Download images

 

 

Pobierz obrazki

Nagroda Orła Jana Karskiego dla Dominiki Kulczyk

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, została uhonorowana Nagrodą Orła Jana Karskiego, przyznawaną corocznie przez Towarzystwo Jana Karskiego. Drugim laureatem tej nagrody został o. Ludwik Wiśniewski.

Dominika Kulczyk otrzymała nagrodę „za dzielenie się dobrem tam, gdzie go brakuje”. Została ona przyznana przez Kapitułę, w obradach której udział wzięli m.in. abp prof. Alfons Nossol, abp Grzegorz Ryś, ks. Adam Boniecki, Aleksander Kwaśniewski, prof. Julian Kornhauser, Abraham Foxman oraz dr Wiesława Kozielewska-Trzaska (bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego). W uzasadnieniu przyznania nagrody, abp Nossol zauważył, że choć oboje laureatów dzielą wiekowo dwie generacje, to „podążają tą samą drogą niezgody na zło”. Jak wskazał, Dominika Kulczyk walczy „z niegodnymi dzisiejszych czasów sytuacjami ludzkiej nędzy, chorób i społecznej degradacji”.

Honorowa Nagroda Orłów Karskiego została przyznana już po raz 21. Ustanowił ją 5 maja 2000 r. prof. Jan Karski (1914-2000) - legendarny kurier wojenny Rządu RP na uchodźstwie, świadek Holocaustu i Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zgodnie z jego wolą, jest ona przyznawana osobom, które „godnie nad Polską potrafią się zafrasować”. Nagrodę otrzymują także osoby, które „nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą”.

Dominika Kulczyk: „Czy życie Jana Karskiego było wspaniałą historią? Było czymś więcej; arcydziełem odwagi, prawości i humanizmu” (Elie Wiesel). Jan Karski był żywym przykładem dobrego człowieka w czasach zła. Jestem niezwykle zaszczycona i wzruszona, że otrzymałam nagrodę przez niego ustanowioną. Tym bardziej, że została ona przyznana przez grono pięknych ludzi, których czyny zmieniały świat na lepsze. W przeszłości laureatami nagrody byli m.in.: Oriana Fallaci, Michaił Gorbaczow, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Szimon Peres, Józef Tischner, Lech Wałęsa czy Elie Wiesel. To ogromne wyróżnienie znaleźć się w tym gronie. Bardzo dziękuję.

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla najlepszych studentów i doktorantów UAM wręczone

18 czerwca osiem wybitnych studentek, studentów i doktorantek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymało z rąk Dominiki Kulczyk Stypendia im. dr. Jana Kulczyka. To już XXI edycja tego programu stypendialnego.

Od ponad 20 lat, nieprzerwanie co roku wręczane są doktorantom i studentom największej poznańskiej uczelni stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz uniwersytetu. Swój początek tradycja ta ma w 1998 r., kiedy to Grażyna i Jan Kulczykowie przekazali darowiznę, która stworzyła fundusz stypendialny zarządzany przez Fundację UAM.

- Mój Tato wierzył w intelekt, edukację i wykształcenie. Mawiał, że nauka jest kluczem do budowy własnych skrzydeł. Dziś, widzimy, jak ważna jest wiedza. Przekonujemy się o tym bardziej niż kiedykolwiek, każdego dnia. Wiem, że ci młodzi, ale już wybitni ludzie, którzy otrzymali stypendia, zdobywaną wiedzę przekują w pozytywne zmiany, na których zyska całe społeczeństwo. To wielki zaszczyt mieć w tym swój udział - podkreśliła Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

W tym roku, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, zmieniono procedurę przyznawania Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka. Kapituła obradowała zdalnie, a zorganizowanie uroczystości ich przekazania stało się możliwe dopiero po zniesieniu części obostrzeń wprowadzonych przez rząd i władze uczelni. Stypendia wręczono w Sali im. Lubrańskiego, w gmachu Collegium Minus UAM.

Studentki i studenci wyróżnieni w tegorocznej edycji programu stypendialnego: Michał Tomasz Dziedzic – Wydział Teologiczny, kierunek teologia, specjalizacja kapłańska; Mateusz Gołębiewski – Wydział Fizyki, kierunek fizyka, specjalizacja: Physics of Advanced Materials for Energy Processing (PAMEP); Iga Skrzypczak – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filologia polska oraz Olga Żyminkowska – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filozofia. Stypendia otrzymały również doktorantki: Kinga Adamczewska – nauki o komunikacji społecznej i mediach (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa); Agnieszka Nymś-Górna – nauki socjologiczne i pedagogika (Wydział Socjologii i Wydział Studiów Edukacyjnych); Milena Roszkowska – nauki biologiczne (Wydział Biologii) oraz Aleksandra Wieczorkiewicz – literaturoznawstwo (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej).

Od 2014 r. o stypendia mogą ubiegać się również studiujący w Poznaniu obywatele Ukrainy. Każdego roku 50 studentów otrzymuje jednorazowe wsparcie finansowe. Kryteriami są sytuacja materialna studenta oraz jego wyniki w nauce. W 2020 r. stypendia te zostały przyznane i przekazane w kwietniu.

Łączna suma dotychczas przyznanych Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka dla polskich studentów i doktorantów UAM to ponad 2,1 mln zł. Wsparcie dla studentów poznańskiej uczelni pochodzących z Ukrainy wyniosło już 900 tys. zł.

