"Menopauza bez tabu": pierwsze w Polsce kompleksowe badanie dotyczące menopauzy

Badania

Po udanej kampanii na temat zdrowia menstruacyjnego, zakończonej złożeniem w Sejmie projektu ustawy o zapewnieniu bezpłatnego dostępu do środków higieny menstruacyjnej i do edukacji dotyczącej menstruacji, zwracamy uwagę na kolejną kwestię niezwykle istotną dla kobiet, a pomijaną w przestrzeni publicznej. Definitywne zatrzymanie miesiączki i poprzedzające je oraz następujące po nim dolegliwości rzadko są przedmiotem zainteresowania mediów i praktycznie nie istnieją w przekazie kulturowym – filmach, serialach, książkach, lub są przedstawiane w sposób prześmiewczy. Skąd czerpać wiedzę i jak sobie radzić w tej sytuacji – to pytania, na które odpowiedzi przynosi raport Kulczyk Foundation pt. „Menopauza bez tabu”.

„Kobiety, które nie weszły jeszcze w ten etap życia zazwyczaj nie słyszą o niej od innych ważnych kobiet w swoim otoczeniu – matek, przyjaciółek, koleżanek z pracy, bo menopauza to cały czas tabu” – zauważają autorki raportu. Anna Buchner, Katarzyna Fereniec-Błońska, Agnieszka Murawska i Maria Wierzbicka-Tarkowska z grupy badawczej „Ciekawość” przeprowadziły badania wśród Polek i Polaków na temat menopauzy, rozmawiały też z ekspertami.

W niniejszym raporcie przyglądają się menopauzie w wymiarze biologiczno-medycznym, temu jak kobiety definiują menopauzę, jak opisują jej objawy, a także jakie mają doświadczenia w obszarze służby zdrowia i kontaktów z lekarzami i lekarkami. Następnie skupiają się na wymiarze społeczno-kulturowym, obawach, wstydzie i lękach, identyfikują najsilniejsze stereotypy i skojarzenia związane z menopauzą. Przedstawiają też możliwe kierunki zmian obecnego stanu rzeczy i sposoby wspierania kobiet w menopauzie w różnych aspektach ich życia.

Według cytowanych w raporcie badań ponad 70% Polek przed menopauzą określa swój stan wiedzy o niej jako zły. Mamy nadzieję, że raport pomoże zmniejszyć ten odsetek, a jego lektura okaże się impulsem uruchamiającym proces zmian w naszych postawach, świadomości, relacjach i życiu zawodowym. Naszym celem jest pomóc kobietom godnie przejść przez ważny a jednocześnie trudny czas w ich życiu.

Zachęcamy do pobrania i przeczytania raportu.

Pobierz raport z badania:

Menopauza bez tabu - raport Kulczyk Foundation

Interesuje Cię pełna wersja badania?

Napisz nam wiadomość na adres office@kulczykfoundation.org.pl

Prześlemy Ci dłuższą wersję.