Download images

 

 

Pobierz obrazki

Kulczyk Foundation i Fundacja Avalon - razem dla osób z niepełnosprawnościami

Kulczyk Foundation rozpoczęła współpracę z Fundacją Avalon - organizacją pozarządową, która od 2006 r. działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych. Wspólnie realizować będziemy projekt Sekson. Jego celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową poprzez edukację i zmianę świadomości społecznej na temat ich życia intymnego i rodzicielstwa.

Według badań przeprowadzonych przez Fundację Avalon, osoby z niepełnosprawnościami (OzN) często doświadczają wykluczenia i dyskryminacji w kontekście seksualności oraz rodzicielstwa. Ich potrzeby bardzo często są negowane i tabuizowane. Połowa OzN, które wzięły udział w badaniu, napotkało na bariery psychiczne lub fizyczne w realizowaniu swoich potrzeb seksualnych, a aż 36% respondentów doświadczyło sytuacji, w której usłyszeli, że temat seksu i seksualności ich nie dotyczy ze względu na towarzyszące im niepełnosprawności. Fundacja Avalon dąży do zmiany postrzegania OzN zarówno przez pozostałych członków społeczeństwa, jak i przez samych siebie. Organizacja pomaga w spełnianiu marzeń i planów swoich podopiecznych, prowadzi działania na rzecz poprawy jakości ich życia, zwiększenia ich samodzielności oraz likwidacji barier społecznych.

Wspierana przez Kulczyk Foundation fundacja realizuje wiele projektów promujących OzN jako osób aktywnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy. Wśród nich są inicjatywy takie jak Avalon Extreme (sporty ekstremalne dla osób z niepełnosprawnościami), czy Avalon Active (połączenie tradycyjnej fizjoterapii z elementami pochodzącymi np. ze sztuk walki, cross treningu, łyżwiarstwa, czy zumby). W ramach projektu Sekson, realizowanego wspólnie z naszą fundacją, powstanie platforma edukacyjna wraz z interaktywną mapą gabinetów ginekologicznych i szkół rodzenia dostosowanych do potrzeb OzN. Zorganizowana zostanie również dwudniowa konferencja i wystawa zdjęć poświęconych seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami. Projekt Sekson zakłada także przeprowadzenie i publikację wywiadów o ich życiu oraz rozmów z ginekologami, psychologami, czy fizjoterapeutami. Chętni będą mogli wziąć udział w webinariach i szkoleniach ze specjalistami.

Rejestracja do udziału w II Konferencji Sekson możliwa jest tutaj.

 

 

 

Pobierz obrazki

Odważniej, z czułością, ku wolności

W piątym miesiącu akcji „Czułość i wolność” przyglądaliśmy się m.in. naszym potrzebom akceptacji, docenienia, ale też bycia potrzebnymi i pomagania. Jak je zaspokajać w sposób budujący równowagę w naszych relacjach z samymi sobą i z innymi?

Po wakacjach Instagram pęka w szwach od czekających na lajki, przyciągających uwagę zdjęć pięknych krajobrazów, ludzi i przedmiotów. Po co to nam? Co to robi nam samym i światu? – zastanawia się Natalia de Barbaro w felietonie „Insta i inne nieszczęścia”. Czy znajdziemy w sobie odwagę, by nie pytać innych, czy im się podoba nasze życie, by po prostu cieszyć się chwilą i nie czekać na aprobatę i „serduszko”?

Okazuje się, że lajki dają krótkotrwałą ulgę, a na dłuższą metę zaś może nam pomóc… używanie czasowników! Mówienie dobrze o sobie przychodzi nam często trudniej niż wrzucanie zdjęć na profile społecznościowe, a jednak kiedy to my świadomie tworzymy naszą narrację, przedstawiamy nasze dokonania i doświadczenia, przejmujemy kontrolę nad naszym życiem. Jak skutecznie kształtować nie tylko swój wizerunek, ale i swoją historię, opowiada Aleksandra Więcka.

To, jak myślimy o sobie i o innych, wpływa także bezpośrednio na to, jak się zachowujemy wobec ludzi, szczególnie tych, którzy wydają się potrzebować naszej pomocy. Dlaczego „wydają”? Bo nasza potrzeba obdarzenia kogoś czułością czy tym, co nam się wydaje najlepsze, może tak naprawdę ograniczać wolność tej drugiej osoby, nie być pożądana – i wcale nie zostać dobrze odebrana, o czym przypomina Natalia de Barbaro. Nasze wyobrażenia o potrzebnej pomocy często odbiegają od rzeczywistości, dlatego tak ważne jest słuchanie drugiej osoby – i poznanie jej sytuacji, zanim podejmiemy działanie. O tym, jak pytać, słuchać i pomagać, mówią bohaterowie reportażu Joanny Klimowicz „Jedenaste: pytaj. Przepis na mądrą pomoc”.

