Filmy dokumentalne

Nasze filmy dokumentalne ukazują problemy społeczności na całym świecie oraz związaną z tym działalność organizacji pozarządowych wspieranych przez Fundację. Obrazy z serii „Efekt Domina” powstają dzięki współpracy z telewizją TVN – największą prywatną stacją telewizyjną działającą w Polsce. Efektem tej kooperacji są także inne dokumenty – nagradzane podczas festiwali filmowych na całym świecie. Kulczyk Foundation współpracuje również z międzynarodowym kanałem informacyjnym CNN International przy realizacji filmów dokumentalnych w ramach projektu CNN Freedom Project. Ich głównym tematem jest problematyka współczesnego niewolnictwa.

Sezon siódmy

W siódmej edycji serialu dokumentalnego „Efekt Domina" Dominika Kulczyk opowiada historie osób zmagających się z wieloma formami wykluczenia pod różną szerokością geograficzną, m.in. w Indiach, Senegalu, Kambodży i Polsce. Założycielka Kulczyk Foundation oddaje głos tym, których na co dzień prawie nikt nie słyszy, przede wszystkim kobietom i dziewczynkom. Dominika Kulczyk przypomina o potrzebie ludzkiej solidarności i daje nadzieję napotkanym osobom na lepsze życie. Na marginalizację w sposób szczególny narażone są kobiety i dzieci, dlatego „Efekt Domina” tak uporczywie upomina się o ich godność.

Efekt Domina - Sezon siódmy

Odcinek 1: Nepal - Tabu

W niektórych regionach Nepalu nadal praktykuje się okrutny obyczaj chhaupadi. Jest to zestaw rygorystycznie przestrzeganych zakazów i nakazów, które regulują życie kobiet w trakcie menstruacji. Miesiączka jest tam niczym klątwa, a kobieta mająca okres staje się „nieczysta”. Każdego miesiąca zostaje wykluczona na kilka dni ze społeczności oraz życia rodzinnego. Kobiety i dziewczynki muszą wówczas opuścić dom i spać w wiklinowym koszu w komórce z kozami albo w położonych na odludziu chatkach, w których narażone są na napaść, gwałt, a nawet śmierć z powodu wyziębienia, czy ataku dzikich zwierząt. Ta okrutna tradycja praktykowana jest nadal na niektórych terenach zachodniego Nepalu, pomimo oficjalnego zakazu nałożonego w 2015 r. przez władze tego państwa.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon siódmy

Odcinek 2: Kambodża - Od gangstera do bohatera

Dzieci żyjące w slumsach stolicy Kambodży - Phnom Penh, bardzo często pracują ponad swoje siły. Nierzadko też są uzależnione od narkotyków. Szansę na lepszą przyszłość mają dzięki centrum Tiny Toones. To miejsce stworzone przez KK - urodzonego w obozie dla uchodźców w Tajlandii byłego członka gangu, rapera i tancerza breakdance. Do Kambodży został deportowany z USA. Postanowił wówczas wykorzystać zarówno swoje życiowe doświadczenie, jak i umiejętności, aby uczyć dzieci i dać im szansę na lepszą przyszłość. Tak w 2005 r. powstało centrum Tiny Toones. Dziś to prężnie działający ośrodek, do którego codziennie przychodzi setka dzieci. Dzięki tej organizacji nieletni mogą uczyć się angielskiego, khmerskiego i obsługi komputera, ale także rozwijać swoje pasje. W Tiny Toones mogą zapomnieć na chwilę o swoim ciężkim życiu poprzez kontakt z twórczością stanowiącą filary kultury hip-hopowej: rapowaniem, breakdance’m, czy graffiti.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon siódmy

Odcinek 3: Polska - Dorosłe dzieci

„Efekt Domina” to nie tylko historie z najodleglejszych zakątków świata. Jeden z odcinków najnowszego sezonu serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk powstał w naszym kraju. Dominika Kulczyk przybliża w nim sytuację wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wielu z nich napotyka na bariery w wejściu w dorosłe życie, które utrudniają im dostęp do edukacji i rynku pracy. Pomaga im Fundacja One Day. Powstała na bazie osobistych doświadczeń jej założycielki. Dzięki tej organizacji, stawiający pierwsze kroki w dorosłość wychowankowie domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, mogą pozyskiwać użyteczne umiejętności i kwalifikacje. Fundacja organizuje dla nich rozmaite kursy zadowode i szkolenia pomocne m.in. w odnalezieniu się na rynku pracy, ale przede wszystkim - pomaga swoim podopiecznym w nabraniu wiary w siebie.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon siódmy

Odcinek 4: Senegal - Dzieci ulicy

Senegal to kraj położony w zachodniej Afryce, w którym 95% mieszkańców wyznaje islam. Powszechną praktyką w tym państwie jest wysyłanie dzieci do szkół religijnych zwanych daaras. Tam, pod opieką marabutów (nauczycieli), uczą się Koranu. Niestety, nie we wszystkich placówkach panują warunki odpowiednie do kształcenia się i rozwoju. Bardzo wiele daaras nie funkcjonuje legalnie, a uczęszczający do nich uczniowie (często pochodzący z wyjątkowo biednych rodzin), zmuszani są do żebrania i niewolniczej pracy dla swoich „nauczycieli”. Ich codziennością jest bicie, poniżanie i wyzysk. Często uciekają i trafiają na ulice, ponieważ nie udaje im się zebrać dziennej sumy, której wymagają od nich marabuci. Są organizacje, którym los bezdomnych, samotnych i pokrzywdzonych dzieci nie jest obojętny. Taką instytucją jest Maison de la Gare.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon siódmy

Odcinek 5: Rumunia - Zapomniani

Wykluczenie i dyskryminacja ze względu na odmienność nie jest problemem jedynie odległych krajów. Jest on obecny również w Europie i dotyka Romów. W tym odcinku „Efektu Domina” razem z Dominiką Kulczyk trafimy do jednej z najuboższych dzielnic europejskich stolic – Ferentari w Bukareszcie. Zamieszkujący ją Romowie żyją w bardzo trudnych warunkach materialnych. Panuje tam bieda, przestępczość i narkomania. Mieszkańcy Ferentari nie mogą wyrwać się z błędnego koła ubóstwa i dyskryminacji. Cierpią na tym przede wszystkim ich dzieci, dla których normalne, beztroskie dzieciństwo to jedynie marzenie. W Ferentari działa organizacja Policy Center for Roma and Minorities. Wspiera ona przede wszystkim romskie kobiety i dzieci.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon siódmy

Odcinek 6: Indie - Zmuszone do małżeństwa

Brak możliwości decydowania o własnym życiu to codzienność wielu kobiet żyjących w Indiach. Żonami stają się zazwyczaj na długo przed pełnoletnością. Niemal natychmiast po zamążpójściu i pierwszej miesiączce zachodzą w ciążę – co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Nieletnie żony nie mają też szans na kontynuowanie edukacji. Przez resztę życia pozostają całkowicie zależne od swoich mężów i teściów. Takiego losu doświadcza co roku ok. 23 proc. dziewczynek z Indii. Co trzecia kobieta na świecie wydana za mąż jako dziecko jest Hinduską. W tym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk spotyka dr. Ashoka Dyalchanda. Od ponad 40 lat walczy on o prawo dziewcząt z Indii do decydowania o własnej przyszłości. Kieruje on organizacją Institute of Health Management Pachod, która zajmuje się przede wszystkim pomocą medyczną dla młodocianych żon i matek.

Obejrzyj film

Sezon szósty

Sezon piąty

Sezon czwarty

Sezon trzeci

Sezon drugi

Sezon pierwszy