie założył Jamie Olivier.  Jest to – zdaniem kierującej restauracją “Wspólny Stół” Marysi Sadowskiej – “idea włączenia społecznego poprzez danie wędki oraz stworzenie warunków do usmażenia złowionej ryby poprzez stworzenie miejsc pracy”. W zespole pracującym w restauracji “Wspólny Stół” są osoby aktywizowane zawodowo, profesjonalny szef kuchni, a także poznańscy studenci. Osoby aktywizowane zawodowo przygotowywały się wcześniej do powrotu na rynek pracy w ramach programów reintegracji społeczno-zawodowej prowadzonych przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka

Misją spółdzielni socjalnej “Wspólny Stół” jest pomoc osobom, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna. Aktywizuje zawodowo osoby długotrwale bezrobotne, szczególnie te, które rynek odrzuca. Reaktywizuje więc osoby niewykwalifikowane, wychodzące z uzależnień, a także osoby powyżej 50 roku życia. Spółdzielnia prowadzi również edukację ekologiczną.

W restauracji „Wspólny Stół” większość potraw przygotowywana jest w oparciu o składniki ekologiczne, które pochodzą z gospodarstwa w Chudobczycach, prowadzonego przez przedsiębiorstwo społeczne należące do Sieci Barka. Produkty są gwarantem, że posiłki są smaczne i bardzo zdrowe, podawane w domowej atmosferze, przy wspólnym stole.

tutaj działamy

W Poznaniu wsparliśmy przedsiębiorstwo społeczne – restaurację „Wspólny Stół”.

www.wspolnystol.org

www.facebook.com/restauracjawspolnystol

dodatkowe materiały