Kulczyk Foundation

Fundacja rodzinna założona w 2013 roku przez Grażynę Kulczyk, dr. Jana Kulczyka i Dominikę Kulczyk. Walczy z dyskryminacją i nierównością dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie. Celem jej działań jest budowa rzeczywistości pozbawionej ograniczeń ze względu na płeć. Fundacja współpracuje z partnerami społecznymi w różnych częściach naszego globu, inicjując zmiany wykorzystujące zrównoważone rozwiązania. Jak dotąd Kulczyk Foundation zrealizowała międzynarodowe projekty pomocowe w 66 krajach na 6 kontynentach.

Świat z jakiegoś powodu zafundował sobie i nam rewolucję. Najwyraźniej chce być inny. Wreszcie przyszedł czas na nową, bardziej kobiecą wersję świata. Patriarchat i maczyzm odchodzą w przeszłość.

Kobiety mają siłę i determinację, by zrobić pierwszy krok w stronę lepszego. Nasza rola, nasza zmiana i nasza istotność dla świata jest dużo większa niż kiedykolwiek.

Jesteśmy też dużo bardziej świadome naszego wpływu na świat, który rzeczywiście zmieniamy bardziej niż kiedyś. Zmiana jest kobietą i kobieta jest bardzo często źródłem zmian!

Dominika Kulczyk
Dominika Kulczyk

Dominika Kulczyk

Przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka. Założycielka i prezeska Kulczyk Foundation – fundacji przeciwdziałającej dyskryminacji kobiet i dziewcząt na całym świecie. Poprzez działalność tego podmiotu współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, wdrażając zmiany społeczne oparte na zrównoważonych rozwiązaniach, które nazywa „Efektem Domina”. Członkini Foundry – elitarnej, międzynarodowej grupy filantropów, będącej częścią inicjatywy Founders Pledge. Inicjatorka powstania pierwszego na świecie raportu poświęconego problemowi ubóstwa menstruacyjnego. Autorka ponad 60 filmów dokumentalnych, powstałych we współpracy z CNN International (w ramach „The CNN Freedom Project”) i TVN Discovery (serial dokumentalny „Efekt Domina”), poruszających problemy globalnej dyskryminacji i niesprawiedliwości. Zwolenniczka i propagatorka Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i członkini Rady Programowej UN Global Compact Network Poland. Pomysłodawczyni akcji społecznej „Czułość i Wolność” i propagatorka idei czułej rewolucji, mającej na celu przywrócenie równowagi pomiędzy pozycją kobiet i mężczyzn na świecie. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Holding, Rady Nadzorczej Polenergia S.A., współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values. W 2018 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci odznaczona Orderem Uśmiechu. Od 2015 r. pełni funkcję ambasadorki SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.

Ukończyła sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się̨ także na Uniwersytecie w Szanghaju i na Uniwersytecie Pekińskim. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu filantropii strategicznej, organizowane przez Rockefeller Foundation.

Misja

Misja

Pragniemy świata, w którym każda kobieta może czerpać ze swojej wewnętrznej siły i talentów realizując swoje marzenia i potrzeby, podąża drogą ku wolności, równości i niezależności.

Wizja

Wizja

Celem naszych działań jest rzeczywistość, w której nie istnieją prawne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe ograniczenia ze względu na płeć. Wspieramy wolność kobiet w trzech sferach: Świadomości, Ciała i Bytu. Każda kobieta w pełni realizuje swój potencjał, umożliwiając w ten sposób postęp wśród wszystkich grup społecznych.

Strategia

Strategia

Przeciwdziałamy dyskryminacji i niesprawiedliwości dotykającej kobiety i dziewczęta na całym świecie. Tworzymy i wspieramy zrównoważone, długoterminowe programy pomocowe oraz edukacyjne przeciwdziałające różnym wymiarom i przyczynom wykluczenia. W sercu naszych działań jest edukacja na rzecz otwartości umysłów wolnych od ograniczających stereotypów.

Metoda działania

Metoda działania

Opieramy się na zasadzie efektu domina – polegającej na działaniach interwencyjnych, które inspirują i inicjują ciąg dalszych rezultatów powodujących, że początkowy wkład dobra przynosi efekt dobra wielokrotnie większy niż początkowe dobre działanie.

Chcę wspierać wolność kobiet w sferze świadomości,
cielesności i bytu.

Dominika Kulczyk

Zespół


Katarzyna Mazurkiewicz - Chief Executive Officer

 

Monika Dziekan - Head of Strategic Development

DZIAŁ PROJEKTÓW:

Joanna Maliszewska-Mazek - Director 

Anna Samsel - Junior Manager

Marta Bem - Junior Manager

Przemysław Wojciechowski - Senior Specialist 

DZIAŁ KOMUNIKACJI:

Marta Bednarz - Director

Przemysław Biela - Junior Manager

Natalia Chodań - Senior Specialist 

Przemysław Bogusz - Specialist

DZIAŁ ADMINISTRACJI I FINANSÓW:

Agnieszka Szewczyk - Junior Manager

Weronika Kopczyńska - Junior Specialist 

Zofia Jankowska - Assistant of the Domino Effect Studio

BIURO ZARZĄDU:

Dominika Majchrzak - Director


 

Raporty roczne

100% otrzymanych środków przekazujemy realizującym projekty organizacjom pozarządowym, dbając o transparentne oraz rzetelne rozliczanie tych darowizn.

Fundacja powstała w lipcu 2013 roku, a jej uroczysta inauguracja miała miejsce 11 lutego 2014 roku.

Materiały dla mediów

Materiały graficzne do pobrania, związane z działalnością Kulczyk Foundation.
Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Skontaktuj się z nami:

Kontakt tylko dla mediów
Marta Bednarz
Director of Communication Department
+48 730 004 230
media@kulczykfoundation.org.pl

Cenimy sobie dobry kontakt

Skontaktuj się