Filmy dokumentalne

Nasze filmy dokumentalne ukazują problemy społeczności na całym świecie oraz związaną z tym działalność organizacji pozarządowych wspieranych przez Fundację. Obrazy z serii „Efekt Domina” powstają dzięki współpracy z telewizją TVN – największą prywatną stacją telewizyjną działającą w Polsce. Efektem tej kooperacji są także inne dokumenty – nagradzane podczas festiwali filmowych na całym świecie. Kulczyk Foundation współpracuje również z międzynarodowym kanałem informacyjnym CNN International przy realizacji filmów dokumentalnych w ramach projektu CNN Freedom Project. Ich głównym tematem jest problematyka współczesnego niewolnictwa.

Sezon szósty

W szóstej serii autorskiego cyklu dokumentalnego „Efekt Domina” Dominika Kulczyk dociera do potrzebujących w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Na miejscu pomaga rozwiązywać problemy lokalnych społeczności, troszczy się o lepsze dzieciństwo, zapewnia dostęp do edukacji i opieki medycznej, ale przede wszystkim upomina się o wolność. – To przerażające i niedopuszczalne, że w XXI wieku wciąż żyje 40 mln niewolników, w tym 10 mln to dzieci. Wobec obojętności świata problem ten narasta. Dlatego wspólnym mianownikiem działań Kulczyk Foundation ukazanych w szóstej serii serialu jest chęć przywrócenia najmłodszym utraconego dzieciństwa – mówi Dominika Kulczyk.

Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 1: Ghana - Mali niewolnicy

W premierowym odcinku VI sezonu „Efektu Domina” Dominika Kulczyk dociera nad jezioro Wolta w Ghanie, gdzie uczestniczy w akcjach ratowania małych niewolników, żyjących i pracujących w straszliwych warunkach przy połowie ryb. Niektóre dzieci są zmuszane do niewolniczej pracy, gdy mają zaledwie 4 lata. Prawie wszystkie pracują po kilkanaście godzin dziennie i są surowo karane za każde nieposłuszeństwo. Wiele z nich je tylko raz dziennie. Część niestety ginie. Wsparcie przekazane przez Kulczyk Foundation oznacza dla PACODEP – miejscowej organizacji pozarządowej walczącej z niewolnictwem – więcej uratowanych dzieci oraz lepszą opiekę nad tymi, które udaje się uwolnić od ich „panów”. W prowadzonej przez PACODEP „Wiosce Życia” dzieci znajdują bezpieczny dom i szkołę. Odzyskują dzieciństwo i otrzymują szansę na lepszą przyszłość.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 2: Sumba - Sumba

Sumba jest jedną z najbiedniejszych wysp Indonezji. Duży odsetek dzieci jest niedożywionych. Sumba to też miejsce, w którym odsetek zachorowań na malarię należy do najwyższych w Azji Południowo-Wschodniej. Są rejony na wyspie, gdzie z powodu malarii co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko. Dlatego tak ważne jest to, co robi założona w 2001 roku Sumba Foundation, której głównym celem jest eliminacja tej choroby z wyspy. Organizacja osiąga na tym polu spektakularne sukcesy. Dominika Kulczyk zdecydowała się wesprzeć program walki z malarią realizowany przez tę fundację.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 3: Kenia - Głosy Kibery

Dzielnica Kibera w stolicy Kenii - Nairobi jest jednym z największych slumsów na świecie. To miejsce, w którym mieszkańcy codziennie toczą bezwzględną walkę o przetrwanie. Większość rodzin żyje tu bez dostępu do wody i sanitariatów. Elektryczność jest luksusem. Po zmroku dzielnica staje się śmiertelnie niebezpieczna, szczególnie dla dziewczynek i kobiet. W tych warunkach wychował się Mike Wamaya. Wielka pasja do tańca pozwoliła mu, z chłopaka pracującego jako mechanik samochodowy, stać się zawodowym tancerzem i jednym z najlepszych nauczycieli baletu na świecie. Dzisiaj Wamaya dzieli się swoimi umiejętnościami z dziećmi ze slumsów Nairobi. Realizuje Project Elimu, którego głównym celem jest uczynienie z baletu narzędzia do walki o wolność dla dzieci Kibery. W realizacji tej misji wspiera go Dominika Kulczyk i Kulczyk Foundation.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 4: Lesotho - Podniebne królestwo

"Ponad połowa populacji Lesotho żyje poniżej granicy ubóstwa. Co więcej, państwo to ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik zakażeń HIV. Szacuje się, że wirusem zainfekowany jest co czwarty dorosły mieszkaniec kraju. Masowa emigracja i epidemia HIV/AIDS przekładają się na wysoką liczbę osieroconych dzieci, które zamiast uczęszczać do szkoły zmuszone są pracować na swoje utrzymanie. Dominika Kulczyk na miejscu wspiera organizację SOS Children’s Villages Lesotho, która niesie pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom, zapewniając im schronienie i opiekę. W Quthing polska filantropka spotyka podopiecznych wspieranego przez Kulczyk Foundation Programu Umacniania Rodziny. Organizacja pomaga rodzinom opiekującym się dziećmi osieroconymi albo zagrożonymi porzuceniem."

