Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu.
Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu.
Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation
Na pół miesiąca świat, przyjaciele, partnerzy dla nich znikają. Seks staje się wrogiem, czarne myśli ciągną w dół, samoocena spada do zera. To jak zespół napięcia przedmiesiączkowego razy sto. Czym jest PMDD?
Masz za małą miednicę, dziecko jest za duże albo źle ułożone – dowiesz się o tym długo przed porodem, w komfortowej przychodni. Miliony kobiet dowiadują się, gdy zaczynają rodzić. A potem, okaleczone i cuchnące, lądują na ulicy.
„Naprawdę można skutecznie walczyć z bólem i obfitym krwawieniem podczas menstruacji, tak aby ten czas nie był wycięty z życia, nie prowadził do nieobecności w szkole czy w pracy. Pomagają w tym także środki higieniczne, które kobiety mają do dyspozycji”
– Krew miesięczna to taka sama czysta krew jak ta, która płynie przez nasze serce czy płuca, wzbogacona o substancje odżywcze, z których czerpałby zarodek, gdybyśmy zaszły w ciążę – mówi Natalia Miłuńska.
Podczas miesiączki macica powinna się opróżniać, krew musi mieć swobodne ujście, a niektóre ćwiczenia mogą to utrudniać.