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Żółty Talerz: 15,7 tys. posiłków dla potrzebujących dzieci

W trakcie ograniczeń związanych z epidemią wywołaną przez COVID-19 dostarczyliśmy aż 15,7 tys. pełnowartościowych, zdrowych i ciepłych posiłków do potrzebujących dzieci. Wszystko to w ramach programu Żółty Talerz i we współpracy z British Primary School of Wilanow.

Akcję, która pokazała, że również w trudnych czasach Żółty Talerz działa i pomaga, na bieżąco relacjonowaliśmy w mediach społecznościowych, naszym newsletterze i na stronie internetowej Kulczyk Foundation. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym - przedstawicielom organizacji społecznych, koordynatorom, kucharzom, dostawcom, nauczycielom, wolontariuszom, a także wszystkim osobom, które przekazały datki na dożywianie dzieci w domach. Dzięki Wam podzieliliśmy się tym, co najważniejsze - dobrym sercem i empatią!

Otrzymaliśmy też całe mnóstwo laurek i plakatów od dzieci. Za nie również serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Programiści w Pracowni Efektu Domina

30 czerwca w Pracowni Efektu Domina gościliśmy młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej, twórców aplikacji dla wychowanków domów dziecka – USAMODZIELNIENI.pl. Stworzyli oni wspaniałe narzędzie, dzięki któremu młode, wchodzące w dorosłość osoby znajdą niezbędna pomoc i wsparcie.

Aplikacja powstała w ramach projektu USAMODZIELNIENI, prowadzonego wspólnie przez Fundację One Day i Kulczyk Foundation. Biorą w nim udział wychowankowie domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. To program szkoleniowy skierowany do osób od 16 roku życia, stojących przed koniecznością usamodzielnienia się i bardzo często napotykających rozmaite bariery i ograniczenia. W aplikacji USAMODZIELNIENI.pl znaleźć będą one mogły wiele użytecznych materiałów - od filmików motywacyjnych, poprzez fachowe porady jak napisać CV, po sprawdzone ogłoszenia o pracę i staż. Za jej pośrednictwem użytkownicy będą mogli zadawać pytania ekspertom i otrzymywać od nich wskazówki odnośnie najpilniejszych i najważniejszych wyzwań, z jakimi trzeba zmierzyć się w dorosłym życiu.

Spotkanie w Pracowni Domina było okazją, aby wspólnie z Fundacją One Day podziękować studentom za ich pracę, doskonałe pomysły, zaproponowane i wdrożone rozwiązania, a przede wszystkim - za ich dobre serca. Przygotowaliśmy dla nich niespodziankę - warsztaty kulinarne z Mateuszem Gesslerem. Jak się okazało, programiści z Politechniki Warszawskiej w kuchni poruszają się tylko odrobinę gorzej niż po świecie IT!

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Jak znaleźć równowagę
w czasie pandemii?

W trzecim miesiącu akcji społecznej „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach" staraliśmy się wesprzeć Czytelniczki i Czytelników w odnajdywaniu harmonii - zarówno tej wewnętrznej, jak i w życiu rodzinnym. To szczególnie istotne w trudnym czasie początku wakacji i odmrażania gospodarki.

Możemy mieć chwilami wrażenie, że nasze pozadomowe relacje jakoś... zardzewiały. Czujemy się niezręcznie, nie wiedząc, czy kogoś dawno niewidzianego uścisnąć, czy raczej zachować rekomendowane 2 metry dystansu. Relacje, które przed pandemią wydawały się żywe, zniknęły, bo okazało się, że nie bardzo jest o czym rozmawiać. Czy możemy z tego wynieść coś dobrego? I czym w ogóle jest ta trudna do uchwycenia bliskość? Mówią o tym dr Konrad Maj i Zofia Milska-Wrzesińska.

Pandemia to dobry czas na wyrozumiałość i życzliwość - tak dla siebie, jak i dla innych. Jak więc trochę odpuścić, nie tracąc jednocześnie pewności siebie, radzi coach Katarzyna Malinowska. Czasami to kwestia tego, by pozwolić sobie na „Dzień Zmiętej", który chroni naszą „Spiętą" stronę osobowości - a więc „ogarniającą", zawsze uśmiechniętą, gotową do coraz to nowszych wyzwań - przed „jazdą na oparach". Co to dokładnie znaczy, wyjaśnia Natalia de Barbaro.

Czułość do samego siebie przekłada się także na nasze relacje. Równowaga w domu to szczególnie delikatna materia, wymagająca zrozumienia siebie samego i bliskich. Dzięki temu tworzy się wyjątkowa „pajęczyna komunikacyjna”, jak określiła to mediatorka Beata Blizińska. Zrozumienie tego oznacza uświadamianie sobie uczuć i potrzeb także przez mężczyzn, a więc skontaktowanie się z „czułym wojownikiem” w sobie, jak mówi socjolog Jakub Macewicz. Jakie to może przynieść korzyści? W kontekście relacji rodzinnych i zawodowych przedstawia je Karolina Andrian z fundacji Share the Care, a o codziennej praktyce szczególnie w relacji z dziećmi rozmawiają na livie z Kamilą Kalińczak Jerzy Stuhr i Krzysztof Hołowczyc.

Wszystkie publikowane w ramach akcji prowadzonej z „Wysokimi Obcasami” i „Gazetą Wyborczą” artykuły, wywiady i dodatki wspierające przejście od refleksji do działania dostępne są na stronie Kulczyk Foundation (również w wersji anglojęzycznej) oraz w zakładce „Czułość i Wolność” w serwisie Wyborcza.pl.
 

 

 

 

 

 

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
office@kulczykfoundation.org.pl 
www.kulczykfoundation.org.pl

 

 

 

 

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.