Przekazaliśmy koce, które pomagają ratować ludzi w Grecji

pomoc humanitarna i medyczna

Obejrzyj odcinek

Waży mniej niż 100 gramów, ale potrafi sprawić, że przemarznięci ludzie odzyskują siły. Kosztuje zaledwie kilka złotych, ale to kilka złotych, które czynią cuda. Kulczyk Foundation wspiera inicjatywy, które efektywnie odmieniają świat. 32 tys. koców ratunkowych przekazanych przez nas wolontariuszom w Grecji zdało egzamin. Każdy z nich mógł uratować zdrowie, a nawet życie nawet kilku ludziom, którzy przez morze uciekli przed wojną na Bliskim Wschodzie.

Kulczyk Foundation to międzynarodowa organizacja, która stara się wspierać najlepsze rozwiązania. A najlepsze, czyli skuteczne i efektywne, oznacza bardzo często najprostsze. Gdy uciekający przed niebezpieczeństwem człowiek, zmęczony, głodny i przemoczony, wychodzi z morza na ląd, wtedy momentalnie jego ciało się wychładza. Wszystko przez parującą z powierzchni ciała wodę, pot, no i warunki w których podróżował. Jedynym ratunkiem jest wtedy taka izolacja, by ciepło nie uciekało. Koc ratunkowy mierzy najczęściej 210 na 160 cm i waży 62 gramy, folia NRC, z której jest wykonany, skutecznie zapobiega utracie ciepła.

Widzieliśmy to na własne oczy na greckiej wyspie Lesbos, do brzegów której dobijało nawet kilkaset pontonów z uciekinierami dziennie. Gdyby nie te koce i gdyby nie pomoc wspaniałych wolontariuszy, pierwsze spotkanie z nową rzeczywistością zakończyłoby się dla wielu z tych ludzi tragedią. 

tutaj działamy

dodatkowe materiały