Zawsze jest dobry #czasnarelacje

Bycie razem w domu stwarza więcej okazji do kontaktu między domownikami – zarówno rodziców z dziećmi, jak i między dorosłymi. Zależy nam na tym, aby to był prawdziwy #czasnarelacje – na ich wzmacnianie, rozwijanie, a jeśli dotąd były słabe, to budowanie od podstaw. Sytuacja pandemii jest wyzwaniem psychicznym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zamknięcie w domach wymaga wyjątkowej uważności i umiejętności regulacji swoich emocji, ale też radzenia sobie z emocjami wyrażanymi przez innych. Konieczność zupełnego przeorganizowania życia rodzinnego w wielu domach rodzi duże napięcia, jednocześnie jednak stwarza warunki do podjęcia rozmowy o tym, co naprawdę ważne, o potrzebach i granicach, o sposobach na radzenie sobie z uczuciami i emocjami, o skutecznych sposobach komunikacji.

 

„Czas na relacje" to nazwa działu poświęconego tematom rodzicielskim. Dział powstał w oparciu o akcję "Czas na relacje", którą wspólnie z „Wysokimi Obcasami" i „Gazetą Wyborczą" zainicjowaliśmy podczas lockdownu wiosną 2020 roku.

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo… Jakiej rozmowy potrzebowałaś/potrzebowałeś?

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo, wszystkie odbyte i nieodbyte rozmowy. Jakie one były? Czego w nich zabrakło? O czym byś chciała/chciał porozmawiać, gdybyś teraz była/był dzieckiem? Poprosiłam studentki i studentów pedagogiki, żeby przywołali swoje wspomnienia z dzieciństwa, rozmowy, jakie wtedy prowadzili z dorosłymi.

Zobacz więcej

Najlepszy prezent na Dzień Dziecka? Ty i twoja obecność

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Szukacie pomysłu na jego uczczenie z waszymi pociechami? A może sami czujecie się jak dzieci? Oto garść pomysłów, jak celebrować to święto nie tylko pierwszego czerwca.

Zobacz więcej

Wolność w domu, wolność w życiu. Jak codziennie o nią dbać?

"Wolność - kocham i rozumiem" brzmią słowa piosenki. I jest zaszyta w nich ważna informacja. Kiedy dodamy "ja kocham" i "ja rozumiem", dojdziemy do tego, że każdy z nas może ją postrzegać inaczej. A czym jest wolność dla was?

Zobacz więcej

Moje ciało, moja wolność. Dlaczego warto je lubić i szanować?

Przyglądamy się sobie w lustrze - z ciekawością, zadowoleniem, dumą, niechęcią, a niestety często z lękiem. Czy mamy świadomość, jak nasze podejście do własnego ciała ma wpływ na to, jak będzie postrzegała swoje ciało nasza córka? I co czujemy, gdy słyszymy, że już sześcioletnie dzieci narzekają na swój wygląd?

Zobacz więcej
Następna strona
1/13