Download images

 

 

Pobierz obrazki

„Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach”

Wszyscy obecnie przechodzimy przez trudny, ale niezwykły czas. Wielu z nas czuje lęk, jednocześnie mając nadzieję na zmianę. Przyjrzyjmy się życzliwie swoim rodzinnym relacjom, by z nową energią tworzyć świat po pandemii.

Kulczyk Foundation z „Wysokimi Obcasami" i „Gazetą Wyborczą" rozpoczęły akcję społeczną, której celem jest przygotowanie z czułością siebie, swojego partnera i rodziny na nowy świat, który już za chwilę zapuka do naszych drzwi. - Wierzę, że ludzie są dobrzy, że potrzebujemy siebie wzajemnie, że jesteśmy ze sobą połączeni. Nie wierzę, że ktoś chce świata zbudowanego na strachu i oddzieleniu. Wszyscy tak naprawdę tęsknimy za czymś innym. Potrzebujemy więcej czułości dla tego, co w nas i dookoła nas, wolności od tego, czego już nie chcemy, i możliwości wolnego wyboru tego, co w nas bardziej prawdziwe – napisała Dominika Kulczyk w felietonie otwierającym akcję.

Jak rozpocząć tę czułą rewolucję także w Waszych domach? Zachęcamy do życzliwego przyjrzenia się sobie i swoim relacjom. Inspiracją może być spojrzenie pod domowy mikroskop opisane przez Natalię de Barbaro. Natężenie bliskości, w jakim wielu z nas się teraz znalazło z rodziną, może być wyzwaniem i sprawić, że to, co zobaczymy pod okularem mikroskopu na początku wcale nas nie zachwyci. Wtedy warto się zastanowić nad tym, za co doceniamy naszych bliskich i za co mimo wszystko jesteśmy wdzięczni – do czego zachęca Jacek Jakubowski. Dodatek „Przystań (w) bliskości” przeprowadzi Was w tym krok po kroku. Polecamy także wywiad z psychoterapeutką Dorotą Ziółkowską-Maciaszek o tym, na czym najczęściej polegają problemy, z którymi przychodzą pary, i jak można sobie z nimi radzić. Brak równowagi w relacjach często uwidacznia się też w języku, jakim mówimy o naszych rodzinach, na co zwraca uwagę Michał Rusinek w wywiadzie „Jestem partnerem, nie pomagierem”. Oczywiście, każda zmiana wymaga odwagi – jak się z tym zmierzyć? Dowiecie się tego z rozmowy z Joanną Chmurą.

W ramach akcji do współpracy zapraszamy także całe rodziny, z którymi można rozpocząć budującą zaangażowanie wszystkich domowników grę „Bank rodzinny” oraz wspólnie ułożyć „Domowy rozkład jazdy”, który pomoże, kiedy to, co się dzieje w domu, staje się prawdziwą jazdę bez trzymanki…

Wszystkie publikowane w ramach akcji artykuły, wywiady i dodatki wspierające przejście od refleksji do działania dostępne są na stronie Kulczyk Foundation oraz w zakładce „Czułość i wolność” w serwisie Wyborcza.pl.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Sprzęt medyczny do walki z koronawirusem już w Polsce!

4 samoloty Dreamliner, 57 ton sprzętu medycznego zajmującego 470 metrów sześciennych, sprawna współpraca kilkunastu podmiotów i samorządu - to wszystko złożyło się na zakończoną sukcesem akcję sprowadzenia z Chin do Polski maseczek, przyłbic, gogli i kombinezonów. Zostały one zakupione przez Fundację Lekarze Lekarzom dzięki 20 milionom zł darowizny Dominiki Kulczyk i trafiły do personelu medycznego w całym kraju.

4 partie sprzętu zostały przetransportowane drogą lotniczą z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Przewoźnikiem był LOT Cargo, wykorzystujący nowoczesne samoloty Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i był realizowany w ramach akcji humanitarnej (co dało m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu. Towar z Kantonu został przetransportowany do Poznania, gdzie przy pomocy lokalnych działaczy z organizacji przedsiębiorców Lions Club Poznań Pillory oraz ze wsparciem władz samorządowych Miasta Poznań zorganizowano bazę logistyczną dla Fundacji Lekarze Lekarzom. Stamtąd całość sprzętu została przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacja przedsiębiorców zajęła się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie. W rozładunek i dostawy zaangażowane były także Grupa Raben,  Akademia Wojsk Lądowych z Wrocławia i 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. 