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 5: Wenezuela - Dla naszych dzieci

Od czasu nasilenia kryzysu humanitarnego w Wenezueli w 2018 r., każdego dnia tysiące mieszkańców tego kraju pokonuje most Simona Bolívara prowadzący do sąsiedniej Kolumbii. Uciekają przed biedą, przemocą i głodem. W styczniu 2019 r. Dominika Kulczyk udała się do Cúcuty, przygranicznego kolumbijskiego miasta, by opowiedzieć światu o losie znajdujących się w coraz gorszej sytuacji Wenezuelczyków. Kulczyk Foundation wsparła działania organizacji Comparte Por Una Vida, która w Kolumbii realizuje programy dożywiania dzieci. Dzieki nim wenezuelskie dzieci otrzymują w szkole nie tylko edukację, ale także posiłek.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 6: Nepal - Dzieci na sprzedaż

Granica między Indiami a Nepalem jest otwarta, rozciąga się na górskich stokach Himalajów i ma ponad 1700 km długości. Szlak jest niestety doskonałą trasą dla pośredników biorących udział w handlu ludźmi. Fałszywymi obietnicami ściągają oni do Indii ludzi spragnionych lepszego życia. Inni są wywożeni siłą. Większość ofiar handlarzy stanowią kobiety i dzieci. Pracownicy i wolontariusze organizacji 3Angels Nepal patrolują granicę, by ratować ludzi pozbawionych wolności lub bliskich jej utracenia. Odbijają ofiary handlu ludźmi i pomagają im wrócić do normalnego życia. Prowadzą działania, które mają na celu budowanie świadomości społecznej w Nepalu - kraju, w którym z powodu biedy i braku dostępu do edukacji ludzie dają się zwieść obietnicom handlarzy. Dominika Kulczyk przyjeżdża do Nepalu, by razem z pracownikami 3Angels Nepal wesprzeć ratowanie ofiar handlu ludźmi i proces ich rehabilitacji.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 7: Namibia - Pierwszy rower

Namibia to kraj pełen kontrastów ekonomicznych i społecznych. Mimo iż należy do najbogatszych państw Afryki, wciąż niemal 30 proc. jego mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa. Wielu z nich nie stać nawet na dojazd do pracy czy do odległych szkół i szpitali. W odpowiedzi na ten problem, wspierana przez Kulczyk Foundation lokalna organizacja pozarządowa BEN Namibia zapewnia najbiedniejszym dostęp do rowerów. W tym celu stworzyła sieć kilkudziesięciu sklepów i punktów serwisowych, w których ludzie mogą kupić jednoślad w przystępnej cenie. Zyski ze sprzedaży przeznaczane są na utrzymanie sieci sklepów i punktów serwisowych, dzięki którym możliwe jest dotarcie do tysięcy osób w całym kraju. Rowery przekazywane bezpłatnie trafiają do osób, które ich najbardziej potrzebują, ale przede wszystkim do pracowników i wolontariuszy medycznych, którzy mogą dotrzeć do większej liczby pacjentów.

Obejrzyj film
Efekt Domina - Sezon szósty

Odcinek 8: Peru - Dzieci na ratunek

W Peru znajduje się największe na świecie miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa - Iquitos. Dostać się tam można jedynie samolotem lub łodzią. Belén - najbiedniejsza dzielnica miasta, przez pół roku zalewana jest wodami Amazonki. Niesie to ze sobą wiele problemów dla lokalnej społeczności, takich jak utonięcia czy choroby związane z zanieczyszczeniem wody. Kiedy poziom rzeki jest podniesiony, większość nieczystości mieszkańcy odprowadzają bezpośrednio do rzeki. W takiej wodzie ludzie piorą ubrania i zmywają naczynia. Dzieci z Belén mają problemy z dotarciem do szkoły czy znalezieniem bezpiecznego miejsca do zabawy. Pracownicy organizacji INFANT wspierają je w realizacji działań mających na celu zmianę otaczającej rzeczywistości. Należą do nich m.in. projekt ratownictwa „Dzieci na ratunek”, polegający na patrolowaniu miejsc, w których żyją dzieci nieumiejące pływać, czy też lekcje pływania dla najmłodszych. Dzieci angażują się również w walkę z przemocą domową.

Obejrzyj film

Sezon piąty

Sezon czwarty

Sezon trzeci

Sezon drugi

Sezon pierwszy