Nasze filmy dokumentalne ukazują problemy społeczności na całym świecie oraz związaną z tym działalność organizacji pozarządowych wspieranych przez Fundację. Obrazy z serii „Efekt Domina” powstają dzięki współpracy z telewizją TVN – największą prywatną stacją telewizyjną działającą w Polsce. Efektem tej kooperacji są także inne dokumenty – nagradzane podczas festiwali filmowych na całym świecie. Kulczyk Foundation współpracuje również z międzynarodowym kanałem informacyjnym CNN International przy realizacji filmów dokumentalnych w ramach projektu CNN Freedom Project. Ich głównym tematem jest problematyka współczesnego niewolnictwa.
Po raz pierwszy program poświęcony jest w całości kobietom i sile, z jaką mierzą się z trudnościami wynikającymi m.in. z patriarchalnej kultury, tradycji, sytuacji ekonomicznej i politycznej. W ósmej już edycji serialu dokumentalnego „Efekt Domina” Dominika Kulczyk dociera do Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej, gdzie spotyka m.in. imigrantki zmuszane do prostytucji, ofiary rytualnego okaleczania żeńskich narządów płciowych, dziewczęta cierpiące z powodu ubóstwa menstruacyjnego, czy kobiety pamiętające zbrodnię największego ludobójstwa w Europie po II wojnie światowej.
Aż trudno uwierzyć, ale co 11 sekund gdzieś na świecie jedna dziewczynka poddawana jest zabiegowi obrzezania (usunięcia) narządów płciowych. Okazuje się, że to nie jest tylko problem niewielu plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami! To problem, który dotyczy kobiet na naszej planecie! Szacuje się, że ponad 200 mln kobiet i dziewczynek na świecie poddano okaleczeniu narządów płciowych (FGM). Dominika Kulczyk opowie o tym problemie w pierwszym odcinku ósmej serii „Efektu Domina”. Przedstawi działania hiszpańskiej organizacji Save a Girl Save a Generation, która walczy z FGM i wspiera afrykańskie migrantki w Madrycie.
"Nie boję się śmierci. Boję się, że umrę, zanim odnajdę szczątki mojego syna" – mówi Haira, jedna z bohaterek serialu dokumentalnego "Efekt Domina", która od 25 lat szuka zaginionego syna, który najprawdopodobniej został zabity podczas największego ludobójstwa w historii powojennej Europy. Doszło do niego w lipcu 1995 roku na terenach dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, gdy bośniaccy Serbowie zamordowali ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców, muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy. Nadal nie zidentyfikowano ponad 1500 ofiar masakry. W tym odcinku Dominika Kulczyk odwiedza Bośniaczki, które stawiły czoła bolesnym wspomnieniom i wróciły do miejsca, gdzie zginęli ich najbliżsi. Wspiera także organizację Snaga žene, która m.in. zajmuje się problemem traumy wojennej przenoszonej z pokolenia na pokolenie.
Ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia i zdrowia młodych kobiet w Tanzanii. Ciepią w wyniku braków przeszkolonego personelu medycznego zdolnego odebrać poród z komplikacjami, braku podstawowych narzędzi diagnostycznych do stwierdzenia nieprawidłowości ciąży, a także braku karetek czy inkubatorów do ratowania życia wcześniaków. W efekcie śmiertelność okołoporodowa jest bardzo wysoka: umiera 160 noworodków na 1000 urodzeń. Chlubnym wyjątkiem jest szpital w miejscowości Nyangao, Dominika Kulczyk spotyka się w nim z Małgorzatą Olasińską-Chart z Polskiej Misji Medycznej, która wprowadza ją w problemy tutejszych matek i działalność organizacji. Prezeska Kulczyk Foundation poznaje młode mamy, które po kilku niedonoszonych ciążach, wreszcie mogą cieszyć się opieką nad szczęśliwie urodzonymi i zdrowymi dziećmi.
Matki, kochanki, sportsmenki – wszystkie z niepełnosprawnościami. Na co dzień nie zobaczymy ich w programach telewizyjnych, prasie, filmach czy serialach. Osoby z niepełnosprawnością ruchową wciąż prezentowane są w polskich mediach głównie w kontekście swoich ograniczeń i tak, by wywołać litość i współczucie. W tym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk, wraz z działającą w Polsce Fundacją Avalon, udowodni, że najwyższy czas obalić ten stereotyp i przełamać myślowe schematy. Poprzez projekty Sekson czy Avalon Extreme, fundacja motywuje osoby z niepełnosprawnościami do czerpania radości z seksu, macierzyństwa, sztuki czy sportu i zachęca do wejścia w świat na równych zasadach. Jednocześnie zachęca też świat, czyli nas wszystkich, do większego otwarcia i do odrzucenia szkodliwych tabu.
Niewolnictwo nadal ma miejsce w Europie, w XXI wieku! W ciągu ostatniej dekady handel nigeryjskimi kobietami stał się niezwykle dochodowym i bezwzględnym przemysłem przestępczym, kontrolowanym głównie przez nigeryjskie gangi, które zakorzeniły się we Włoszech w latach 80. XX wieku. ONZ szacuje, że 80% nigeryjskich kobiet przybywających do wybrzeży Włoch to ofiary handlu ludźmi. Dominika Kulczyk przedstawia działalność włoskiej organizacji PIAM Onlus działającej w Turynie i okolicach na rzecz wspierania afrykańskich migrantek, które padły w Europie ofiarą handlu ludźmi i zostały zmuszone do prostytucji.
„Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy... To wszystko, co oglądasz w serialach, to tutaj rzeczywistość” – tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, charyzmatyczny gwatemalski edukator, feminista i założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo: Marzenia i idee w akcji. Juan Pablo, który sam jako młody chłopak poznał życie ulicy, i stracił na niej wielu przyjaciół, nie tylko doskonale rozumie destrukcyjne mechanizmy rządzące ponurą codziennością dzieciaków z trudnych środowisk, ale wie również, jak rozświetlić i ubogacić ich świat. Wie także, jak zapewnić im narzędzia niezbędne do przerwania kręgu przemocy. W kolejnym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedza El Patojismo, by lepiej zrozumieć filozofię i działania tej organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewczyn i kobiet.
Ubóstwo menstruacyjne to brak opieki medycznej i sanitarnej, brak dostępu do wiedzy na temat zdrowia menstruacyjnego, a także piętno i wstyd związane z miesiączką, które uniemożliwiają kobietom uczestniczenie w życiu społecznym. Dominika Kulczyk wspiera działalność organizacji Irise, która organizuje szkolenia na temat menstruacji dla dziewczyn i chłopców, łamiąc tabu menstruacyjne w odległych miejscach, gdzie większość dziewczyn nie widziała nigdy podpaski.
La Carpio – slumsy położone w stolicy Kostaryki, San José, kojarzą się głównie z biedą i brutalną przestępczością. Większość mieszkańców tej dzielnicy to migranci i uchodźcy z Nikaragui, która od dekad cierpi z powodu niestabilności politycznej. W tym odcinku Dominika Kulczyk pokazuje działalność Alicii Avilés i Maris Stelli Fernández. Te dwie odważne kobiety w 2011 roku założyły fundację SIFAIS, która dzięki pracy wolontariuszy zapewnia mieszkańcom La Carpio dostęp do edukacji, lekcji muzyki, angielskiego, judo, tańca, krawiectwa, makijażu i wielu innych! Zajęcia w fundacji sprawiają, że podopieczni SIFAIS zapominają chociaż przez chwilę o warunkach, w których żyją, mogą marzyć i budować plany na przyszłość.