Sprzęt trafił do personelu medycznego, który jest na pierwszej linii walki z epidemią wywołaną przez koronawirusa. - Dzięki temu, mam nadzieję, że wiele lekarek, lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy będzie mogła bezpiecznie dbać o nas, dbając jednocześnie o siebie i swoich ukochanych. Nie zapominajmy, że ponad połowa personelu medycznego to kobiety. Wszyscy teraz musimy być dla siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - mówiła Prezeska Kulczyk Foundation, Dominika Kulczyk. Całe przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mediów i opinii publicznej.

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Obiady w czasach koronawirusa

W czasach zagrożenia epidemicznego i ograniczeń swobody poruszania się, Kulczyk Foundation wraz ze swoimi partnerami społecznymi prowadzi akcję dostarczania paczek żywnościowych do domów dzieci biorących udział w programie Żółty Talerz. Wcześniej posiłki finansowane przez Fundację wydawane były w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, jednak w okresie zagrożenia ze strony koronawirusa, przestało to być możliwe.

Od połowy kwietnia nasza Fundacja prowadzi współpracę z British Primary School of Wilanow, dzięki której posiłki codziennie dostarczane są do domów potrzebujących dzieci z Warszawy i okolic. Są one przygotowywane w szkolnej stołówce przez pracowników placówki, którzy wcześniej na co dzień gotowali posiłki dla uczniów. Współpraca ma także wymiar finansowy – Kulczyk Foundation i British Primary School of Wilanow wspólnie ponoszą koszty zakupu jedzenia.

W akcję zaangażowały się również organizacje dobroczynne: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Stowarzyszenie „Serduszko dla Dzieci”. Ich pracownicy wskazali najbardziej potrzebujące dzieci oraz ich rodziny. Zajęli się także codziennym dowozem posiłków, z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Nasza akcja była tematem jednego z wydań „Uwaga! Koronawirus" w telewizji TVN. Odcinek ten można obejrzeć tutaj.

Zachęcamy do wsparcia naszego projektu realizowanego z British Primary School of Wilanow. Darowizny celowe można wpłacać na nasze konto: 92 1090 1362 0000 0001 2274 9213 (w tytule wpisując: „Obiady koronawirus") lub skorzystać z płatności PayU. 100% wpłat przekazujemy na wskazany cel.

 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

8. edycja Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation. 250 tys. zł na projekty na rzecz kobiet!

Do końca czerwca trwa nabór zgłoszeń do 8. edycji Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation. W tym roku realizowana jest ona na nowych zasadach - wspieramy projekty na rzecz kobiet lub przez nie prowadzone. Podwyższona została także kwota, którą przeznaczymy na tę pomoc. Łącznie w ramach obecnej edycji to 250 tys. zł!

W Konkursie Grantowym Kulczyk Foundation mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, instytucje kultury, przedsiębiorstwa społeczne, a nawet jednostki samorządu terytorialnego. Jest jednak jeden warunek - beneficjentami lub podmiotami realizującymi zgłoszone projekty muszą być kobiety lub dziewczynki. Po rozstrzygnięciu kolejnej edycji Konkursu Grantowego, Kulczyk Foundation wesprze te inicjatywy społeczne, które realizują projekty na rzecz kobiet zmagających się z problemem dyskryminacji ze względu na płeć w życiu społecznym i politycznym. Celem premiowanych przez fundację działań ma być budowa rzeczywistości, w której bycie kobietą nie jest barierą w dostępie do zawodu, możliwości rozwoju i realizacji swoich pasji.

Co roku odbywają się dwie edycje konkursu grantowego. W każdej łączna wartość grantów to 250 tys zł. Maksymalna kwota, o którą można się ubiegać to 25 tys. zł. Wnioski o udział w konkursie należy zgłaszać od 31 marca do 30 czerwca 2020 r., przy użyciu specjalnego formularza. Aplikacje można przesyłać pocztą tradycyjną na adres: Kulczyk Foundation, ul. Krucza 24/26, 00-526 Warszawa (z dopiskiem „Granty KF”) lub pocztą elektroniczną na adres granty@kulczykfoundation.org.pl. Zgłoszenia będą rozpatrywane do 15 września 2020 r. przez jury konkursowe. Kryteria oceny zgłoszeń oraz wszelkie dodatkowe informacje znaleźć można w regulaminie Konkursu Grantowego.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Znakomite wyniki oglądalności 7. sezonu „Efektu Domina”

Dzięki serialowi dokumentalnemu Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”, TVN zanotował doskonałe wyniki oglądalności. Każdy z odcinków zakończonego niedawno 7. sezonu gromadził przed telewizorami średnio 782 tys. widzów - o 26 tys. więcej niż w przypadku zeszłorocznej edycji.

