Dominika Kulczyk: Świat z jakiegoś powodu zafundował sobie i nam rewolucję. Pandemia to sprawdzian naszego człowieczeństwa

Czułość i Wolność

Jak mówiła Olga Tokarczuk: „Coś nas testuje. Natura, Bóg, coś bezosobowego, przypadek mówi: »Sprawdzam!«".

Dzieje się historia, zmienia się DNA świata. Tak, pandemia to nasz sprawdzian, sprawdzian naszego człowieczeństwa, naszej jakości i godności.

Tu nie ma miejsca na półśrodki i szarości. Wiele się przy okazji dowiemy o sobie i o świecie, w którym żyjemy. I oby ta lekcja, nawet jeśli nieprosta, a czasem wręcz dramatyczna, była dla nas przynajmniej pożyteczna.

Żeby nauczyła nas pokory. Tego, że trzeba żyć bardziej, lepiej i głębiej. I bardziej być człowiekiem.

Że można żyć wolniej. Można spokojniej, można inaczej, z dużo większą uważnością być ze sobą, z rodziną, z najbliższymi.

Być tu i teraz. Nie odkładać wszystkiego na wieczne nigdy.

Wierzę, że ludzie są dobrzy, że potrzebujemy siebie wzajemnie, że jesteśmy ze sobą połączeni. Nie wierzę, że ktoś chce świata zbudowanego na strachu i oddzieleniu.

Wszyscy tak naprawdę tęsknimy za czymś innym. Potrzebujemy więcej czułości dla tego, co w nas i dookoła nas, wolności od tego, czego już nie chcemy, i możliwości wolnego wyboru tego, co w nas bardziej prawdziwe.

Wielkie ego, chęć bycia najlepszym, niezwyciężonym to iluzja siły. Pandemia pokazała to najlepiej. Ego wykończyło się samo, upadło pod własnym ciężarem.

Każdy z nas może dziś spojrzeć w głąb siebie i siebie odmienić. Po to, żeby zmienić relacje z ludźmi na czulsze, a tym samym cały świat na bardziej czuły.

Potrzebujemy bliskości i połączenia.

To empatyczna wrażliwość jest istotą człowieczeństwa, a odwaga przyznania się do niej daje prawdziwą siłę. Jej źródłem jest kobieca czułość i troska.

Świat z jakiegoś powodu zafundował sobie i nam rewolucję. Najwyraźniej chce być inny. Jeśli nie skorzystać teraz z podsuniętej szansy, to kiedy?

Wreszcie przyszedł czas na nową, bardziej kobiecą wersję świata. Patriarchat i maczyzm odchodzą w przeszłość.

Musimy odrobić swoją lekcję. Nie przegapmy tej szansy.

Więcej czułości i więcej wolności. One zaczynają się w naszych domach, rodzinach, związkach, relacjach.

Zapraszam do naszej akcji „Czułość i wolność. Budujemy równowagę w relacjach” Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów” i „Gazety Wyborczej”.

Zmieńmy siebie, nasze relacje i świat. Krok po kroku.

 

 

 

 

Dominika Kulczyk
  • Inwestorka i filantropka, szefowa fundacji Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i pomocowe przede wszystkim w krajach rozwijających się. Autorka 60 filmów dokumentalnych poruszających problemy dyskryminacji oraz nierównego traktowania kobiet. Zwolenniczka i propagatorka Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych w 2015 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Artykuł ukazał się w „Magazynie Świątecznym” „Gazety Wyborczej” z 18-19 kwietnia 2020 r.