Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation

Gdy brakuje na podpaskę

„Chcę przełożyć prezentację na inny termin, bo dziś mam okres” – taką argumentację przyjąłbym ze zrozumieniem

Czytaj dalej

Już 10-latki mówią, że są za grube, 12-latki zaczynają głodówki. Anoreksja jest często buntem przeciw kobiecości

"Anoreksja ma najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród wszystkich zaburzeń psychicznych. Śmierć jest związana z jednej strony z wyniszczeniem, a z drugiej z samobójstwami". 

Czytaj dalej

Jadłospis okresowy

Większość kobiet sięga po słodycze na kilka dni przed miesiączką. Ten niezdrowy nawyk nie tylko dostarcza nam zbędnych kalorii, ale przede wszystkim zaśmieca organizm – mówi dr Estera Kłosowicz, ginekolożka i dietetyczka.

Czytaj dalej

Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły

Największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym ogłosiły dziś powołanie Okresowej Koalicji. W jej skład weszły Akcja Menstruacja, Czasopismo Szajn, Fundacja One Day, Fundacja Ja, Nauczyciel, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Kulczyk Foundation, Moonka, Natalia Miłuńska miesiączka.com, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”. Inaugurując działanie Okresowej Koalicji aktywistki i ekspertki przedstawiły swój manifest i ogłosiły następne 12 miesięcy Rokiem Menstruacji. Jak piszą w manifeście: „Tylko razem możemy zmieniać rzeczywistość, która nas otacza, bo okres jest sprawą nas wszystkich. Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem!”

Czytaj dalej

O miesiączce głośno i bez wstydu

Po co? Żeby nikt nie musiał wybierać, czy kupić podpaski, czy chleb. Żeby nie słyszał: „Jak masz okres, to musi boleć”. Żeby menstruacja, którą ma połowa ludzi na świecie, przestała być tematem tabu.

Czytaj dalej
Następna strona
1/8