Co niedzielę, od 8 marca do 19 kwietnia w TVN widzowie mogli oglądać niezwykłe historie bohaterów „Efektu Domina”. Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement, 7. sezon cieszył się dużą popularnością. Audytorium liczące średnio 782 tys. osób oglądających każdy z odcinków dało telewizji TVN 6,36-proc. udział w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów. To drugi najlepszy wynik pośród największych kanałów telewizyjnych, po TVP1. W grupach komercyjnych 16-49 i 16-59 lat udział w rynku wyniósł natomiast odpowiednio 8,69 i 7,93 proc. Oznacza to, że dzięki „Efektowi Domina”, wśród widzów liczących od 16 do 49 lat TVN był liderem rynku, a pośród tych mających od 15 do 59 lat - wiceliderem.

Wszystkie odcinki 7. sezonu „Efektu Domina" można oglądać online, na platformie Player.pl.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Kolejna nagroda dla „The Sound of Silence” - filmu dokumentalnego Dominiki Kulczyk

Kolejny sukces nakręconego w Rwandzie filmu dokumentalnego Dominiki Kulczyk „The Sound of Silence”. Obraz otrzymał nagrodę Remi Award w kategorii „Krótki Dokument”, przyznaną przez jury międzynarodowego festiwalu filmowego 53rd WorldFest-Houston International Film Festival.

Dokument „The Sound of Silence” przedstawia historię głuchych i niedosłyszących dzieci ze szkoły Nyabihu Demonstration School for the Deaf w Rwandzie. Uczy się w niej ponad 120 dzieci. Placówka wspierana jest przez Kulczyk Foundation. Jej podopieczni uczą się języka migowego, a także nabywają praktyczne umiejętności, które są niezbędne w życiu codziennym. Dzięki temu mogą realizować swoje plany, cele i pragnienia. Ważnym elementem funkcjonowania szkoły są także kursy języka migowego dla członków rodzin jej podopiecznych. Po ich ukończeniu mogą oni komunikować się ze swoimi głuchymi i niedosłyszącymi dziećmi lub rodzeństwem. W nagrodzonym filmie dokumentalnym Dominiki Kulczyk poznajemy historię nowych uczniów szkoły – Erica i Kevine. Oglądamy poruszające sceny, w których dzieci otrzymują aparaty słuchowe i po raz pierwszy mogą usłyszeć głosy swoich rodziców.

Amerykański WorldFest jest najstarszym festiwalem niezależnych produkcji filmowych na świecie. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1968 r. Nagrody przyznawane są w 12 kategoriach. W zeszłorocznej edycji udział wzięło 4500 filmów z 74 krajów z całego świata. Niestety, w związku z epidemią wywołaną przez koronawirus, gala podczas której wręczane są nagrody, a także same pokazy filmowe dla publiczności, musiały zostać przełożone. Remi Award dla „The Sound of Silence” nie jest pierwszym wyróżnieniem przyznanym temu dokumentowi. W lutym otrzymał on nagrodę w kategorii Best Documentary Cinematography na międzynarodowym festiwalu filmowym European Cinematography Awards.

 

 

 

 

Pobierz obrazki

Sięgnij po pomoc
– przekaż innym informacje o tym, gdzie można jej szukać

Pandemia i przymusowa izolacja to czas, w którym wielu z nas będzie potrzebowało wsparcia. Jeśli czujemy, że nie dajemy rady, nie wstydźmy się szukać pomocy. Pamiętajcie, że są instytucje i ludzie, którzy nam jej udzielą. Zwróćmy też uwagę na tych, którzy sobie nie radzą – może tuż za ścianą ktoś zmaga się z trudnościami, których nie może pokonać.

Przygotowaliśmy plakat z kontaktami do miejsc, które udzielają wsparcia. Możecie go wywiesić na klatce schodowej lub w innym miejscu, w którym będzie widoczny. Zachęcamy też do udostępniania go na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Być może zobaczy go ktoś, kto potrzebuje pomocy. Dostępna jest także lista miejsc, do których można się zwracać o pomoc w różnych sprawach.

Zachęcamy także do przeczytania rozmowy o tym, jak pandemię przeżywają całe rodziny, szczególnie dzieci i o tym, co można robić, by jak najmniej ucierpieć psychicznie – mówią o tym Lucyna Kicińska, wieloletnia koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, koordynatorka Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i Luis Alarcon Arias – psychoterapeuta, prezes stowarzyszenia Niebieska Linia (www.niebieskalinia.org).

 

 

 

 

 

 

Kulczyk Foundation
ul. Krucza 24/26 00-526 Warszawa
office@kulczykfoundation.org.pl 
www.kulczykfoundation.org.pl

 

 

 

 

Aby zrezygnować z otrzymywania wiadomości kliknij tutaj.