Wszystkie materiały publikowane w ramach akcji prowadzonej z „Wysokimi Obcasami” i „Gazetą Wyborczą” dostępne są na stronie Kulczyk Foundation (również w wersji anglojęzycznej) oraz w zakładce „Czułość i wolność” w serwisie Wyborcza.pl.

 

 

 

Pobierz obrazki

Początek roku szkolnego

W tym roku wakacje były dla wielu nas – i naszych dzieci – dalekie od czasu beztroskiego wypoczynku. Najmłodsi szczególnie mocno mogli odczuwać skutki tej sytuacji, często nie do końca świadomi zagrożenia oraz czego i z jakiej przyczyny się od nich wymaga. Możliwość zaspokajania ich naturalnych potrzeb: ciekawości, interakcji, ruchu czy – jak to u nastolatków – buntowania się, zostało im mocno ograniczone. Kontakty z rówieśnikami i kochanymi członkami rodziny w dużej mierze przeniosły się do sfery wirtualnej.

O tym, czym może skutkować ta sytuacja, jak sobie z nią radzić, a także jak poprawić naszą komunikację z dzieckiem, możecie przeczytać w specjalnej przygotowanej przez nas broszurze „Dzieci w lockdownie”. Wszystkim rodzicom polecamy szczególnie propozycję zwrotów, z których możecie skorzystać podczas rozmowy z dzieckiem, oraz tych, których lepiej unikać. 

1 września przyniósł dzieciom i rodzicom nowe obawy. Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny i czy dzieci będą bezpieczne? – te pytania zadawała sobie zapewne większość zaniepokojonych rodziców. Niestety na obie te sprawy nie mamy zbyt wielkiego wpływu, co może być frustrujące. W naszej broszurze „Powrót do szkoły” staramy się podpowiedzieć rodzicom i nauczycielom, na co mogą zwrócić uwagę i jak ulżyć dzieciom w już i tak trudnej sytuacji szkolnej. Zachęcamy do podzielenia się tymi materiałami ze znajomymi rodzicami i nauczycielami. Być może okażą się one wsparciem dla wielu z nich! 

Więcej treści, które mogą wesprzeć Was w zadbaniu o najważniejsze relacje w tym wymagającym czasie, znajdziecie tutaj.

 

 

 

Pobierz obrazki

Powrót do pracowni Efektu Domina: warsztaty o wodzie

Czy wiecie, jak bardzo ważne jest dla naszego organizmu prawidłowe nawodnienie? Co i jak często powinniśmy pić, aby utrzymać się w dobrej formie, a jakich napojów unikać? Tego wszystkiego mogły dowiedzieć się dzieci biorące udział w warsztatach edukacyjno-kulinarnych „Pij na zdrowie!”, zorganizowanych w Pracowni Efektu Domina.

Po dłuższej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, wróciliśmy do Pracowni Efektu Domina. Odwiedziły nas dzieci z olsztyńskiej placówki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W ramach zajęć wakacyjnych wybrały się one na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęły od wizyty w naszej Pracowni i uczestnictwa w warsztatach edukacyjno-kulinarnych, później była wycieczka do Centrum Nauki Kopernik i spacer po ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajęcia w Pracowni Efektu Domina poprowadziła Aneta Łańcuchowska, wcielająca się w postać pani Wandy, znanej ze scenariuszy publikowanych przez Kulczyk Foundation w ramach programu Żółty Talerz. W trakcie warsztatów poruszyliśmy temat prawidłowego nawodnienia organizmu. Dzieci dowiedziały się, jakie funkcje pełni woda w ciele człowieka, a także tego, co powinniśmy pić, a czego unikać. Podczas zajęć można było posmakować wód smakowych - szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ta o smaku melona, a także… szarlotki.

Po zajęciach edukacyjnych, w kuchni Żółtego Talerza dzieci wspólnie z panią Wandą przygotowały pyszne, zdrowe desery na letnie dni - sorbet malinowo-jabłkowy z prażonymi migdałami.

 

 

 

Pobierz obrazki

Projekt Usamodzielnieni - nadrabiamy czas pandemii 

Po długiej przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią wróciliśmy do cyklu warsztatów dla wychowanków domów dziecka, prowadzonych wspólnie z Fundacją One Day.

Od połowy marca do czerwca dzieci znajdowały się w kompletnej izolacji, bez możliwości opuszczania placówek i z zakazem jakichkolwiek odwiedzin. Teraz możemy nadrobić ten czas.

Razem z Fundacją One Day we wrześniu udało nam się już odwiedzić Kutno, Zawiercie i Kraków. Przed nami jeszcze: Frombork, Braniewo, Golub Dobrzyń, Rypin, Szamotuły, Otorowo, Żary i Szprotawa.

