Powstanie pierwszy obywatelski projekt ustawy o darmowych podpaskach w polskich szkołach

Aktualności

Dominika Kulczyk wystąpiła podczas XIV Kongresu Kobiet, który odbywał się we Wrocławiu. Prezeska Kulczyk Foundation zapowiedziała powstanie pierwszego polskiego obywatelskiego projektu ustawy, który posłuży walce z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym w polskich szkołach. Nad założeniami projektu pracuje Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki. Dominika Kulczyk, członkini Okresowej Koalicji, zapowiedziała zebranie pod nim 100 tysięcy podpisów i złożenie go w polskim parlamencie w formie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Wbrew powszechnym stereotypom, ubóstwo i wykluczenie menstruacyjne występują także w Polsce i w dużym stopniu dotyczą dziewczynek. Potwierdzają to badania Kulczyk Foundation z 2020 roku. Wynika z nich, że ponad połowa polskich nastolatek przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu. Jedna trzecia z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki. Co piąta młoda dziewczyna w Polsce musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej.

Chcemy walczyć z tym problemem. I chcemy zacząć od podstaw. Zaopatrzyć w środki menstruacyjne każdą młodą kobietę w Polsce. Zlikwidować poczucie wstydu. Przekonać, że zasobność portfela nie świadczy o tym, kim jesteśmy. Pomóc odzyskać pewność siebie. Nie pozwolić na przerwy w edukacji, które rzutują na przyszłe życie. Dać równe szanse wszystkim dziewczynkom w tym kraju. Nauczyć ich korzystania z cech, które, nam, kobietom, dają prawdziwą siłęmówiła Dominika Kulczyk, członkini Okresowej Koalicji.

Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich polskich szkołach. Okresowa Koalicja zaapelowała do wszystkich środowisk przychylnych kobietom o wsparcie projektu. Kampania mająca na celu zebranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą ma ruszyć w przyszłym roku.

Na nasz pokład zapraszamy Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, Kongres Kobiet, Strajk Kobiet, Federę, Akcję Demokrację. Każdą organizację. Każdą działaczkę i działacza. Każdą dziennikarkę i dziennikarza. Każdą i każdego z was, którzy, tak jak my, czujecie potrzebę rozwiązania w Polsce problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Niezależnie od sympatii politycznych, zawodu, religii, wieku, miejsca zamieszkania. Jeśli wspieracie kobiety i chcecie ich dobra na każdym możliwym poziomie, wesprzyjcie nasdodawała Prezeska Kulczyk Foundation.

Wzorem dla Okresowej Koalicji, która opracowuje założenia ustawy, są Szkocja, Nowa Zelandia, Francja czy Anglia, gdzie takie przepisy i programy już istnieją. Decyzja o stworzeniu projektu ustawy zapadła po spotkaniach Koalicji w polskim Sejmie i Senacie, gdzie działaczki prezentowały najważniejsze dane na temat ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego.

Autorki inicjatywy ustawodawczej apelują do wszystkich chętnych osób, które chcą wesprzeć inicjatywę. W tym celu powstanie dedykowana ustawie strona internetowa i adres e-mail dla wszystkich chętnych. Na razie wszystkie osoby zainteresowane wsparciem mogą zgłaszać się do Kulczyk Foundation i Okresowej Koalicji.

Dołączcie do nas. Napiszcie maila, zadzwońcie, zapiszcie się na naszą listę. Czekamy na Was. Będziemy potrzebowali Waszego wsparcia, ogromnego wsparcia. Ale każdy podpis, który otrzymamy, będzie na wagę złota. Zawalczmy razem o serca i umysły Polek i Polaków, którzy, poza wszystkimi bieżącymi problemami, zechcą zmienić na lepsze choć fragment naszej rzeczywistości. Zmienić go na zawszeprzekonywała podczas Kongresu Kobiet Dominika Kulczyk.
 

W skład Okresowej Koalicji wchodzą:

Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska - miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn