Zawsze jest dobry #czasnarelacje

Bycie razem w domu stwarza więcej okazji do kontaktu między domownikami – zarówno rodziców z dziećmi, jak i między dorosłymi. Zależy nam na tym, aby to był prawdziwy #czasnarelacje – na ich wzmacnianie, rozwijanie, a jeśli dotąd były słabe, to budowanie od podstaw. Sytuacja pandemii jest wyzwaniem psychicznym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zamknięcie w domach wymaga wyjątkowej uważności i umiejętności regulacji swoich emocji, ale też radzenia sobie z emocjami wyrażanymi przez innych. Konieczność zupełnego przeorganizowania życia rodzinnego w wielu domach rodzi duże napięcia, jednocześnie jednak stwarza warunki do podjęcia rozmowy o tym, co naprawdę ważne, o potrzebach i granicach, o sposobach na radzenie sobie z uczuciami i emocjami, o skutecznych sposobach komunikacji.

 

„Czas na relacje" to nazwa działu poświęconego tematom rodzicielskim. Dział powstał w oparciu o akcję "Czas na relacje", którą wspólnie z „Wysokimi Obcasami" i „Gazetą Wyborczą" zainicjowaliśmy podczas lockdownu wiosną 2020 roku.

Pierwsza miesiączka zdarza się raz

Dziecko ma prawo do rzetelnej wiedzy, która będzie odpowiedzią na nurtujące je pytania i która nie jest tworzona w oparciu o mity czy nasze własne, bardzo różne, doświadczenia. Dużo łatwiej będzie nam rozmawiać o pierwszej miesiączce naszego dziecka, jeśli wcześniej ten temat będzie obecny w naszej codzienności.

Zobacz więcej

Dlaczego równość płci jest kluczową kwestią dla rozwoju dziewcząt?

Pozytywna samoocena dziewcząt rośnie i osiąga szczyt około 9 roku życia. Po 10 roku życia zaczyna jednak gwałtownie spadać. Kimkolwiek jesteśmy – możemy wspierać dziewczęta w rozwoju, akceptacji i pewności siebie.

Zobacz więcej

Nas, rodziców, trudny powrót do szkoły

Nie da się ukryć, że pandemia daje nam się we znaki, również w kwestii edukacji naszych dzieci. Nerwowe rozmowy rodziców, dzielenie się strzępkami informacji i przewidywaniami, jak to będzie, odbywa się już nie tylko w Internecie, ale też na ulicy czy na spotkaniach ze znajomymi lub rodziną.

Zobacz więcej

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo… Jakiej rozmowy potrzebowałaś/potrzebowałeś?

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo, wszystkie odbyte i nieodbyte rozmowy. Jakie one były? Czego w nich zabrakło? O czym byś chciała/chciał porozmawiać, gdybyś teraz była/był dzieckiem? Poprosiłam studentki i studentów pedagogiki, żeby przywołali swoje wspomnienia z dzieciństwa, rozmowy, jakie wtedy prowadzili z dorosłymi.

Zobacz więcej
Następna strona
1/14