Nasze warsztaty prowadzone są w ramach projektu Usamodzielni. Bierze w nich udział młodzież przebywająca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i domach dziecka, która wkrótce będzie mierzyć się z wejściem w dorosłe życie. Warsztaty uczą, jak budować wiarę w siebie i nie bać się dorosłości. Ich uczestnicy mogą uzyskać wiedzę na temat własnych silnych i słabych stron, nauczyć się zasad pisania CV, dowiedzieć się jak skutecznie szukać pracy i jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Każdy z uczestników warsztatów może też zrobić psychologiczny test Gallupa, pomagający w lepszym poznaniu siebie.

 

 

 

Pobierz obrazki

Budowa infrastruktury edukacyjnej w Namibii

Kulczyk Foundation wspiera działającą w Namibii organizację SEPO (Sepo Community Based Organization), dzięki której dzieci mieszkające w pobliżu miejscowości Katima Mulilo już wkrótce będą mogły uczyć się w lepszych warunkach.

SEPO kierowana jest przez Mosesa Musukubili. Organizacja opiekuje się dziećmi ze wspomnianej miejscowości, znajdującej się w dystrykcie Zambezi. Moses jest także wolontariuszem pomagającym osobom dotkniętym HIV i AIDS. Bazując na doświadczeniach swojej rodziny, stworzył wiele projektów realizowanych przez SEPO, które adresowane są do osób seropozytywnych i ich najbliższych.

Jedną z inicjatyw organizacji kierowanej przez Mosesa jest prowadzenie zajęć pozaszkolnych i nieformalnego przedszkola. Dzieci z okolic Katima Mulilo mają zapewnione miejsce do odrabiania lekcji i nauki, a maluchy w wieku przedszkolnym - przestrzeń do wspólnej zabawy. Moses prowadzi też punkt dożywiania dla najmłodszych z ubogich rodzin.

Obecnie trwa budowa nowego budynku do zajęć pozaszkolnych. Dzięki niemu dzieci będą miały lepsze warunki do nauki i dostęp do pomocy dydaktycznych. Kulczyk Foundation wsparła wykończenie budynku - przede wszystkim podłóg i okien. Pomogliśmy także z przeprowadzeniem prac elektrycznych. Nasza fundacja zapewniła również materiały pomocnicze dla małych uczniów - kredę do pisania, krzesła, huśtawki i zabawki.

Więcej na temat SEPO i realizowanego przez nią projektu oraz informacje jak wesprzeć organizację finansowo - tutaj.

 

 

 

Pobierz obrazki

Mastercard OFF CAMERA - jesienne święto kina niezależnego 

Tegoroczna, 13. edycja Festiwalu Mastercard OFF CAMERA to aż 15 dni i nowa formuła - od 11 do 25 września na platformie internetowej player.pl obejrzeć będzie można filmy z całego świata. Nasza fundacja jest Partnerem Głównym tego wydarzenia. Jak co roku, w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych, jedna z polskich produkcji zostanie wyróżniona nagrodą Kulczyk Foundation.

Zagrożenie związane z COVID-19 sprawiło,  że wydarzenie to, wcześniej odbywające się w maju, zostało przełożone na jesień. Trafiło również do internetu. Organizatorzy  zdecydowali się też na wykorzystanie innych, niestandardowych form projekcji - m.in. kina samochodowego.

Na program festiwalu składają się pierwsze lub drugie filmy twórców z całego świata wyświetlane w ramach Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi”. Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation. Zaplanowano również sekcje specjalne: „Między nami kobietami”, „Znowu w drodze”, „Tanie dreszcze” oraz „Związki i rozwiązki”. Fani Festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji „Panorama”, „Festiwalowe Hity” czy „Amerykańscy Niezależni”.

Organizatorzy festiwalu przygotowali również atrakcję dla miłośników seriali - specjalną edycję SerialCon, trwającą od 12 do 21 września. W jej ramach oglądać będzie można same seriale, ale także rozmowy z aktorami, scenarzystami, reżyserami i producentami. Dyskusje o ich pracy prowadzić będą również blogerzy, youtuberzy i krytycy filmowi.

Mimo że festiwal przenosi się do świata wirtualnego, nie zrywa ze swoim rodowodem. Znane krakowskie lokalizacje będą tłem interesujących spotkań. Każdy kinoman będzie miał szansę zobaczyć rozmowy Oliviera Janiaka z gwiazdami, wywiady z twórcami polskiego kina i program Alicji Myśliwiec „2020. Plan B”. Nie zabraknie również akcentów muzycznych. Twórcy występujący w ramach OFF SCENY przygotowali specjalne koncerty online dla fanów alternatywnego brzmienia.

Więcej szczegółów o festiwalu na stronie wydarzenia oraz w mediach społecznościowych (na Facebooku i Instagramie).

 

 

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
office@kulczykfoundation.org.pl 
www.kulczykfoundation.org.pl

Michał Grobelny
Dział Komunikacji Kulczyk Foundation
tel. 730 004 099
m.grobelny@kulczykfoundation.org.pl

 

 

 

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.