Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation

Nikt o tym nie mówi – to ogromne tabu

Kobiety wstydziłyby się pójść do sądu z problemem miesiączki i praw pracowniczych z nią związanych. Kobiety po prostu nie miesiączkują i tyle - tak to jest postrzegane w sferze publicznej.

Czytaj dalej

Powstanie pierwszy obywatelski projekt ustawy o darmowych podpaskach w polskich szkołach

Ogłoszenie inicjatywy zbiórki 100 000 podpisów, w imieniu Okresowej Koalicji, zapowiedziała podczas Kongresu Kobiet Dominika Kulczyk. Pierwszy polski projekt ustawy dotyczący menstruacji ma zostać złożony w polskim parlamencie w formie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Okresowa Koalicja zaapelowała też do środowisk kobiecych o wsparcie.

Czytaj dalej

Miesiączka to nie tabu. Jak rozmawiać o niej w pracy?

"Wyluzuj! Zbliża ci się okres?" – w firmie, dla której dobre samopoczucie i zdrowie wszystkich pracowników jest ważne, nie ma miejsca na takie komentarze. Jak odpowiedzieć na potrzeby osób menstruujących, pracodawcom podpowiadają twórcy jednej z kampanii społecznych.

Czytaj dalej

Biura bez tabu i bez stygmatyzacji miesiączki

Pracując z różnymi firmami, spotykam się z sytuacją, że w niektórych z nich kobiety w ogóle nie miesiączkują - przez tygodnie, miesiące a nawet lata. Dlaczego? Ze stresu. Bo organizm myśli, że jest na wojnie – wyjaśnia Iwona Firmanty, psycholożka, trenerka biznesu, a także właścicielka firmy Human Skills. – Dlatego tak ważne jest, by menstruująca sama miała szacunek do swojego ciała. To piękny sygnał od organizmu, że jest kobietą. I dobrze byłoby, gdyby firma także sprzyjała jej w tych trudnych dniach – podkreśla.

Czytaj dalej
Następna strona
1/27