KRAJ/PROBLEM:
Gambia, jest jednym z najmniejszych państwa na kontynencie Afrykańskim, słynącym z niezwykle bogatej kultury. W 2015 roku Gambia wprowadziła zakaz praktykowania okaleczania żeńskich narządów płciowych (FGM) ta odważna decyzja była istotnym krokiem przeciwdziałającym głęboko zakorzenionej i szkodliwej praktyce. Zakaz FGM (2015 Amendment of the Women’s Act 2010) miał ogromne znaczenie dla ochrony praw kobiet i dziewczynek, dbania o ich przyszłość i rozwój oraz promowanie zdrowia i godności. Mimo że zgodnie z danymi UNICEF, w religii Islamu nie ma odniesień do FGM , konserwatywni przywódcy religijni wykorzystują ten argument do kwestionowania wprowadzonej w 2015 roku ustawy.
Napięcia wokół FGM nasiliły się ponownie w 2023 roku po skazaniu na karę grzywny trzech Gambijskich kobiet oskarżonych o tę praktykę. W marcu 2024 roku przed Gambijskim Zgromadzeniem Narodowym przedstawiony został projekt ustawy dot. uchylenia zakazu z 2015 roku, ponownie zagrażający prawom kobiet i dziewczynek.
Ze względu na kampanie konserwatywnych stronnictw, brak odpowiedniej edukacji, uwarunkowania kulturowe i religijne, społeczeństwo Gambijskie nadal jest podzielone w opinii na temat słuszności zakazu FGM.
Zgodnie z danymi WHO, FGM może prowadzić, w skrajnych przypadkach, do śmierci zaś w większości przypadków powoduje bezpośrednie powikłania takie jak: krwotoki czy infekcje, oraz długoterminowe powikłania takie jak: zgony noworodków, powikłania podczas porodu oraz problemy psychiczne (depresja, stany lękowe). FGM wywołuje również problemy społeczne: okaleczenie dziewczynek zwiększa ryzyko wczesnego małżeństwa, porzucenia szkoły, co w konsekwencji uniemożliwia realizację ich pełnego potencjału i zadbanie o lepszą przyszłość dla nich i dla rodziny.
Raport UNICEF z 2021 wykazuje, że 76% kobiet w wieku 15-59 zostało poddanych FGM, 75% dziewczynek w wieku 15-19 lat zostało poddane FGM, 3 na 4 dziewczynki zostały poddane praktyce FGM przed 6 rokiem życia. 49% dziewczynek i kobiet uważa że FGM powinno zostać zakazane.
ORGANIZACJA
Safe Hands for Girls założona w 2013, jedna z czołowych w Gambii organizacja zajmująca się przeciwdziałaniem FGM. Jej założycielką jest Jaha Dukureh, działaczka na rzecz praw kobiet w Gambii, oraz na rzecz przeciwstawiania się FGM. W wieku niemowlęcym poddana FGM, jej aktywizm przyczynił się do zniesienia FGM w Gambii w 2015 roku, w 2016 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób Time’s, w 2018 roku została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
Safe Hands For Girls w celu przeciwdziałania FGM realizuje kampanie edukacyjne w szkołach i lokalnych społecznościach, wspiera kształcenie młodych obrońców praw człowieka, organizuje Day of the African Child, International Women’s day, przedstawiciele organizacji przemawiali przed Amerykańską Izbą Reprezentantów, uczestniczyli wraz z UN Women w konferencji Africa4Girls Summit (spotkanie m.in przywódców ONZ, głów państw afrykańskich, ministrów itp.)
WSPÓŁPRACA POMIĘDZY KULCZYK FOUNDATION A SAFE HANDS FOR GIRLS
Kulczyk Foundation, działając zgodnie ze swoimi kluczowymi wartościami, zaangażowało się we wsparcie Safe Hands For Girls w przeciwdziałaniu zniesienia FGM w Gambii poprzez wsparcie działań edukacyjnych w najbardziej konserwatywnych społecznościach Gambii gdzie wskaźnik FGM jest wysoki. Takie społeczności mają znaczy wpływ na członków Zgromadzenia Narodowego dążących do zniesienia zakazu FGM.
Celem wsparcia Kulczyk Foundation jest
· budowanie świadomości społecznej na temat zdrowotnych konsekwencji FGM, związanych z tą praktyką zagrożeń dla zdrowia i naruszeń praw człowieka
· promocja dialogu społecznego poprzez kampanie edukacyjną w kilku regionach Gambii
· mobilizacja lokalnych liderów/polityków do przeciwdziałania FGM, poprzez ujmowanie procedur zapobiegawczych w swoich programach politycznych